Dale Dougherty: Genç Türkiye'nin Yapısında İnovasyon Var!

“Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir” mottosu ile yola çıkan ve tüm dünyada büyük ilgi gören Maker Movement, ülkemizdeki ilk adımını attı. Herkesin bir “yapıcı” olduğunu ileri süren organizasyon, kişilerin ihtiyaçlarını kendi ürettikleri ürün ve materyaller ile gidermesini temel alıyor.

“Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir” mottosu ile yola çıkan ve tüm dünyada büyük ilgi gören Maker Movement, ülkemizdeki ilk adımını attı. Herkesin bir “yapıcı” olduğunu ileri süren bu heyecan verici organizasyon, kişilerin ihtiyaçlarını kendi ürettikleri ürün ve materyaller ile gidermesini temel alıyor. Yemek yapmak, evdeki tamirat işlerini halletmek gibi küçük adımlarla başlayan Maker Hareketi, hediye ve hobi amaçlı üretilen eşyalara ve hatta hayatı kolaylaştıracak buluşlara kadar çok geniş bir üretim alanına sahip.

Türkiye’nin ilk teknoloji ve gelecek odaklı düşünce kuruluşu olan GelecekHane öncülüğünde Türkiye’de başlatılan Maker Hareketi, ilk adımını Turkcell, SAP ve Migros’un sponsorluğunda KOÇ Üniversitesi’nde attı. Katılımcılara yeni bir kreatif görüş kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, tüm dünyada olduğu gibi kamu ve özel sektördeki üst düzey yöneticilerin, endüstri ve tasarımla ilgili akademisyenlerin, tasarımcıların, sanatkarların ve zanaatkarların yanı sıra, hobicilerin ve meraklıların da yoğun ilgisine sahne oldu.

ABD’den Maker Hareketi’nin öncüsü Dale Dougherty’nin Maker Hareketi’nin önemini ve vizyonunu aktardığı etkinlikte, GelecekHane’nin kurucusu fütürist Halil Aksu da organizasyonun Türkiye’deki uzun vadeli hedefini açıkladı. Etkinliğin diğer önemli konuşmacılar arasında; Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, GE Orta Doğu CIO’su İbrahim GökçenSAP Türkiye COO’su Uğur Candan, Atölye İstanbul’un kurucularından Kerem Alper, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Fabrikası Direktörü İhsan Elgin, Infotron Genel Müdürü Burak Pekcan, 3Dörtgen Genel Müdürü Furkan Bakır ve Migros BT Direktörü Kerim Tatlıcı gibi alanlarında uzman isimler yer aldı.

Maker Hareketi’nin öncüsü Dale Dougherty, Maker Movement’ın ABD başta olmak üzere dünyada önemli bir akımı temsil ettiğine vurgu yaparak, “Türkiye genç ve eğitimli bireyleriyle inovasyon ve yaratıcılık konusunda bir çok ülkeden daha ileri seviyede... Dünyada bir çok global markanın çatısı altında inovasyon, yaratıcılık, yönetim gibi alanlarda yeteneklerini gösteren çok sayıda Türk insanı önemli kademelerde görev yapıyor. Bu da bize Türkiye’nin yapısında inovasyon, yönetim yeteneği ve girişimcilikgibi güçlü genlerin olduğunu net biçimde kanıtlıyor” dedi.

Türkiye’deki ilk organizasyonu ile ülkemizdeki gençlerin, girişimcilerin, yazılımcıların ve fikirlerini hayata geçirmek isteyenlerin cesaretlenmesi için çalışmaya başladıklarına dikkat çeken GelecekHane’nin kurucusu fütürist Halil Aksu ise; “Maker Movement ile bir araya gelen üretken ve kreatif kişilerin, uzun vadede ortaya çıkaracakları somut projelerle, yaşadıkları coğrafyanın refah seviyesine katkı sağlayarak, toplumun temellerine çok önemli bir dinamizm kazandırması planlanıyor. Biz de bu hareketi ülkemizde başlatarak Türkiye’nin geleceği ve toplumumuzun refahı için önemli adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaşise “Akıllı Gelecek” başlığı altında gerçekleştirdiği konuşmasında, gelecekte teknolojinin hayatımızı nasıl değiştireceği ile ilgili öngörülerin bir kısmının gerçek olacağını, geçtiğimiz 10 seneden örnekler vererek anlattı. Yetişen mobil neslin bakış açımızı değiştirmesi ve teknolojik altyapının daha hızlı, çevik ve akıllı olması sonucunda önümüzdeki 10 senenin sonundada çok farklı bir dünyanın bizi beklediğini belirten Kulabaş, Maker hareketinin bu işaretlerin en güçlülerinden biri olduğunu vurguladı. Kulabaş, Turkcell olarak bu akımları takip ettiklerini ve geleceği şekillendirmek için yeni teknolojilerin, yeni iş yapış biçimlerinin Türkiye’de gelişmesini kurumsal olarak desteklediklerini sözlerine ekledi.

Maker Hareketi Hakkında:

Maker hareketi herkesin bir yapıcı olduğunu ileri sürmekte. "Herkes kendi yemeğini yapmaktadır, yapmalıdır. Çoğu insan ufak tefek tamirat işleri yapabilir. Pek çok insan hediye amaçlı, hobi amaçlı küçük eşyalar tasarlayabilir, onları hayata geçirebilir. Herkes bir şeyler yapabilir" düşüncesini savunmakta.

3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması ile bu hareket yepyeni bir ivme ve önem kazanmış. Özellikle Amerika’da bilim eğitiminin devlet tarafından önemsenmesi, bu hareketi daha da hızlandırmış.

Maker Media bu hareketi organize eden, yayınlar üreten, konferanslar ve fuarlar düzenleyen bir kurum. Makezine isimli dergi bu alandaki yayınların lideri. Maker Faire ise bu hareketin şöleni, kutlaması.

Dale Dougherty Maker Media’nın kurucusu ve CEO’su aynı zaman da Tim O’Reilly ile ortak. Dale bu hareketin başlaması, yaygınlaşması ve dünya çapında yürütülmesi için çok yoğun çalışmakta. Kendisi de bir yapıcı, bilfiil tasarım yapan, kendi elleriyle üreten ve pek çok kişiye ilham veren gerçek bir lider. Bu alandaki enerjisini ve inancını bir TED konuşmasında aktarmakta.

GelecekHane Hakkında:

GelecekHane Türkiye’nin ilk teknoloji ve gelecek odaklı düşünce kuruluşu. Geleceği dert edinmiş ve güzel yarınlar için teknolojinin imkanlarını araştırmakta. Bu araştırmaları ekonomiye, politikaya ve topluma mal etmeyi amaç edinmiş. İnsan meraklıdır. Merak ettikçe soru sorar. Sorularına cevap arar. Bu bilimdir, felsefedir, sanattır. İnsan üretmek ister. Ürettiği ile yücelmek ister. Bu doğasında vardır. Hayatta kalmak için, soyunu devam ettirmek için, bunu yapmak zorundadır.İnsan var oldukça, bilim var olacaktır. Bilimden teknoloji doğuyor, ilerleme çıkıyor. Teknolojiden inovasyon doğuyor, insanlık olarak gelişiyoruz. İnovasyon hayatlarımıza intikal ediyor, ekonomiye, politikaya ve topluma yansıyor, onları değiştiriyor, geliştiriyor. GelecekHane bu bağlamda çalışmakta, hizmetler vermekte. Öncelikle ülkemizi sonra da dünyayı değiştirme, güzelleştirme arzusunda.

GelecekHane  hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen okurlarımız www.gelecekhane.com  web adresini ziyaret edebilirler. Haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor