Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması İçin Başvurular Devam Ediyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB yürütücülüğünde düzenlenen Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması başvuruları devam ediyor. İşte detaylar..

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB yürütücülüğünde düzenlenen Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması başvuruları devam ediyor.  Günümüzde yoğun olarak bilgi teknolojileri alanında kullanılan yapay zekâ çözümlerinin sağlık alanında kullanılmaya başlamasıyla dikkat çeken yarışma büyük ilgi görüyor. Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması sağlık alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmak amacıyla düzenleniyor.  

Yapay Zeka ile Sağlık Alanında Geleceğin Çözümleri

Yapay zeka çalışmalarının temel amaçlarından biri insanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarının korunması, gözetilmesi ve iyileştirilmesidir. Bu nedenle sağlık alanının yapay zeka çözümleri için önleyici, tespit edici, yönetici ve denetleyici gibi pek çok bakış açısı ile ele alınması katma değerli fikir ve çözümlerin gelişmesi için büyük önem taşımaktadır.  

TEKNOFEST 2024 kapsamında düzenlenen yarışmada gençler Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Lise Seviyesi ve Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Üniversite ve Üzeri Seviyesi olmak üzere iki kategori için yarışacaklar. Yarışma kapsamında takımlardan Bilgisayarlı Görü ile Mamografi Görüntülerinin Analizi, Mamografi Radyoloji Raporlarından Varlık İsmi Çıkarımı ve BI-RADS Kategorisi tahminleme yapmaları bekleniyor olacak. Ayrıca bu yıl takımlardan görüntü işleme ve doğal dil işlemeyi bir arada yapmaları istenecek. 

Yarışmaya Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören lise öğrencileri ve mezunları, lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora ile açık öğretim üniversite öğrencileri ve mezunları başvuru yapabiliyor. 

Başvuruların 20 Şubat 2024  29 Şubat 2024 tarihinde sona erdiği yarışmada Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Lise Seviyesi birincilik ödülü 100 bin TL, ikincilik ödülü 80 bin TL, üçüncülük ödülü ise 60 bin TL. Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Üniversite ve üzeri Seviyesi birincilik ödülü 150 bin TL, ikincilik ödülü 120 bin TL, üçüncülük ödülü 100 bin TL olarak belirlendi.

Yarışma hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz teknofest.org/tr/yarismalar/saglikta-yapay-zeka-yarismasi üzerinden ulaşabilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor