Ali Sabancı'dan Girişimcilere Girişimcilik Tüyoları

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı,"Girişimcilik" konusunda Sakarya Üniversitesi'nde konferans verdi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Ali Sabancı, SAÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde öğrencilere nasıl başarılı olabileceklerini anlattı. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SATSO üyeleri, kurum müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferansta girişimci olmak için risk almak gerektiğini belirten Ali Sabancı, "Risk alabilmek önemli, bunun için mal sahibi olmak gerekmiyor" dedi.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Girişimcilik" konusunda Sakarya Üniversitesi'nde konferans verdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Ali Sabancı, SAÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde öğrencilere nasıl başarılı olabileceklerini anlattı. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SATSO üyeleri, kurum müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferansta girişimci olmak için risk almak gerektiğini belirten Ali Sabancı, "Risk alabilmek önemli, bunun için mal sahibi olmak gerekmiyor" dedi. 

Öğrencilere iş ararken nelere dikkat etmeleri gerektiğini de anlatan Sabancı, "Profesyonel girişimci kendi iş gücünü girişimci olarak gören kişidir. İş ararken seçeneğiniz olursa maaştan çok başarınızdan ötürü size prim veren, sistemi olan işi seçin. Bu şirketler sizin önünüzü açar ve ancak o şirketlerde girişimci olursunuz" diye konuştu. 

Girişimci olabilmek için ailenin zengin ve birikimin olması gerekmediğini söyleyen Sabancı, "Sadece kendinize güveninizin ve girişimci yönünüzün olması gerekiyor. Bu nedenle girişimci sayısını ülkemizde artırmalıyız. Girişimci sayısı artınca istihdama katkı sağlanıyor, ekonomi de iyileşiyor. Türkiye'de 1990 yılından bu yana kadınların iş hayatındaki girişimci yönünün azaldığını görüyoruz. Türkiye'de 80 bin kadın girişimci var. Buna karşılık 1,3 milyon erkek girişimci bulunuyor. Ülkenin kalkınması için hem kadın hem de erkek girişimci sayısının artırılması oldukça önemli. Girişimciliği geliştirmek ve artırmak zorundayız. Bunun için sadece kendinize güvenmeniz gerekiyor" dedi. 

Konuşmasının ardından Ali Sabacı'ya Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ tarafından plaket ve atların bulunduğu bir fotoğraf hediye edildi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman ve öğrenci konseyleri tarafından da Ali Sabancı'ya plaket verildi.

Bu içeriği 6.474 kişi okudu.
Kategori: Etkinlik, İş Dünyası
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor