Çinli Öğretmenin 168 Milyar Dolarlık E-Ticaret Başarısı!

Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, dün New York borsasında e-Bay, Amazon gibi e-ticaret devleri ve Facebook’u da geride bırakan rekor bir değerle halka arz edildi. Detaylar haberimizde..

Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, dün New York borsasında e-Bay, Amazon gibi e-ticaret devleri ve Facebook’u da geride bırakan rekor bir değerle halka arz edildi.

Halka arzda hisse başı fiyat 68 dolar olarak belirlenmiş. $BABA koduyla işlem gören Şirketin piyasa değeri ise 168 milyar dolara ulaşmış. Analistler halka arz büyüklüğünün 21,8 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Bu oranın finansal piyasaların başkenti olarak kabul edilen New York için dahi eşine az rastlanır büyüklükte olduğu ifade ediliyor. Öte yandan bu işlemin ABD borsalarındaki teknoloji şirketleri arasındaki tarihin en yüksek halka arzı olduğu bildiriliyor.

Halka Arzına Dünyanın En Büyük Finans Kuruluşları Aracılık Ediyor

Alibaba’nın halka arzına dünyanın en büyük finans kuruluşları aracılık ediyor. Şirketin hisselerini satma hakkı verilen garantör bankaların içinde Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Credit Suisse Group, Deutsche Bank ve CitiGroup gibi isimler yer alırken, İngiliz Barclays’in başgarantör olarak seçildiği belirtildi.

E-bay ve Amazon’u Geride Bıraktı

Halka arz projesi, Alibaba’nın piyasa değerini yaklaşık 168 milyar dolara taşıyarak, Amerikalı rakipleri eBay ve Amazon’u geride bıraktı.

Ancak analistler, Alibaba’nın büyüme hedeflerinin Amazon ve eBay için henüz ciddi bir tehdit oluşturmadığını çünkü şirketin ABD pazarında yeteri kadar tanınmadığı yorumunu yapıyorlar. Alibaba bu rekor değerdeki halka arzıyla ünlü sosyal ağ devi Facebook’u da geride bırakmış.

Alibaba Üzerinde Oluşan İş Hacmi, Amazon ve eBay’in İş Hacminin Toplamından Daha Fazla

Alibaba’yı bu kadar değerli kılan ise Çin’de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 80′ini yönetiyor olması. Şirketin siteleri üzerinden yaratılan iş hacmi, Amazon ve eBay’in yarattığı iş hacminin toplamından daha fazla.

Alibaba’nın şimdiden ABD’nin dev şirketleri Walt Disney ya da Boeing’den daha değerli bir şirket konumunda olduğu düşünülüyor. Eğer Alibaba yönetimi halka arzda ilginin yüksek olduğunu görür ve ilave hisse satışı opsiyonunu çalıştırırsa, bugünkü halka arz hasılatının 25 milyar dolara kadar yükselmesi olası.

Birçok piyasa uzmanı hisselerin ikincil piyasada işleme açılmasıyla birlikte Alibaba hisselerinde hızlı bir yükseliş de öngörüyor. Bu da şirketin piyasa değerinin daha da yukarılara çıkabileceği anlamına geliyor.

Alibaba Ne İş Yapar?

Alibaba toptan satışçılar, perakendeciler ve küçük işletmeler için internet üzerinde oluşturulmuş bir pazar yeri gibi çalışıyor. Şirket yapılan her alışverişte para transferlerini yönetiyor ve hem alıcının hem de satıcının sorun yaşamadan işlemi gerçekleştirmesini sağlıyor.

Alibaba sitelerine kayıtlı 279 milyon aktif müşteri var. Bu müşteriler ayda en az bir kez siteleri ziyaret ediyor. Çin’de giderek yaygınlaşan internet kullanımı ve bilinciyle birlikte internet üzerinden alışveriş sektörünün de hızla büyümesi bekleniyor.

Alibaba ise halka arzla elde edeceği geliri hem gelişen ülkelere hem de ABD ve Avrupa pazarlarına girmek için kullanacağını söylüyor.

Alibaba bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Yılın ikinci üç aylık döneminde Alibaba’nın satışları yüzde 46 oranında artmış ve 2,54 milyar dolara yükselmiş.

Jack Ma Kimdir?

Ali Baba, 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulmuş. CEO görevini geçtiğimiz yıl bırakan Ma, Yönetim Kurulu’nda çalışmaya devam ediyor. Çin’in en zengin adamı olan Ma’nın anne babası yerel sanatçı. Yani birçok Çinli gibi ‘dar gelirli’ bir hayatın içine doğmuş, 1964 yılında… Vasat bir öğrenci ve matematik konusunda oldukça zayıf, üniversite eğitimi için üç kez şansını deneyip başarılı olamayınca yeteneği olan İngilizce alalınında eğitim almaya karar vermiş ve üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirmiş.

Adını ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’den Alan Şirketin İlginç Başarı Öyküsü

Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan şirketler grubunun başındaki isim olan 50 yaşındaki Jack Ma, ilginç bir geçmişe sahip. Küçükken turist rehberliği yaparak geçimini sağlayan Ma, üniversiteden İngilizce Öğretmeni olarak mezun oldu. Ma 1995 yılında ‘Chinese Yellow Pages’i yaratarak Çin’in ilk internet tabanlı şirketini kurarak iş dünyasına atıldı. Online perakende şirketi Alibaba.com’u 1999′da kuran Ma ayrıca Taobao Marketplace, Tmall, eTao, Alibaba Cloud Computing, Juhuasuan, 1688.com, AliExpress.com ve Alipay şirketlerinin de sahibi. Alibaba, kurucusu Jack  Ma’yı 15 yılda Çin’in en zengin işadamı yaptı.

Hikaye Aynı, Gençliğinde Değeri Bilinmeyince Girişimci Oldu!

Üniversite sınavını güçlükle kazanarak İngilizce öğretmenliği eğitimi alan Ma, gençlik yıllarında yaptığı birçok iş başvurusundan ret cevabı almış.

Alibaba şirketini kurana dek, günde 15 dolar kazandıran işlerde çalışmış. Bugün dünya devleri arasında yer alan şirketini de 80 kişiden toplam 60 bin dolar borç alarak açmış.

“Açıl Susam Açıl”

Şirkete “Alibaba” adını koymasının da bir nedeni var.

San Fransisco’da bir kafede yeni e-ticaret sitesinin ismini düşünen Jack Ma’nın çıkış noktası dünyanın her yerinde bilinen bir isim bulmaktı. Bu sırada aklına Ali Baba geldi. Etrafındakilere “Alibaba nedir biliyor musunuz?” diye sordu. O anı bir röportajında şöyle anlatmıştı Ma: “Bir gün San Francisco’da bir kafede otururken alibaba’nın çok güzel bir isim olabileceğini düşünüyordum. Bir garson geldi, ona ‘Alibaba’yı biliyor musun?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Alibaba hakkında ne bildiğini sordum, ‘Açıl susam açıl (open sesame).’ dedi. İşte o an ‘Evet! İsmi bu olmalı!” dedim.

Konfüçyus’un felsefesine olan ilgisiyle bilinen Ma, şirket partilerinde peruk takıp şarkı söylemesiyle de sıra dışı bir CEO portresi çiziyor. E-bay ve Amazon’u geride bırakan “Alibaba”nın yıllık cirosu  300 milyar doları aşıyor.

Alibaba.com hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen okurlarımız projeyi www.alibaba.com web adresinden, Türkiye'ye özel arayüzünü turkish.alibaba.com web adresinden ziyaret edebilirler.

FarklıBirBakış kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor