İnternet Girişimlerinin Yatırımcısı Atomico Türkiye’ye Geliyor!

İnternet girişimlerine yaptığı yatırımlarla tanınan, Londra merkezli uluslararası girişim sermayesi şirketi Atomico’nun üst düzey yöneticileri, Open Office programı kapsamında İstanbul’a geliyor. Atomico’nun CEO’su Niklas Zennström’un İstanbul’daki ilk durağı Bilgi Üniversitesi olacak. 13 Eylül 2012 tarihinde Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte öğrenciler ile buluşacak olan Zennström, bugün üniversite sıralarında olan potansiyel girişimcileri cesaretlendirecek ve deneyimlerini paylaşacak. Girişimciler ve şirket yöneticileri ile de bir araya gelecek olan Zennström, üst düzey devlet yetkilileri ile de temaslarda bulunacak. Detaylar haberimizde..

İnternet girişimlerine yaptığı yatırımlarla tanınan, Londra merkezli uluslararası girişim sermayesi şirketi Atomico’nun üst düzey yöneticileri, Open Office programı kapsamında İstanbul’a geliyor.

Atomico’nun CEO’su Niklas Zennström’un İstanbul’daki ilk durağı Bilgi Üniversitesi olacak. 13 Eylül 2012 tarihinde Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte öğrenciler ile buluşacak olan Zennström, bugün üniversite sıralarında olan potansiyel girişimcileri cesaretlendirecek ve deneyimlerini paylaşacak. Girişimciler ve şirket yöneticileri ile de bir araya gelecek olan Zennström, üst düzey devlet yetkilileri ile de temaslarda bulunacak.

Küresel bir program olan Open Office, internet girişimcileri, kamu görevlileri ve düşünce önderlerini buluşturmayı hedefleyen bir platform olarak öne çıkıyor. Bu yıl ilk kez İstanbul’un da dahil edildiği program kapsamında, Atomico, portföyündeki şirketleri Türkiye pazarı ile tanıştıracak. Firma yetkilileri ayrıca girişimcilerle bir araya gelerek, dijital dünya etrafında yeniden şekillenen ekonomide işlerini nasıl yönetmeleri gerektiği ve bu yeni ekonomide Türkiye’nin rolünün ne olduğu gibi konularda fikir alışverişinde bulunacak.

“Türkiye bölgesel teknoloji merkezi olabilir”

İstanbul’u ziyaret edecek olan yönetici heyetinin başında yer alan, Skype’ın ve Atomico’nun kurucusu Niklas Zennström, Open Office programına Türkiye’nin dahil edilmesinin nedenlerini şöyle açıkladı:

“Dinamik ekonomisi, genç nüfusu, artan internet ve kredi kartı kullanımı ile Türkiye gerçekten önemli bir pazar konumunda. Tüm bu faktörler internet girişimlerinin büyümelerinde kilit rol oynuyor. Türkiye’deki girişimcilik ruhundan ve e-ticarete duyulan tutkudan çok etkilendik ve bu nedenle hem geçtiğimiz yılsonunda Türkiye’de bir ofis açtık hem de Open Office programına Istanbul’u da ekledik.”

Atomico olarak, dijital ekonomide bölgesel lider olma yolunda önemli bir potansiyele sahip bulunan Türkiye’nin bölgesel teknoloji merkezi olabileceğine inandıklarını belirten Zennström, internette başarıya koşmayı hedefleyen Türk girişimcilerin şirketlerine yatırım yapma arzusunda olduklarının altını çizdi. Zennström, “Ayrıca, portföyümüzdeki bazı şirketlerin Türkiye’de faaliyete geçmelerine de yardımcı oluyoruz. İstanbul’daki Open Office aktivitelerimiz boyunca, bu şirketlerin Türkiye’de önemli ortaklıklar kurmalarını sağlayacak çeşitli görüşmeler gerçekleştireceğiz. Türkiye, 70 milyonun üzerindeki nüfusu ile portföyümüzde yer alan neredeyse tüm şirketler için heyecan verici bir pazar.”

Günümüzde, iletişim teknolojileri ile sınırlar kalktı ve bilgiye erişim kolaylaştı. Bu nedenle inovatif şirketler dünyanın her yerinden filizlenebiliyor.  Atomico, fark yaratacak parlak fikirlerin ve global olma potansiyeli taşıyan firmaları destekliyor. Open Office aktiviteleri kapsamında İstanbul’da iş dünyasının liderleri ile dijitalleşmenin ekonomiye katkılarını tartışacak olan Atomico yöneticileri, Türkiye’nin yeni ekonomide nasıl bölgesel lider olabileceğini gibi konuları da gündeme taşıyacak.

Londra, Pekin, Sao Paulo, İstanbul ve Tokyo’da ofisleri bulunan Atomico, aralarında Skype, Rovio, Jawbone, Fab, Wrapp ve Klarna’nın da yer aldığı 50’den fazla dev internet girişimine yaptığı yatırımlarla tanınıyor.,

Atomico.com'u internet sitesinden inceleyebilir, İstanbul Ofisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Atomico'nun Türkiye Temsilcisini atadığı günlerde girişimci aynı zaman da Melek yatırımcı olan Ersan Özer Atomico hakkında görüşlerini belirten kısa ve güzel bir yazıya bloğunda yer vermiş. Fikir oluşması açısından buradan yazıya ulaşabilirsiniz.

Haberimizi yatırımcı arayışı içerisinde olan girişimcilerimiz başta olmak üzere, tüm okurlarımızın ilgisine bilgisine sunuyoruz.

Erdem Öztürk / Girişim Haber

Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor