Türkiye'nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu Başlıyor!

Ülkemizin Milli Uzay Programı kapsamında önemli hedeflerinden "ilk insanlı uzay misyonu" için Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 18 Ocak'ı 19 Ocak'a (Perşembe'yi Cuma'ya) bağlayan gece saat 01.11'de yola çıkmış olacak. İşte detaylar..

Milli Uzay Programı, Dünya’daki gelişmeleri dikkate alarak, ülkemizdeki mevcut potansiyeli değerlendirmek  üzere ülkemizin uzay politikaları alanındaki vizyonunu, stratejilerini, hedeflerini ve projelerini, koordineli ve entegre olarak yürütülmesine yönelik hazırlanmış ulusal bir program. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ilk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, ilk insanlı uzay misyonu için 17 Ocak'ı 18 Ocak'a 18 Ocak'ı 19 Ocak'a (Perşembe'yi Cuma'ya) bağlayan gece saat 01.11'de yola çıkmış olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Astronot Alper Gezeravcı’yla canlı bağlantı ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, karantina sürecinde olan Alper Gezeravcı’ya “Yarın gece tarihi bir göreve çıkacaksın. Uzay görevi icra eden ilk vatandaşımız sen olacaksın. Milletimize gerçekten büyük bir gurur yaşatacaksın. Hazır mısın?” sorusunu sordu.

 “GÖREVE HAZIRIZ”

Bunu üzerine Gezeravcı, tüm hazırlıkların tamamlandığını ve görev saatini beklediklerini belirterek, “Alnımızın akıyla görevi icra edecek şekilde göreve hazırız Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİMİZE İLHAM KAYNAĞI OLACAK”

“Tabi bu görev hem bilim misyonu hem de çocuklarımıza, gençlerimize ilham kaynağı olması yönüyle çok kıymetli.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu yeni bir başlangıç olacak, biz de bu misyonun devamını getireceğiz. Hedefi hep daha yükseğe taşıyacağız. Sana ve ekip arkadaşlarına başarılar diliyoruz. Sağlıcakla bu görevi tamamlamanı temenni ediyorum, Rabbim yar ve yardımcın olsun, yolun açık olsun.” dedi.

Alper Gezeravcı, “Gelecek nesillerimize, bizim hayallerimizi sınırlandıran bu perdeyi açmaya vesile olduğunuz için sizlere minnettarız.” diye konuştu. 

BAKAN KACIR’DAN GEZERAVCI’YA KARANTİNADA ZİYARET

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya adresi X üzerinden, “Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Güçlü, Cesur, Kararlı. 18 Ocak 2024 Perşembe 19 Ocak 2024 Cuma Türkiye saatiyle 01:11’de gerçekleşmesi hedeflenen fırlatmadan 32 saat önce Alper Gezeravcı’yı karantinada ziyaret ettik. Sadece kendisi değil, Aziz milletimizin ufku da bu yolculukla birlikte gökyüzünün sınırlarını aşacak. Türk milletinin desteği ve duaları Alper Gezeravcı’yla olacak.” ifadelerini kullandı.

Unutmayın! İlk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, ilk insanlı uzay misyonu için 17 Ocak'ı 18 Ocak'a 18 Ocak'ı 19 Ocak'a (Perşembe'yi Cuma'ya) bağlayan gece (yani bu gece) saat 01.11'de yola çıkacak. Mutlaka izleyin takip edin ;)

Millî Uzay Yolculuğu için tua.gov.tr/tr/milli-uzay-programi/uzay-hatirasi web sayfasından kendinize bir hatıra kartı da oluşturabilirsiniz. Milli Uzay Programı'nı tua.gov.tr/tr/milli-uzay-programi web sayfasındna inceleyebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyor, milli gururumuz Alper Gezeravcı'ya ve astranot arkadaşlarına uzay seyahatinde başarılar diliyoruz.

Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor