Türkiye'ye Geldi, E-İhracat ile Girişimcileri Globale Taşıyacak

Türkiye’nin e-ihracatın genel ihracat içindeki yüzde 1,5 payını yüzde 10’a çıkarma hedefi; lojistik sektörünün de hareketli bir dönem geçirmesini sağlıyor. Ticaret Bakanlığının e-ihracat raporları girişimcilere ışık tutuyor.

Almanya’da 20 yıl önce 3 Türk tarafından kurulan ve Avrupa’nın önemli lojistik şirketlerinden olan AFS Transport ise teknolojik alt yapısı, saha tecrübesi ve tüm dünyaya gönderim sağlayabilecek altyapısı ile e-ihracat yapmak
isteyen tüm girişimcilere Türkiye’den hizmet sunmaya başladı. AFS, 5 yıl içerisinde teknolojik altyapı, araç ve istihdam artışına yönelik yatırımlarla sektördeki pazar payını da yüzde 150 oranında artırmayı hedefliyor.

Dünya ticaretinde etkin ve aktif bir rol almak, sınırları aşan ticari hayatta Türk ihracatçılarının ve üreticilerinin pazar paylarını korumasının yanında daha efektif bir şekilde sınırlarını genişletmesi için gerekli tüm imkanları kullanan Ticaret Bakanlığı, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ihracatın gelişmesi adına e-ihracat ayağını da güçlendirmek, geliştirmek adına çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda destek paketleri oluşturan Ticaret Bakanlığı, e-ihracatın genel ihracat içerisindeki yüzde 1,5 oranındaki payını yüzde 10’a çıkarmayı ve böylece, dünyada hızla yükselmekte olan sınır ötesi e-ticaret pazarında ülkemiz ihracatçılarının etkin ve aktif bir şekilde rol almasına öncülük etmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı E-ihracat destek paketi ile tüm e-ihracat ekosistemini kapsayacak şekilde, firmaların, KOBİ’lerin, pazaryerlerinin ve perakende e-
ticaret sitelerinin, e-ihracata hazırlanmasına, yurt dışı pazarlarda ve pazaryerlerinde Türk ürünlerinin ve markalarının çevrim içi sergilenmesine ve tanıtılmasına imkan sağlıyor.

Aynı zamanda Bakanlık yurt dışı siparişlere ilişkin hızlı teslimatın sağlanmasına yönelik giderlerinin desteklenmesine ve E-İhracat Konsorsiyumları ile Türkiye E-İhracat Platformu’nun kurulmasına yönelik faaliyetlere ilişkin giderlerin desteklenmesine de yardımcı oluyor. Geçtiğimiz günlerde açıkladığı destek paketinin yanı sıra “Potansiyel E-İhracat Pazarları Raporu”nu da yayınlayan Ticaret Bakanlığı, bu sayede Türkiye’nin hedef ülkelerini de belirlemiş oldu.

20 yıl önce Almanya Köln’de 3 Türk girişimci tarafından kurulan ve bugün Avrupa’nın önemli lojistik şirketleri arasında yer alan AFS Transport da Türkiye’nin e-ihracat alanındaki hedeflerine ulaşması için teknolojik altyapısı, saha tecrübesi ve tüm dünyaya gönderim sağlayabilecek yapısı ile seferber oldu.

“Pazar payımızı yüzde 150 arttırmayı amaçlıyoruz”

Tüm dünyaya gönderi hizmeti sunan, Avrupa’nın önemli global ve öncü lojistik firmalarından AFS Transport olarak misyonlarının yüksek teknoloji, deneyimli ekip ve geniş network ile gönderileri dünyanın her noktasına en hızlı, en kolay ve en güvenilir şekilde ulaştırmak olduğunu söyleyen AFS Transport CEO’su Ahmet Saatçi, “E-ihracat alanında Türkiye’de başta B2B ve B2C olmak üzere uluslararası gönderim yapmak isteyen herkese hızlı, ekonomik ve güvenilir çözümler sunuyoruz. Avrupa ve dünyadaki 20 yıllık tecrübemizle AFS Transport olarak Türkiye’nin e-ihracat hedeflerini gerçekleştirebilmesi adına yoğun bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından e-ihracatın büyümesine yönelik atılan adımlarla, lojistik sektöründe de bu gelişmelere paralel olarak önemli bir atılım beklediklerini aktaran Saatçi, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle e-ihracatın hızla yaygınlaşması hem lojistik faaliyetlerini arttıracak hem de yerli üreticilerin kendini globale tanıtabilmesi imkanını beraberinde getirecek. AFS Transport olarak biz de teknolojik alt yapı ve hizmet kalitesi arttırma çalışmalarımızı 2023 yılında tamamlayıp Türkiye’nin e-ihracat hedeflerine paralel olarak pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda 2024 yılından sonra yapmayı planladığımız yeni personel ve araç alımlarıyla birlikte mevcut pazar payımızı 5 sene içerisinde ortalama yüzde150 arttırmayı amaçlıyoruz.”

AFS Transport hakkında: 2004 yılında 3 Türk girişimci ortak tarafından kurulan ve merkezi Almanya Köln’de bulunan tamamen Tür sermayeli bir kargo firması olan AFS Transport, havayolu ile tüm dünyaya taşımacılık hizmeti sunuyor. Avrupa’nın önemli global ve öncü lojistik firmalarından AFS Transport, yüksek teknolojisi, deneyimli ekibi ve geniş networkü ile gönderileri dünyanın her noktasına en hızlı, en kolay ve en güvenilir şekilde ulaştırıyor. E-ihracatı sahiplenerek Türkiye’de başta B2B ve B2C olmak üzere uluslararası gönderim yapmak isteyen herkese hızlı, ekonomik ve güvenilir çözümler geliştiren AFS Transport olarak e-ihracat ekosistemi denildiğinde akıllara gelen ilk ve tek lojistik firması olmayı amaçlıyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyor, diğer Girişimci Ekosistemi içeriklerimizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor