KİM, Engelsiz Köşeler İle Girişimci Engellileri Destekliyor!

Perakende sektörünün önde gelen şirketlerinden KİM Marketler Zinciri, raflarını engellilerin ürettiği ürünler için açıyor. 'Engelsiz Köşe' adı verilen proje ile her mağazada özel bir bölüm engellilerin ürettiği ürünlerin satışı için ücretsiz olarak ayırıyor. KİM Grup daha önce gerçekleştirmiş olduğu sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekliyor. "Engelsiz Köşe" isimli proje ile engelli girişimciler hem kendilerini geliştirecek hem de gelir elde edecekler. Detaylar haberimizde..

Perakende sektörünün önde gelen şirketlerinden KİM Marketler Zinciri, raflarını engellilerin ürettiği ürünler için açıyor. 'Engelsiz Köşe' adı verilen proje ile her mağazada özel bir bölüm engellilerin ürettiği ürünlerin satışı için ücretsiz olarak ayırıyor.

Satıştan elde edilen gelirin tamamının Bağcılar Engelliler Sarayı'na bağışlanacağını ifade eden Kim Marketler Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, "Kadın girişimcileri desteklemek için başlattığımız Değer Köşesi uygulamasını şimdi de engelliler için devreye soktuk. İlk etapta 5 mağazamızda başlayan proje kısa bir zaman sonra 70'ten fazla mağazamızda uygulanacak. Engellileri eve hapsetmek veya onlara acımak yerine, üretime dahil etmek girişimci olmalarını sağlamak gerek. Bu projemizle elde edilen kazanç üretim yapan engellilere aktarılacağı için engellilerin hem kendilerini geliştirmelerini hem de gelir elde etmesini amaçlıyoruz. Şu anda proje kapsamında 30 çeşit ürünün satışına başladık. Hedefimiz ürün çeşidini 100'e çıkarmak" şeklinde konuştu.

Tekstilden hediyelik eşyaya temizlik malzemelerinden oyuncağa kadar onlarca ürünün üretildiği Bağcılar Belediyesi Engelli Sarayı ile Kim Marketler Zinciri arasında işbirliği protokolü imzalandı

Engelliler tarafından üretilen ürünlerin “Engelsiz Köşe” adını taşıyan reyonlarda satılacağını ve gelirin tamamının gene engellilere bağışlanacağını açıklayan Genel Müdür Akçay, "Engelli sarayında 500'den fazla engelli hem üretime katkı sağlıyor hem de aşçılıktan mobilyaya kadar pek çok alanda meslek sahibi olmak için eğitim görüyor. Kim Grup olarak elimizi taşın altına koyarak engellilerin toplum içerisine karışmasına katkı sağlamak istedik. Başlattığımız projeyi diğer engelli dernekleri ve üretim yapan kurumlara yayarak Türkiye genelinde bir çalışma hedefliyoruz. Hedefimiz yılsonuna kadar 250 bin TL civarında satış rakamına ulaşmak. "Engelsiz Köşe"de ortopedik, görme, işitme, konuşma ve zihinsel engel gruplarındaki vatandaşlar tarafından üretilen sabun, ahşap oyuncak, süs eşyası, biblo, tişört, önlük, tablo, kalemlik, mücevher kutusu gibi eşyalar satışa sunuluyor. Zamanla gıda ve diğer kalemlerde de ürünlerin satışı gerçekleşecek. Engellilerin kurslar vesilesiyle istihdam edilmesini, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerle hem sosyal hem de ekonomik anlamda gelişmelerini, toplumla bütünleşmelerini istiyoruz. Mesleki eğitimlerle ‘evde istihdam’ olanaklarının gelişmesi  ve uyum seminerleriyle engellilerin topluma karışmasına katkı sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

KİM Grup olarak sağlıklı gıda satan ve değer üreten bir kurumsal yapıya sahip olduklarını anlatan Akçay konuşmasını "Daha önce de çalışanlarımıza işaret dili eğitimi vererek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiştik. Engelli dostu bir market zinciri olarak gerek mağazalarımızın dizaynı gerekse de başlattığımız sosyal sorumluluk kampanyalarıyla üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Kadın girişimci ve ev hanımlarımıza da raflarımızı açarak evlerini geçindirmelerine ön ayak olduk. Girişimciliği desteklemek ve engelleri kaldırmak için yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz"  diyerek sonlandırdı.

Girişim Haber olarak, bu sosyal sorumluluk girişimi için KİM Grup'u tebrik ediyor, benzer niteliklere sahip tüm zincirlere örnek olmasını diliyoruz.

Haberimizi, engelli girişimcilerimiz ve engelli yakını okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Esra TavukcuGirişim Haber

Yazar Esra Tavukçu Hakkında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden 2011'de mezun oldu, 2008-2011 yıllarında Young Guru Academy'de (YGA) çeşitli projelerde görev aldı. Yazar nitelikli içerik sitelerine freelance olarak editörlük, sosyal medya danışmanlığı yapmaktadır. Mayıs 2013 - Mart 2014 aralığında Girişim Haber'de editörlük yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor