Yılın Kadın Girişimcisi "Canan Özdemir" Oldu!

Geçtiğimiz yıl Ekonomist dergisinin düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ yarışmasının ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisini Big Chefs Restoranlarının kurucusu Gamze Cizreli açık ara farkla kazanmıştı. Bu yıl yine benzer sektörden bir girişimci ipi göğüsledi. Bu yıl, ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisinde kazanan isim son dönemlerin en popüler ve başarılı mekânlarından House Cafe’nin kurucularından Canan Özdemir oldu. Kendi kategorisinde Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu, Koton Kurucu Ortağı Gülden Yılmaz ile yarışan Özdemir, yüzde 16.7’lik oy oranıyla ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçildi.

Geçtiğimiz yıl Ekonomist dergisinin düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ yarışmasının ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisini Big Chefs Restoranlarının kurucusu Gamze Cizreli açık ara farkla kazanmıştı. Bu yıl yine benzer sektörden bir girişimci ipi göğüsledi.

Bu yıl, ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisinde kazanan isim son dönemlerin en popüler ve başarılı mekânlarından House Cafe’nin kurucularından Canan Özdemir oldu.

Kendi kategorisinde Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu, Koton Kurucu Ortağı Gülden Yılmaz ile yarışan Özdemir, yüzde 16.7’lik oy oranıyla ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçildi.

Canan Özdemir, İstanbul Üniversitesi İngilizce iktisat mezunu. Okuduğu esnada Pricewatercoopers’da staj yapan Özdemir, mezun olduktan sonra da Ernst & Young’da çalışmaya başlar. Burada dört yıl boyunca çeşitli departmanlarda çalıştıktan sonra, artık kendi işini kurmak istediğini fark etti. Ernst & Young’da kazandığı iş disiplini, kriz yönetimi ve profesyonelliği kendi işine aktarmayı isteyen Özdemir, restoran işine girmeye karar verir.

2002 yılında arkadaşı Ramazan Üren’in İstanbul’un Teşvikiye semtinde kurduğu House Cafe’yi birlikte işletmeyi teklif etmesiyle 2003 yılında Özdemir de House Cafe’ye katılır. Katıldığı gibi de o küçük kafeye bir sinerji katar. House Cafe’nin büyümesi bu noktada başlar. Özdemir’in eski eşi Ferit Baltacıoğlu’nun da ortaklığa girmesiyle ekip, yeni bir sinerji kazanır.

Bugün 13 şubesiyle faaliyet yürüten House Cafe, 400 çalışana ulaşmış durumda. House Hotel’ler de ise çalışan sayısı 100’e ulaşmış. 2011 yılında House Cafe’ler 40 milyon TL, oteller ise 15 milyon TL ciro elde etti. Canan Özdemir, ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçilmesiyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu ödül beni çok mutlu etti. Çünkü ben yaptığım işi arkadaşlarıma bile anlatmayı sevmem. İyi yapılan işler, başarılı projelerin fark yaratıp taktir edilmesi beni daha keyiflendirir. Başarılarımızın başkaları tarafından takdir edildiğini görmek çok güzel.

Canan hanımı tebrik ediyor, haberimizi tüm okurlarımızın ilgisine ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Erdem Öztürk

Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor