2019 Sabri Ülker Bilim Ödülü Kazananı: Doç. Dr. Tamer Önder

Sabri Ülker Vakfı’nın genç bilim insanlarını teşvik etme ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olma misyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği “Sabri Ülker Bilim Ödülü” yarışmasının bu yılki kazananı açıklandı. Detaylar haberimizde..

Sabri Ülker Vakfı’nın genç bilim insanlarını teşvik etme ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olma misyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği “Sabri Ülker Bilim Ödülü” yarışmasının bu yılki kazananı Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Önder oldu.

Toplumu sağlıklı yaşam ve beslenme alanlarında bilimsel bilgiler ışığında aydınlatma ve farkındalık sağlama hedefi ile sürdürülebilir birçok önemli projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı’nın, düzenlediği “Sabri Ülker Bilim Ödülü" yarışmasının bu yılki sonucu açıklandı.

Vakfın akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki genç bilim insanları teşvik etmek ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olmak hedefi ile gerçekleştirdiği Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne, Prof. Dr.Gökhan Hotamışlıgil başkanlığındaki jüri, bu yıl Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Önder’i layık gördü.Ödül töreni Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker’in yanı sıra akademi, iş ve medya dünyasından isimlerin katılımları ile gerçekleşti. Önder’e ödülü, 2005-2015 dönemi T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Dr. Mehdi Eker, Sabri Ülker Bilim Ödülü Jüri Başkanı ve Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve Sabri Ülker Vakfı Başkanı Talat İçöz tarafından takdim edildi.

Kök Hücre Çalışmaları İleride Genetik Hastalıkların Tedavisinde Önemli Rol Oynayacak

Yaptığı çalışmalara bilim insanlar tarafından 5 binin üzerinde atıf yapılan Doç. Dr. Önder’in, kanser ve kök hücreler hakkında PNAS, Cell ve Nature gibi saygın bilimsel dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi ve patenti bulunuyor. Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Aziz Sancar Teşvik Ödülü’nün de sahibi olan Doç. Dr. Önder, çalışmalarına 2012 yılından bu yana Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam ediyor.

Doç. Dr. Tamer Önder, laboratuar çalışmalarını kişiye özgü uyarlanmış kök hücrelerin üretim teknolojileri üzerine gerçekleştiriyor. UPK (pluripotent kök) hücreleri ile hastalara kendi genetik kodlarının aynısını taşıyan, bağışıklık sistemine tam uyumlu ve tedavisinde kullanılabilecek hücreler üretmenin önü açılıyor. Doç. Dr. Önder, yürüttüğü araştırmalarla kişiye özgü bu kök hücrelerin üretimindeki moleküler mekanizmaları aydınlatırken, en verimli ve güvenilir şekilde üretilmelerini sağlayacak yöntemler de geliştiriyor. Doç. Dr. Tamer Önder’e ödül getiren kök hücre özelinde yürüttüğü çalışmalarla genetik veya kronik metabolik hastalıkları olan bireylerden UPK hücreleri üretilmesinin ve yeni tedavi yöntemlerinin daha hızlı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

Ali Ülker: “Toplum Sağlığının Geleceği İçin Yatırıma Devam Ediyoruz.”

Törende konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün Yıldız Holding gibi Türkiye’nin en köklü şirketleri için de bir sorumluluk bilinci olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada Türk bilim insanları, artık evrensel bilim dünyasında daha fazla söz sahibi.Yaptıkları çalışmalarla bilim dünyasında çığır açıyorlar. Yıldız Holding ve Sabri Ülker Vakfı olarak bilimsel çalışmaları teşvik ederek onlara bir nebze de katkımız sağlayabiliyorsak, ne mutlu bize! Sağlık harcamaları bugün tüm dünyada devletlerin sırtında ağır bir yük. Birçok ülke bu yükü nasıl azaltabileceği konusuna kafa yoruyor. Aslında temelde atılması gereken adım şu: Önleyici tedbirlerin geliştirilmesi. İşte bu yüzden bilimsel çalışmaların laboratuarların duvarları arasından sıyrılıp hayatın içine girmesi gerekiyor. Biliyoruz ki genç bilim insanlarımız desteklenirse başaramayacakları şey yok. İşte tam da bu nedenle Sabri Ülker Bilim Ödülü yarışmalarını düzenleyerek genç zihinlerin topluma fayda sağlayacak bilimsel projelerinde onları yalnız bırakmıyoruz.”

Begüm Mutuş: “Birincil Hedefimiz Her Zaman Toplum Sağlığı Oldu”

Sabri Ülker Vakfı’nın çalışmalarından bahseden Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş ise şöyle konuştu: “Her zaman şuna inandık; içinde bulunduğumuz topluma katkı, geleceğimize katkıdır. İşte tam da bu yüzden birincil hedefimiz her zaman toplum sağlığı oldu. Toplum sağlığının geleceği için bilimi ve bilimselliği daima destekliyoruz ve bu amaca hizmet eden, sürdürülebilir projeler geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Sabri Ülker Bilim Ödülü’yle ise genç bilim insanlarını teşvik etmek ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olmak arzusundayız.”

Gökhan Hotamışlıgil: “Genç Bilim İnsanları Desteklendikleri Bilmek İstiyor”

Sabri Ülker Bilim Ödülü Jüri Başkanı ve Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Metabolik Merkezi Direktörü Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil, ödüle ilişkin şunları söyledi: “Büyük bir şevkle çalışan genç bilim insanları, bu yolculukta desteklendiklerini bilmeye ihtiyaç duyuyor. Bilim Ödülü de onların motivasyonu için son derece büyük önem arz ediyor. Bu yıl başvuruları değerlendirirken jüri olarak gerçekten çok zorlandık, önümüzde kıymetli birçok proje vardı. Kazanan ise ülkemizi evrensel bilim alanında temsil edecek genç bir isim, Doç. Dr. Tamer Önder oldu. Kendisini bir kez daha tebrik ediyorum.”

Sabri Ülker Bilim Ödülü 2019 Töreni, akademi, iş dünyası ve medyadan özel davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. Törende, önceki yıllarda ödüle layık görülen Rockefeller Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Kıvanç Birsoy, Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) öğretim üyesi Dr. Ebru Erbay ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kanser Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Ömer Yılmaz “Sabri Ülker Bilim Ödülü’nde Dünden Bugüne Sohbeti”nde bir araya geldi. Jülide Ateş moderatörlüğünde gerçekleştirilen sohbette ödüllü bilim insanları, Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü aldıktan sonra gelişen süreçleri ve son dönem çalışmalarını anlattı.

Peki Başarılı Genç Bilim İnsanımız Doç. Dr. Tamer Önder Kimdir?

Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü kazanan Doç. Dr. Tamer Önder, lisansını Cornell Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve genetik alanında En Yüksek Onur (Summa Cum Laude) ödülünü alarak tamamladı. Doktorasını Prof. Robert Weinberg süpervizörlüğünde kanser metastazı ve kanserli kök hücreleri üzerine Whitehead InstituteveMassachusetts Institute of Technology’de (MIT) gerçekleştirdi.

Haziran 2012 itibarı ile çalışmalarını Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Doç. Dr. olarak sürdüren Önder, halen Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Araştırmaları AB 7. Çerçeve Marie Curie CIG Programı, EMBO Installation Grant, Birleşik Krallık Royal Society Newton Fonu ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Doç. Dr. Önder, kök hücre oluşumunun moleküler mekanizmalarının incelenmesi ve kişilere özgü kök hücrelerin üretimi üzerine çalışmalarını halen Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi (KUTTAM) bünyesinde sürdürüyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor