Açık Veri ve Teknoloji Derneği AVTED Kuruldu

Açık veriyi günümüzün teknolojik imkan ve erişim yetenekleriyle günlük yaşama daha fazla dahil etmeyi amaçlayan Açık Veri ve Teknoloji Derneği (AVTED) İstanbul’da kuruldu.

Hem yasal hem de teknik olarak paylaşılmasında engel olmayan, üzerinde herhangi bir telif, patent gibi bir kontrol mekanizması olmayan açık veri paylaşımını yaygınlaştırmayı hedefleyen AVTED, herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılabilen açık verilerle maddi ve manevi fayda sağlamayı hedefliyor.

Resmi kuruluşu Haziran 2020’de tamamlanan İstanbul merkezli dernek, pandemi ve uzaktan çalışma kültürünün yaygınlaşması nedeniyle tanıtım duyurusunu videolu mesaj ile kamuoyuyla paylaştı. Kuruluş amacına ve faaliyetlerine dönük soruları yanıtlayan Açık Veri ve Teknoloji Derneği, kuruluş nedenini şu sözlerle açıklıyor;

“Ekonomiden sosyal hayata, bilgiye ulaşımdan toplumsal faaliyetlere kadar yaşamımızın her alanında bir “kapalılık” sorunu olduğu aşikâr. Bu nedenle yaşadığımız dönemi bir güvensizlik çağı olarak niteleyenlerin sayısı oldukça fazla. Bugün karşılaştığımız ve çözümler için çırpındığımız sorunların büyük kısmı; bilgi sahipliğinin tek merkezde, tek şirkette, tek kurumda veya  tek kişide toplanması değil mi?

Bizler, bu sorunun çözümünün “açıklık” ve bunun zemini olan “açıklık kültürünün” benimsenmesinde olduğunu düşünüyoruz. Açık erişim, açık bilim, açık veri, açık devlet, açık toplum ve hatta açık teknoloji gibi kavramların öne çıktığı bu dönemde, günümüzün gelişen teknolojilerinin de imkanlarıyla bizlere ait kamu verisinin açık hale getirilmesi için çok büyük avantajlara sahip olduğumuz düşünüyoruz.”

Açık Veri Uygulama Geliştiriciler Topluluğu ve Açık Veri Endeksi

Açık Erişim Haftası (Open Access Week) vesilesiyle bir kutlama mesajı da yayınlayan AVTED, açık veri kültürünün trafik kazalarının azaltılmasından sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine, enerji tasarrufundan finansal politikalara kadar hemen her alanda pozitif etki sağlayacağının altını çiziyor.

İlk aşamada “açık veri uygulama geliştiriciler topluluğu” kurmayı amaçlayan dernek, orta-uzun vadede açık veri paylaşımını teşvik edecek bir “açık veri değerlendirme endeksi” yayınlamayı hedefliyor. Bu hedeflere yürümek için de konuyla ilgili veya ilgi duyabilecek her disiplinden insanın harekete geçmesini ve fayda odaklı servis ve hizmetler geliştirmesini arzu ediyor.

Farklı uzmanlık alanlarından bir araya gelerek ortak çalışma kültürüyle organize olmayı hedefleyen AVTED’in yönetim kurulunda Bilal Eren, Akan Abdula, Okşan Gülşen Uz, Sertel Şıracı, Deniz Tunçalp, Fırat Demirel ve Veysel Bozkurt yer alıyor.

Daha iyi birey ve daha iyi bir toplum için yola çıkan Açık Veri ve Teknoloji Derneği, tüm duyurularını ve çalışmalarını resmi websitesi www.avted.org.tr üzerinden yayınlayacak ve sosyal ağ profilleri üzerinden paylaşacak.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor