Türkiye ile Gana Arasında Teknoloji ve Bilim Alanında İşbirliği

Türkiye ile Gana arasında bilim, teknoloji ve yenilikçilik alanlarında işbirliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzalandı. İşte detaylar..

Dünya Endüstriyel ve Teknolojik Araştırma Kuruluşları Birliği'nin (WAITRO) "94. Yönetim Kurulu Toplantısı" Gana'nın başkenti Akra'da düzenlendi. Toplantıya, WAITRO ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da katıldı.

Mandal, burada Gana Cumhurbaşkanı Mahamudu Bawumia ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile Gana arasındaki stratejik işbirliğinin önemi ve gelecekteki ortaklıklar gibi konuların ele alındığı bildirildi.

Mandal, ardından Gana Çevre, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanı Ophelia Mensah Hayford ile iki ülke arasında bilim, teknoloji ve yenilik alanında işbirliğini güçlendirmek amacıyla protokol imzaladı.

Mandal, konuyla ilgili açıklamasında, bu protokol ile TÜBİTAK ve Gana'nın ortak araştırma ve geliştirme projeleriyle yenilikçi çalışmaları desteklemeyi hedeflediğini belirtti.

"Birlikte başarmak için çalışmaya devam edeceğiz"

Protokolle iki ülkenin bilim ve teknoloji kapasitesini artırarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamasını umduklarını kaydeden Hasan Mandal şunları kaydetti;

Bilimde ve teknolojide sınırların çok ötesinde attığımız adımlarla geleceği birlikte şekillendirmeye ve birlikte başarmak için çalışmaya devam edeceğiz.

“Küresel yenilik ekosistemi için çalışmalarımız sürecek”

Afrika Birliği tarafından 1987 yılından itibaren kutlanan bu günün, bilimin ve teknolojinin kalkınmadaki rolü konusunda farkındalık yaratmada anlamlı bir görev üstlendiğinin altını çizen Mandal, WAITRO kapsamında Afrika bölgesinden tarım ve sanayileşmeye odaklanan, üniversiteleri, konseyleri ve kurumları içeren 48 üyelerinin olduğunu belirtti. Mandal, “Bugün ve gelecekte ortak sorunlara çözüm bulmak, iklim değişikliği, enerji, su ve gıda ile ilgili ihtiyaçları ve fırsatları belirlemek için Küresel Yenilik Ailesi WAITRO’nun Afrika’daki çalışmalarının önemini vurguladık” dedi. 

WAITRO Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gana Çevre, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı Ophelia Hayford ile birlikte CSIR Araştırma Enstitüleri ve Diğer Kurumlar/Özel Sektör tarafından düzenlenen serginin açılışını da gerçekleştirdi. Sergilenen ürünleri inceleyen Mandal ürünler hakkında da bilgi aldı. Afrika Biliminde Rönesans Gününü kutlayan Mandal, WAITRO Küresel Yenilik Ailesi olarak hem bölgesel hem de küresel olarak birlikte geliştirmeye dayalı iş birliği yaklaşımını sürdüreceğini vurguladı.

Dünya Endüstriyel ve Teknolojik Araştırma Kuruluşları Birliği WAITRO hakkında daha fazla detay için waitro.org web adresini inceleyebilirsiniz.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor