TUBİTAK Yüksek Teknoloji Platformları-Yeşil Dönüşüm Çağrısı

1004 Programı kapsamında yükseköğretim kurumları araştırma altyapılarının özel sektör Ar-Ge/Tasarım merkezleri ve kamu Ar- Ge birimleri ile iş birliği yaparak geliştirdikleri ürün/teknolojileri özel sektöre transfer edebilecekleri yüksek teknoloji platformlarının oluşturulması amacına yönelik 3. çağrı açıldı. İşte detaylar..

Paris Anlaşmasına taraf olunması ve ülkemizin net sıfır emisyon hedefinin açıklanması ile Türkiye, yeşil dönüşüm ve yeşil büyüme yolunda önemli bir adım attı. Ülkemizin 2053 net sıfır emisyonu hedefi ve yeşil kalkınma politikası doğrultusunda, “İklim Değişikliği, Çevre ve Biyoçeşitlilik”, “Temiz ve Döngüsel Ekonomi”, “Temiz Erişilebilir ve Güvenli Enerji Arzı”, “Yeşil ve Sürdürülebilir Tarım”, “Sürdürülebilir Akıllı Ulaşım” olmak üzere 5 ana temada çığır açıcı Ar-Ge ve yenilik temelli çözümler üretmek için çalışmalar yürütüldü.

Yüksek Teknoloji Platformlarına yönelik açılacak bu çağrı kapsamındaki destekler; ülkemizin 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda iklim değişikliği ile mücadele ve uyum ile Avrupa Yeşil Mutabakatına uyuma yönelik öncelikli Ar-Ge ve yenilik konularına odaklanıyor.

Araştırma üniversiteleri, 6550 sayılı Kanun kapsamında yeterlik almış altyapıları ve TÜBİTAK’a bağlı Merkez ve Enstitüler, kuracakları yüksek teknoloji platformları ile çağrıya başvurabilecekler.

Sunulacak araştırma programlarında; yüksek teknoloji platformunun, yönetici kuruluş dışında en az iki Ar-Ge/Tasarım merkezi (5746 sayılı Kanuna göre merkez kabul edilmiş) ve en az iki araştırma altyapısı veya Kamu Ar-Ge biriminden oluşması zorunlu.

Çağrı kapsamında oluşturulacak araştırma programları tek fazlı olarak desteklenecek. Desteklenecek araştırma programlarına 150 milyon TL’ye kadar destek verilebilecek.

Bu amaçlara uygun şekilde, 1004 - Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı “Yüksek Teknoloji Platformları – Yeşil Dönüşüm Çağrısı” 26 Şubat 2024 tarihinde başladı.

Çevrimiçi başvurunun ve e-imza sürecinin tamamlanması için son tarih 17 Mayıs 2024 23:59

Başvurular ardeb-pbs.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi alınacak. 1004 Programı ve yeni çağrıyla ilgili detaylara ulaşmak için tıklayın.

Ayrıca, 1004 Programı kapsamında desteklenen platformlar, programa ilişkin güncel haberler, etkinlikler ve detaylı bilgilere erişim için 26 Şubat 2024 tarihi itibariyle açılan 1004.tubitak.gov.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor