TÜBİTAK’tan Elektrikli Araç Teknolojilerine 4 Milyon TL Destek!

TÜBİTAK, hibrit ve elektrikli araçlara yönelik elektrik motoru, batarya teknolojileri ve kontrol sistemleri alanlarında hazırlanan 8 projeye yaklaşık 4 milyon liralık Ar-Ge desteği verecek. Çevreci ve az yakıt tüketimi ile ilgi odağı haline gelen hibrit ve elektrikli araçlar, otomotiv sektörünün geleceğinde önemli bir yer edinecek. Detaylar haberimizde..

TÜBİTAK, hibrit ve elektrikli araçlara yönelik elektrik motoru, batarya teknolojileri ve kontrol sistemleri alanlarında hazırlanan 8 projeye yaklaşık 4 milyon liralık Ar-Ge desteği verecek.

Çevreci ve az yakıt tüketimi ile ilgi odağı haline gelen hibrit ve elektrikli araçlar, otomotiv sektörünün geleceğinde önemli bir yer edinecek. Ülkemizde de hibrit ve elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesi için hazırlanan Ar-Ge projelerine TÜBİTAK tarafından hibe desteği veriliyor.

TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projelerini Destekleme Programları (1003 ve 1511) ile Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007) kapsamında araştırmacılara ve özel sektöre önemli destekler sağlanıyor. TÜBİTAK’ın destekleriyle hazırlanacak projeler ile uluslararası pazarda kabul görecek ve rekabet gücüne sahip ürünler geliştirilecek.

8 Projeye 4 milyon Lira Destek

Hibrit ve elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesi için 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında 2012’de otomotiv çağrısına çıkıldı. 3 başlıkta çıkılan çağrıya araştırmacılar tarafından TÜBİTAK’a 58 proje başvurusu geldi. Yapılan değerlendirmelerde “Elektrikli ve hibrit elektrikli araçlarda enerji yönetim sistemleri, elektrik motoru ve batarya teknolojileri” alanında Ayşe Elif Sanlı (Turgut Özal Üniversitesi), Bülent Vural (Yıldız Teknik Üniversitesi), Fatih Camcı (Uluslararası Antalya Üniversitesi), Hamdi Uçarol (TÜBİTAK MAM), Hasan Kürüm (Fırat Üniversitesi) ve Uğur Savaş Selamoğulları’nın (Yıldız Teknik Üniversitesi) projelerine destek verilecek.

“Elektrikli ve hibrit elektrikli araçların dinamiği ve kontrolü” alanında Gediz Üniversitesi’nden Selim Solmaz’ın hazırladığı projeye ve “Hibrit elektrikli araçlarda içten yanmalı motor performansı ve emisyon kontrolü” alanında ise Erciyes Üniversitesi’nden Bilge Albayrak Çeper’in hazırladığı projeye destek sağlanacak.

TÜBİTAK tarafından her 3 çağrıdaki toplam 8 projeye yaklaşık 4 milyon liralık Ar-Ge desteği verilecek.

11 Çağrıya 944 Proje Başvurdu

TÜBİTAK Araştırma ve Destekleme Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülen 1003 Programı kapsamında 11 çağrı açıldı. Bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, gıda, otomotiv öncelikli alanlarının alt teknolojik alanlarındaki bu çağrılara toplam 944 proje başvurusu yapıldı. İlk aşamayı geçen 316 proje arasında yapılan değerlendirmede 49’unun desteklenmesine karar verildi.

1003 Programının Kapsamı

1003 destek programı ile Ulusal Bilim Teknoloji ve Yenilik Stratejisi çerçevesinde belirlenecek öncelikli alanlarda sonuç odaklı, izlenebilir hedefleri olan, ilgili bilim/teknoloji alanlarının dinamiklerini gözeten ve yurt içinde yapılan Ar-Ge projelerini desteklemek ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamdaki projelere 36 aya kadar destek veriliyor.

TÜBİTAK kaynaklı alıntı haberimizi otomotiv  sektöründe faal olan girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor