Kamu Yapay Zeka Ekosistemi 2023 Çağrısı Başvurularınızı Bekliyor

TÜBİTAK, Türkiye'nin yapay zeka ekosistemini güçlendirmek amacıyla önemli bir adım atıyor. Yapılan duyuruya göre, "Yapay Zeka Alanında Kamu Yapay Zeka Ekosistemi 2023 Çağrısı" başvuruları kabul etmeye başladı.

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında, yapay zeka (AI) alanı, pek çok sektörde büyük bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Türkiye'nin öncü bilimsel araştırma ve teknoloji kurumu TÜBİTAK, bu alandaki gelişmeleri desteklemek ve Türkiye'nin yapay zeka ekosistemini güçlendirmek amacıyla önemli bir adım atıyor. Yapılan duyuruya göre, "Yapay Zeka Alanında Kamu Yapay Zeka Ekosistemi 2023 Çağrısı" başvuruları kabul etmeye başladı.

TÜBİTAK'ın bu çağrısı, yapay zeka alanında çalışan araştırmacıları, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini bir araya getirerek, Türkiye'nin yapay zeka alanındaki yeteneklerini ve yenilikçi projelerini desteklemeyi amaçlıyor. Çağrı, çok çeşitli yapay zeka konularını kapsayacak şekilde tasarlandı: Finans Teknolojileri, Akıllı Üretim Sistemleri, Akıllı Tarım, Gıda ve Hayvancılık, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik, E-Ticaret Teknolojileri, Akıllı Eğitim Teknolojileri alanında projeler değerlendirmeye alınacak.

Yapay zeka, geleceğin teknolojik dönüşümünde kilit bir rol oynamaya devam ediyor. TÜBİTAK'ın "Yapay Zeka Alanında Kamu Yapay Zeka Ekosistemi 2023 Çağrısı" ile Türkiye'nin bu alandaki yetenekleri ve yenilikleri desteklemesi, ülkenin bilimsel ve teknolojik anlamda rekabet gücünü artırmasına katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Bu önemli çağrıya başvuruların nasıl yapılabileceği ve daha fazla detay, TÜBİTAK'ın resmi internet sitesindeki ardeb-pbs.tubitak.gov.tr bağlantısından öğrenilebilir.

Bu çağrıda ayrıca, proje başvurusu yapacak konsorsiyumun TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zekâ Enstitüsü (YZE) ile başvuru öncesi bir iş birliği protokolü imzalaması ve bu iş birliği protokolünün proje önerisi ekinde sunulması gerekmektedir.

Çağrı başlıklarına yönelik hazırlanacak proje önerilerinin 31.10.2023 tarihine kadar sisteme kaydedilmesi gerekiyor. "Yapay Zeka Alanında Kamu Yapay Zeka Ekosistemi 2023 Çağrısı" için çağrı dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi Yapay Zeka alanıdna çalışan girişimciler başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor