Kanser Teşhisine Odaklanan Yerli Girişim Cellsway Yatırım Aldı

Kanser teşhisi çözümleri geliştiren Cellsway 200.000 Euro yatırım aldı. Bu yatırımla, Cellsway’in bu zamana kadar aldığı yatırım tutarı 4 Milyon Euro’ya ulaştı. Girişim daha önce TÜBİTAK ve AB fonlarından da destek almıştı.

2015 yılında ODTÜ BiyoMEMS araştırma grubu spin-off’u olarak kurulan Cellsway, biyomedikal uygulamalar için mikroakışkanlar ve çip üzerinde laboratuvar sistemlerinin geliştirilmesine odaklanıyor. Biyomedikal mikrosistem teknolojisi alanında küresel bir oyuncu olma vizyonuyla; şirketin misyonu, bilgi birikimini ve patentli teknolojisini kanser alanında karşılanmamış ihtiyaçlara yönelik yenilikçi çözümler sunacak şekilde ticari ürünlere dönüştürmek ve kanser teşhisi ve tedavisi için altın standardı belirlemek.

Cellsway, kanserin takibi, tedavinin yönlendirilmesi ve ilaç seçimi konularında klinisyenlere yardımcı olmak amacıyla basit bir kan örneğini kullanan bir sıvı biyopsi platformu geliştiriyor. Bu platformda patentli mikro akışkan teknolojisi ile Dolaşımdaki Tümör Hücrelerinin (CTC) kan örneğinden hızlı ve etkin biçimde izole edilmesi sağlanmakta, daha sonrasında ise geliştirdiğimiz akış-aşağı analiz testleri ile CTC’lerin tanımlanması ve karakterizasyonu mümkün oluyor. Böylece klinisyenlere kanserin teşhisi, tedavi seçimi ve takibinde klinik olarak uygulanabilir veriler sağlanıyor.

APY Ventures Yöneticisi Mustafa Keçeli yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu;

“Sağlık alanında derin teknoloji üzerine çalışmak girişimciler için hem süre olarak hem maliyet anlamında bir hayli zor, ancak Cellsway ticarileşmiş ürünü ile rakiplerinden pozitif ayrışmakta. Yönettiğimiz Bilişim Vadisi ve Ostim GSYF’ler ile yazacaklarına inandığımız başarı hikayesinde biz de yer aldığımız için oldukça mutluyuz.”

Cellsway hakkında detaylı bilgi için cellsway.comAPY Ventures hakkında detaylı bilgi için apyventures.com web adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz, diğer Sağlık Teknolojileri haberlerimizi de inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor