Uluslararası Girişimcilik Merkezi İlk Toplantısını Yaptı

Türkiye Vodafone Vakfı’nın girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek ve yenilikçilik kapasitelerinin gelişimine katkı sağlayacak mekanizmaların oluşturulmasını sağlamak hedefiyle hataya geçirdiği “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”, ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Merkez Türkiye’deki ve bölgedeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve girişimcilerin küresel ölçekte rekabet edebilmesine katkıda bulunma amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Detaylar haberimizde..

Türkiye Vodafone Vakfı’nın girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek ve yenilikçilik kapasitelerinin gelişimine katkı sağlayacak mekanizmaların oluşturulmasını sağlamak hedefiyle hataya geçirdiği “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”, ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Ofisi (IICPSD), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı ana ortaklar olmak üzere hayata geçirilmiş bir proje olan “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”, bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, uluslararası organizasyonlar, teknoloji şirketleri ve üniversitelerin bilgi birikimini aynı çatı altında topluyor.

Toplantıya Kalkınma Bakanlığı Yardımcısı Mehmet Ceylan, UNDP Daimi Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Girişimcilik alanında faaliyet gösteren lider sivil toplum kuruluşlarının, uluslararası organizasyonların, teknoloji şirketlerinin ve üniversitelerin girişimcilik alanındaki çalışmalarını Türkiye’de ilk kez tek bir çatı altında toplayan “Uluslararası Girişimcilik Merkezi”nin ilk yönetim kurulu toplantısında, rekabet gücünü arttıracak politikalara katkı sağlayacak öneriler ele alındı.

Türkiye’nin girişimcilik konusundaki mevcut durumunun ve bu konudaki ihtiyaçlarının masaya yatırıldığı toplantıda, girişimcilik ekosistemini destekleyici mekanizmaların geliştirilmesi için öneriler sunuldu. “Uluslararası Girişimcilik Merkezi” gençlerin, kadınların, girişimcilerin ve iş dünyasının girişimcilik ve yenilikçilik kapasitelerinin gelişimine katkı sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesine destek verecek.

Hasan Süel: “Ülkemizin girişimcilik haritasını çıkarıyoruz”

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye’de girişimcilik alanında yeni açılım ve atılımların önünü açan Uluslararası Girişimcilik Merkezi’nin ülke için önemli bir sosyal yatırım olduğunu belirtti. Süel, şöyle devam etti:

Ekonominin dinamikleri de her gün değişiyor. Girişimciliği ekonominin en dinamik katmanı ve değişimin katalizörü olarak görüyoruz. Girişimciler, fırsatları, içinde yaşadıkları toplumun avantajına dönüştürerek, kalkınmanın ve refahın önünü açacak itici gücü temsil ediyor. Araştırmalarımızdan çıkan sonuçlara baktığımızda, ülkemizde nüfusun ekonomik değer ve fark yaratma gücüne sahip girişimci potansiyeli, özellikle kadınlar ve gençler bazında arzu edilen değerlerin altında. Girişimciliğin gelişmesi ve güçlenmesi konusunda ülkemizdeki insan kaynağının potansiyelini, girişimcilik yoluyla harekete geçirdiğimiz bu merkezdeki programlarımızla, uluslararası düzeyde kapsayıcı ve sorumlu girişimcilik konusunda yaygın bilinçlendirme çalışmaları yürüterek, ilk yıl için 5.000 kişiye ulaşmayı hedefledik. Merkezimizde, Türkiye’deki girişimcilik alanında mevcut ihtiyaçları belirleyerek, bu doğrultuda yol haritaları çiziyoruz. Türkiye’deki girişimci insan kaynağının kapsamlı eğitim müfredatları ile geliştirilmesi için çalışalar sürdürüyoruz. Bu çatı altında, girişimcilik alanında faaliyet gösteren farklı paydaşlar arasında deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla, ülkemizde girişimcilik alanında yazılacak nice başarı hikâyesine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Uluslararası Girişimcilik Merkezi, Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, UNDP İstanbul Uluslarası Özel Sektör ve Kalkınma Ofisi, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı ortaklığında TOBB Genç ve Kadın Girişimciler Kurulları, Intel, Cisco, Microsoft, Özyeğin Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde, Türkiye’deki ve bölgedeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve girişimcilerin küresel ölçekte rekabet edebilmesine katkıda bulunma amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Uluslararası Girişimcilik Merkezi hakkındadaha fazla bilgi sahibi olmak için www.uluslararasigirisimcilikmerkezi.org web adresini inceleyebilir, merkezin çalışmalarını Facebook ve Twitter profillerinden takip edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

İdris Cin / Girişim Haber

Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor