1 Milyar Dolarlık Girişim Sermayesi Yatırım Fonu InfraTurkey Kuruluyor!

Portföy yönetim şirketi RHEA, altyapı yatırımlarına odaklanacak olan Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, InfraTurkey'in kuruluşu için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuruyor. Detaylar haberimizde..

Portföy yönetim şirketi RHEA, altyapı yatırımlarına odaklanacak olan Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, InfraTurkey'in kuruluşu için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuruyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, RHEA 1 milyar dolar büyüklüğünde Girişim Sermayesi Yatırım Fonu InfraTurkey’in kuruluşu için SPK’ya başvurusunu gerçekleştiriyor. RHEA, ağırlıklı olarak girişim sermayesi alanına odaklanmış bir yatırım yönetimi şirketi olarak faaliyet gösteriyor. InfraTurkey Fonu’nun kuruluşu ile RHEA, Türkiye’nin ilk altyapı odaklı Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nu bu sektörde ihtiyaç duyulan altyapı alanında yaparak önemli bir adım atıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen RHEA Portföy Yönetimi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, mevzuata tabi Türkiye’de yerleşik ve cazip vergi avantajlarından faydalanan yeni Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının ilkinin kuruluş sürecini başlatmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Takmak, "2009 yılından beri bugünü bekliyoruz. Girişim Sermayesi geniş bir yelpazede, farklı yatırım stratejileri için yapılabilir. İlk adımı şu an ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu ve önemli bir gelişim alanı olan altyapıya dönük olarak atmakla birlikte girişim sermayesinin tüm alanlarında benzer adımları önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirmeyi  planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin son 10 yılda birçok alanda olduğu gibi altyapı konusunda da önemli mesafeler kat ederek yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizin 2023 hedefleri kapsamında önümüzdeki 10 yılda altyapının tüm alanlarında büyük yatırımlar ve projeler gerçekleşecektir. Bu konuda bize global anlamda know-how ve yatırım tecrübesi getiren, altyapı alanında çok saygın bir yatırım yönetim şirketi ile ortak hareket ediyoruz. Yaz sonunda bu konuda ortak bir bilgilendirme toplantısı ile ayrıntıları paylaşacağız. Bu çalışma ortaklığı ve kurulacak fonumuz ile ülkemizin büyümesine ve gelişmesine, uzun vadeli uluslararası yatırımcıların kaynaklarını getirerek katkıda bulunmak arzusundayız.

Bununla birlikte 1 Temmuz 2014 tarihinde hayata geçen yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili mevzuatı sayesinde ülkemizde artık Girişim Sermayesi Yatırım Fonları kurulabilir hale gelmiştir. Bu avantajlı yapı, yabancı yatırımcılar kadar yerli kurumsal yatırımcılar için de cazip bir yatırım alternatifi olacaktır. InfraTurkey fonumuzun uluslararası tanıtımı 2 Eylül’de Kuala Lumpur, Malezya’da başlayacak, 8 Eylül haftası Londra’daki yatırımcı sunum ve toplantıları ile devam edecektir."

Detaylı bilgi için www.rhea.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 8.977 kişi okudu.
Kategori: STK, Yatırım

Yorumlar

Arif SEZER
Arif SEZER
    Sn. Onur bey, sizleri "Bir fikrinmi var"? proğramından tanıyorum. Takip ediyorum. Proğram yapımcısı sn. Fuat Sami bey ve jüriler olarak sizlerin iş hayatınızdaki ve proğramlardaki başarılarınızı takdirle ve heyecanla izliyorum.
    Girişim Haberdeki yazınızı okudum. 1 Milyar dolarlık girişim sermayesi yatırım fonunu hayata geçiriyor olmanızıda kutluyorum. Bu fonun şahsınızda ülkemizin büyümesine ve gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve ümit ediyorum.
    Bende yeni bir girişimci olarak yakında sizin proğramınıza katılacağım için çok mutluyum.
    Siz başarılı iş adamları ile tanışmak benim için gurur kaynağı olacaktır. Bana güç ve kuvvet verecektir. Başarılarınızın devamını diliyor, saygılar sunuyorum.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor