Türkiye'nin Yerli MaaS Platformu TRota, Tripy ile Entegre Oluyor

PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. (PTT Teknoloji) ile Tripy Mobility Teknoloji Anonim Şirketi A.Ş. (Tripy) arasında Türkiye’nin yerli ve millî ilk MaaS platformu olan TRota’ya yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Türkiye’nin yerli ve millî ilk MaaS platformu TRota’nın işletmecisi PTT Teknoloji ile Türkiye’nin önemli mikromobilite şirketlerinden olan ve çevreci ulaşım anlayışını Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedefleyen Tripy arasında, Tripy’nin mikromobilite hizmetlerine TRota üzerinden erişilebilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında, mikromobilite şirketi Tripy ile TRota Hizmet Olarak Hareketlilik (MaaS – Mobilityas a Service) uygulamasının entegre olması sağlanarak, son kullanıcıların Tripy hizmetlerine TRota üzerinden erişmeleri sağlanacak. Böylelikle vatandaşlar, TRota’nın yol tarifi sorgulama ve yolculuk planlama fonksiyonlarının yanı sıra Tripy’e ait mikromobilite araçlarına da aynı arayüz üzerinden ulaşabilecek.

Geliştirilmeye devam eden TRota çok yakında ilk olarak Konya’da faaliyete geçerek Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu taşıma araçları ve diğer ulaşım modlarına da erişim imkânı sunacak.

TRota Nedir?

TRota, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı UDHAM Başkanlığı desteğiyle, PTT Teknoloji ve İnnova Konsorsiyumu tarafından geliştirilmekte olan Hizmet Olarak Hareketlilik (MaaS - Mobility as a Service) uygulaması. TRota ile şehir içi ve şehirlerarası farklı ulaşım modları entegre edilerek vatandaşlara; planlanabilir, öngörülebilir, hızlı ve ekonomik bir yolculuk deneyimi sunulması, toplu taşımanın teşvik edilmesi, yolculuk sürelerinin kısaltılması ve farklı ulaşım hizmetlerinde planlama, ödeme ve rezervasyon özelliklerine tek bir arayüzden erişilmesini sağlayarak yolcu odaklı bir ulaşım deneyimi sunulmasını hedefleniyor. 

Geliştirilmeye devam eden TRota çok yakında ilk olarak Konya’da faaliyete geçecek ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu taşıma araçlarıyla anlaşmalı ulaşım araçlar ve hizmetlerine entegre bir şekilde erişim imkanı sunacak. Detaylı bilgi için trota.com.tr'yi inceleyebilirsiniz.

TRİPY Nedir?

Tripy Mobility, MİA Teknoloji bağlı ortaklığı olarak Türkiye'de ve dünyada yerli yazılım ve teknolojilerle büyümeyi hedefleyen bir elektrikli araç paylaşım platformu. Türkiye'de elektrikli bisiklet paylaşım sistemleri ile başlayan serüveni, gelecekte mobilitenin her alanında etkin rol oynamayı amaçlanıyor. Tripy, sürdürülebilir, çevreci, sağlıklı ve yenilikçi mobilite çözümleri sunarak ulaşım devriminde yerini alan çözümleri ile faaliyetlerine büyüyerek devam ediyor. Detaylı bilgi için tripy.mobi'yi inceleyebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor