Teknopark İstanbul Şirketleri, Malezya'da Önemli Anlaşmalara İmza Attı

Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi Teknopark İstanbul’un başarılı şirketleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Malezya ziyareti kapsamındaki Kuala Kumpu Zirvesi’nde önemli işbirliği anlaşmalarına imza attılar. Detaylar haberimizde..

Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi Teknopark İstanbul’un başarılı şirketleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Malezya ziyareti kapsamındaki Kuala Kumpu Zirvesi’nde önemli işbirliği anlaşmalarına imza attılar.

Ar-Ge faaliyetlerini Teknopark İstanbul’da sürdüren Altınay Teknoloji, Yongatek, TÜYAR ve SEFT Denizcilik şirketleri imzaladıkları anlaşmalarla Malezya’nın savunma sanayi projelerine güç katacaklar. Malezya ile gerçekleştirilen bu iş ortaklılıklarının ülkemizin savunma sanayi ihracatına büyük bir katkı sağlaması hedefleniyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul başarılı şirketleriyle göz dolduruyor. Başta savunma sanayii olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, enerji, sağlık bilimleri alanlarında Ar-Ge çalışmaları yürüten şirketler arasında yer alan Altınay Teknoloji, Yongatek, TÜYAR ve SEFT Denizcilik şirketleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Malezya ziyaretinde önemli işbirliği anlaşmalarına imza attılar. Şirketler gerçekleştirecekleri projelerle Malezya’nın savunma sanayi projelerine güç katacak.

Ülkemizi başta deniz aşırı olmak üzere tüm alanlarda temsil etmek için yüksek ve yerli teknoloji çözümleri üreten Altınay Teknoloji ile Malezya Milli Savunma Üniversitesi arasında “Taktik İnsansız Hava Aracı” geliştirilmesi alanında iyi niyet anlaşması imzalandı. Teknopark İstanbul’da denizcilik alanında faaliyet yürüten SEFT Denizcilik ise Malezya’nın “Yerel Çok Maksatlı Karakol Gemisi” nin tasarlanmasına yönelik iş birliği anlaşması imzaladı. Şirket uzun yıllardır farklı tip ve boyutlarda çok önemli gemilerin üretim süreçlerinde yer alıyor. Doğu Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki en yetenekli denizaltı kurtarma gemisi olarak tasarlanan TCG Alemdar’da ve dünyanın en büyük Powership’i Karadeniz Osman Khan’da SEFT Denizcilik imzası bulunuyor.

Çalışmalarına Teknopark İstanbul’da başlayan Yongatek ise ülkemizde chip tasarımı, gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojileri, gömülü sistemler, iletişim sistemleri gibi teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesi üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Şirket Malezyalı SILTERRA firması ile chip tasarımı ve üretimi konusunda iş ortaklığı anlaşmasını hayata geçirdi. SILTERRA ile önemli bir iş birliğine imza atan bir diğer şirket ise ileri elektronik alanındaki çalışmalarını Teknopark İstanbul’da yürüten TÜYAR oldu. TÜYAR Malezya’da mikrochip üretimi kapsamında bir fabrika kurulumu gerçekleştirmek üzere ön anlaşma imzaladı.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor