TÜBİTAK'tan KOBİ ve Girişimcilere Özel Destekler Devam Ediyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’ın KOBİ ve girişimciler için sunduğu fırsatları anlatarak, 3 destek programının 2014 çağrı sonuçlarını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’ın KOBİ ve girişimciler için sunduğu fırsatları anlatarak, 3 destek programının 2014 çağrı sonuçlarını açıkladı.

TÜBİTAK'ın 3 destek programının tanıtımı ve sonuçlarının açıklanması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Işık, gelişmiş ülke düzeyine çıkabilmek için her açıdan rekabetçi ve yenilikçi reel sektör oluşturulması gerektiğini söyledi.

Ar-Ge harcamaları konusunda iyi bir ivme yakalandığını ve bunun artırılarak sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Işık, "Yıllık 500 milyar dolar ihracat yapacaksak, üretimde yüksek teknolojili ürünlerin payını en az yüzde 20 seviyesine çıkarmalıyız. Ülkemizdeki toplam Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı 2002'ye göre yaklaşık 2 kattan daha fazla arttı ve yüzde 1 seviyesine ulaştı. 2023 yılında bu rakamı yüzde 3 seviyesine ulaştırmak zorundayız. 2023 yılında toplam Ar-Ge harcamamızın 60 milyar dolar olmasını ve bunun 40 milyar dolarının özel sektör marifetiyle, 20 milyar dolarının da kamu kaynaklarıyla yapılmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Reel sektörün Ar-Ge kapasitesini artırmak için Bakanlığın, TÜBİTAK'ın ve KOSGEB'in çok değerli programlar oluşturduğunu ve yürüttüğünü belirten Işık, şunları kaydetti: "Bizim bu yıl Ar-Ge projeleri için ayırdığımız kaynak 1,5 milyar liranın üzerinde. Artık devletin parası çok ama ne olursa olsun boşa harcanacak bir tek kuruşumuz bile yok. Biz Türkiye'de bir ürünün fikir aşamasından ticarileşmesine, tanıtımına ve piyasadaki denetimine kadar her aşamasına yönelik çalışma yapıyoruz. Özellikle teknolojik ürünlerde bir fikir varsa, o fikrin bir projeye, girişime, yatırıma dönüşmesine destek veriyoruz. Bu projenin ölüm vadisinden sağsalim çıkmasını, güvenli şekilde ticarileşmesini çok önemsiyoruz."

İş Fikri Olan Girişimciye, Büyük Firmalarla İşbirliği Fırsatı

TÜBİTAK’ın iş fikri olan girişimciye büyük firmalarla işbirliği fırsatı sunan 1512-B çağrısına da değinen Bakan Işık, halihazırda uygulanan 1512 Programı ile teknogirişimcilere iş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin lira sermaye desteği verildiğini kaydetti. Işık, “1512-B Programı’yla da destek verdiğimiz girişimcileri büyük firmalarla buluşturacağız. Çağrıya çıkarken, TÜBİTAK'la ortak hareket eden büyük firmaların Ar-Ge ihtiyaçlarına uygun çözümler de geliştirmiş olacağız. Böylece genç girişimcilerimiz de yapacakları işbirlikleri ile hem önemli destekler alacak hem de pazarda kalma şanslarını artırmış olacaklar. Program, aynı zamanda reel sektörün TÜBİTAK'a da güvendiğinin de önemli bir göstergesi."

28 Mayıs’a kadar açık kalan bu yılki 1512 çağrısına TÜBİTAK’la birlikte destek vermek üzere dahil olan 11 "büyük firma" bulunduğunu belirten Bakan Işık, bu firmaların, Avea, Borusan, COMODO Yazılım, E-Kent Teknoloji ve Ödeme Sistemleri, General Elektrik, Intel, Kale Seramik, Kordsa, TOFAŞ, Türk Ekonomi Bankası ve Türk Telekomünikasyon olduğunu söyledi.

Bakan Işık, bu 11 firmanın 30 konu başlığında girişimcilerden proje bekleyeceğini belirterek, "Firmalar en az 3 girişimciye, girişimci başına 10 bin liralık, toplamda da 30 bin liralık çekirdek sermaye desteği verecek. Yine en az 3 girişimciye, ofis alanı ya da 12 ay boyunca aylık 500 lira kira yardımı, ayda 1 gün teknik uzman personel desteği ile ayda 1 tam gün iş geliştirme desteği verecek. Kazanan girişimciler, hem TÜBİTAK'ın desteğini hem de bu firmaların desteğini alacaklar. Genç teknogirişimcilerimizi projelerini hazırlamaya ve bu yeni programdan yararlanmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplam Fon Büyüklüğü 430 Milyon Lira

TÜBİTAK'ın, "1514 Girişim Sermayesi Destekleme Programı-1"in sonuçlarını da aktaran Işık, “erken aşama teknoloji firmalarının finansman sorununun çözümünde risk sermayesi ve girişim sermayesi fonlarının çok önemli” olduğunu söyledi.

Geçen yıl uygulamaya konulan programa Türkiye'de ya da yurt dışında faaliyet gösteren fon yöneticileri ve aday fon yöneticilerinin başvurabildiğini belirten Işık, şöyle devam etti: "Girişim sermayesi fonlarına toplam fon büyüklüğünün yüzde 20'sine varan oranda azami 15 milyon lira hibe desteği verebiliyoruz. Programın 2013 yılı çağrısına, 16 proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 2 fon yöneticisini ve 6 aday fon yöneticisini destekleme kararı aldık. Teklifleri kabul edilen projelerde hedeflenen toplam fon büyüklüğü 430 milyon lira. Bu fon büyüklüğünün en fazla 86 milyon lirasını TÜBİTAK katkısı oluşturacak. Destek olunacak erken aşama teknoloji şirketinin tespit edilmesi ve bu şirkete aktarılacak tutarın, diğer fon yatırımcıları payının fona aktarılmasından sonra  TÜBİTAK kendi payını fona aktaracak."

Program kapsamında desteklenecek fonları da açıklayan Işık, fonu yönetecek mevcut fon yöneticilerinin; Gözde GSYO AŞ ve TRPE Venture Partners B.V. olduğunu, bu program sayesinde oluşturacakları fonlarına destek verilecek aday fon yöneticilerinin ise Anka Capital Management LLC, Angelwings Fund Management BV., Ekin Fon Yönetim Limited Şirketi, Erih Finansal Hizmetler AŞ, Ida Capital BV. ve Profectus'den oluştuğunu söyledi.

KOBİ’lerin Ar-Ge Kapasitesi Artırılacak

Bakan Işık, "1601 Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı" kapsamındaki “Mentorlük Mekanizması Çağrısı”na ilişkin sonuçları da açıkladı. TÜBİTAK'ın, bu programla Ar-Ge kapasitesini artırmak isteyen KOBİ'lere mentor (rehber) desteği vereceğini anlatan Işık, birinci aşamada mentorluk sistemini geliştiren danışmanlık şirketlerine en fazla 100 bin lira bütçeli hibe desteği vereceklerini bildirdi.

İkinci aşamada ise danışmanlık şirketlerinin hazırladığı mentorluk sistemlerinin belirlenen KOBİ'lere uygulanması için, ilk aşamayla birlikte toplam 400 bin lirayı geçmeyecek şekilde destek vereceklerini belirten Işık, bu çağrıya da 30 başvuru yapıldığını ve bunlardan 6'sının desteklenmeye uygun bulunduğunu kaydetti.

Işık, söz konusu program kapsamında desteklenecek firmaların ise Adana Teknoloji Transferi AŞ, İzmir ABİGEM Danışmanlık ve Özel Eğitim AŞ, İNOMER Rekabet ve Kalkınma için İnovasyon Merkezi Ltd. Şti, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Pera EEMEA Büyüme Hizmetleri AŞ ve Ege Sistem Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti'den oluştuğunu sözlerine ekledi.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 11.384 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Destekleri, KOBİ, Ulusal

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor