Yapay Zeka Pazarlama Sektörü Büyüyor, Hedef 100 Milyar Dolar!

E-ticaret ortamı hızla gelişiyor ve küresel pazarın 2023 yılına kadar 6,3 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Buna ek olarak, m-ticaret satışlarının 2,2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Mobil cihazların online alışverişte artan önemini farkeden e-ticaret pazarlamacıları, özellikle Kasım ayında ve tatil sezonunda şiddetlenen rekabette bir adım önde olmak için sürekli olarak müşterilerinin ilgisini çekecek yeni ve yenilikçi yollar arıyor.

Yapay zeka (AI), bu noktada kesinlikle en çığır açan ve oyunun kurallarını değiştiren teknolojidir, sektörde devrim yaratmakta ve bilgili pazarlamacılar için hızla vazgeçilmez bir araç haline gelmektedir. E-ticaret işletmeleri, sohbet robotları, kişiselleştirilmiş öneriler, tahmine dayalı analitik, görüntü tanıma ve artırılmış gerçeklikten yararlanarak yalnızca kullanıcıların alışveriş deneyimlerini dönüştürmekle kalmıyor, aynı zamanda iş akışlarını da yeniden keşfediyor. . Yapay zeka, örneğin pazarlamacıları daha sorunsuz ve daha verimli analizlerle güçlendirerek daha hızlı ve daha akıllıca çalışmalarını ve bütçe tahsisi konusunda yıldırım hızında kararlar almalarını sağlıyor.

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, pazarlamacıların %61,4'ü yapay zekayı pazarlama faaliyetlerine dahil etmiş durumda ve %44,4'ü içerik üretimi için yapay zekayı kullanıyor. İlginç bir şekilde, pazarlamacıların %19,2'si pazarlama bütçelerinin %40'ından fazlasını yalnızca yapay zeka odaklı kampanyalara ayırmış durumda. 2028 yılına kadar YZ pazarlama sektörünün 107,5 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Bu makale, mevcut farklı YZ teknolojilerini, bunların faydalarını ve zorluklarını ve rekabette öne çıkan, kazanan e-ticaret pazarlama stratejileri oluşturmak için bunlardan nasıl yararlanılacağını inceliyor.

Yapay zeka teknolojisi türleri: Genel bakış

E-ticaret pazarlama kampanyaları için faydaları, zorlukları ve potansiyel kullanımlarına geçmeden önce, mevcut farklı yapay zeka teknolojilerine bir göz atalım.

Doğal dil işleme (NLP): Bu teknoloji, bilgisayarların doğal insan dilini yorumlamasını ve üretmesini sağlar.

Makine öğrenimi (ML): Makine öğrenimi, istatistiksel teknikler ve algoritmalar kullanarak bilgisayarların verilerden öğrenmesini ve açıkça programlanmadan tahminlerde bulunmasını veya kararlar almasını sağlar.

Bilgisayarla görme (CV): Yapay zekanın bu alanı, bilgisayarların görüntü ve videolardan gelen bilgileri yorumlamasını sağlar.

Veri madenciliği: Bu süreç, yapay zeka algoritmalarını ve sistemlerini bilgilendirmek için verilerin keşfedilmesini içerir ve aksi takdirde gözden kaçabilecek gizli kalıpları ve içgörüleri ortaya çıkarmamıza olanak tanır.

Yapay zeka entegrasyonunun avantajları

E-ticaret pazarlama iş akışları kampanya yönetimi yapınıza yapay zeka uygulamak, mobil pazarlamacılara rekabet avantajı sağlayacaktır. İşte sadece birkaç faydası:

Daha iyi kişiselleştirme

McKinsey'e göre, kişiselleştirilmiş etkileşimler artık markalar için sadece sahip olunması gereken bir şey değil, bir zorunluluk. Aslında, insanların %71'i artık markaların etkileşimlerini kişiselleştirmesini bekliyor ve %76'sı bu yapılmadığında hayal kırıklığına uğruyor. Yapay zeka ile içeriğinizi her bir benzersiz kullanıcıya göre uyarlayabilirsiniz. Satın alma geçmişlerinden ve müşteri etkileşimlerinden elde edilen büyük miktarda veriyi analiz etmek, müşterilerinizin tam olarak ne istediğini belirlemenizi sağlar. Bu, tüketici yaşam döngüsü boyunca doğru zamanda yankı uyandıran mesajlar vermenizi sağlar. Ayrıca, dijital pazarlamacıların risk altındaki müşterileri belirlemelerine ve onları markanıza olan ilgilerini yeniden canlandıracak bilgilerle hedeflemelerine yardımcı olur. Bu da nihayetinde satışları artırır ve kullanıcı sadakatini yükseltir.

Otomatik iş akışı

Yapay zeka, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmeye ve alışveriş deneyimini müşteriler için daha verimli ve keyifli hale getirmeye yardımcı olarak çevrimiçi mağazalar için önemli bir araç haline geldi. Yapay zeka, ürün önerileri, sadakat indirimleri ve düşük seviyeli destek gibi süreçleri otomatikleştirerek işgücü maliyetlerini azaltmaya ve operasyonel verimliliği artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, yapay zeka e-posta gönderme, sipariş karşılama, müşteri hizmetleri ve ödeme işlemleri gibi görevleri otomatikleştirerek inovasyon ve büyüme için zaman kazandırabilir.

Yapay zekanın benimsenmesi ile ilgili zorluklar

E-ticaret pazarlama stratejinizde yapay zekayı benimsemenin birçok avantajı olsa da, beraberinde gelen zorlukları da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Veri gizliliğine yönelik riskler

Kişiselleştirilmiş öneriler ve tahminler yapmak için kullanılan yapay zeka algoritmaları, verilere dayanan ve yaygın olarak benimsenen bir uygulamadır. Bu da doğal olarak bu uygulamanın veri gizliliği ve korunmasına ilişkin endişeleri artırdığı anlamına gelmektedir. YZ ayrıca, istenmeyen veri sızıntıları ve ihlalleri nedeniyle tescilli fikri mülkiyetlerini korumayı amaçlayan şirketler için ek bir güvenlik riski oluşturmaktadır. Tüm gizlilik standartlarına uyulmasını sağlamanın en iyi yolu, tam şeffaflık ve uyumlulukla çalışan işletmeler ve araçlarla çalışmaktır.

Yüksek ön maliyetler

Yapay zeka geleneksel olarak altyapı, uzmanlaşmış yetenek ve sürekli bakım için önemli bir yatırım gerektirmektedir. Faydalarına rağmen, YZ'nin yüksek ön maliyetleri ve belirsiz yatırım getirisi bazıları için caydırıcı olabilir. Ancak yıllar geçtikçe yapay zekayı uygulama maliyeti düşerek her ölçekten işletme için daha erişilebilir ve benimsenmesi daha kolay hale geldi.

Yapay zeka ile pazarlama stratejinizi bir üst seviyeye taşıyın

Yapay zekanın yalnızca bilim kurguda var olduğu günler geride kaldı. Yapay zeka artık her yerde bulunuyor ve özellikle online pazarlamacılar için günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yapay zekayı pazarlama stratejilerine entegre etmek bazı zorlukları beraberinde getirse de, faydaları her türlü ön çalışmadan çok daha ağır basıyor. Reklamverenler ve büyüme pazarlamacıları, değerli zamanlarından tasarruf ederek daha geniş hedeflere odaklanabilir. E-ticaret pazarlamacıları, bir adım önde olmak için Kasım sezonu kampanya stratejilerini yapay zeka teknolojileriyle geliştirmeye şimdiden başlamalı ve sürekli gelişen gelişmeleri takip etmelidir.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor