Türkiye Helal Turizmde En Popüler Ülkelerden Biri Olabilir!

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Turizm Fakültesi Dekanı ve Uluslararası Helal Turizm Konferansı Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Ateş, Türkiye'nin, helal turizimde en çok turist çeken ülkelerden biri olabileceğini belirtti. Detaylar haberimizde..

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Turizm Fakültesi Dekanı ve Uluslararası Helal Turizm Konferansı Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Ateş, Türkiye'nin, helal turizimde en çok turist çeken ülkelerden biri olabileceğini belirtti.

KÜ Turizm Fakültesi, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi, Helal Akreditasyon Kurumu ve Uluslararası Helal Turizm Derneği iş birliğinde düzenlenen "2. Uluslararası Helal Turizm Kongresi" hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ateş helal turizmin, İslami duyarlılığı yüksek vatandaşların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen bir turizm şekli olduğunu söyledi.

"Helal Turizmde En Çok Turist Çeken Ülkelerden Biri Olabiliriz"

Ülkede helal turizmin gelişmesi için çalışmaları, bu potansiyeli geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Ateş, bunun, gelişmekte olan büyük bir pazar haline geldiğini vurguladı. Ateş, Türkiye'nin de bu pazarda olması gereken noktaya gelmesi için yola çıktıklarını belirtti.

Türkiye'nin helal turizmde en çok turist çeken ülkelerden biri olabileceğine işaret eden Ateş, şu ifadeleri kullandı: "Helal turizmle yerli turistlerden elde edilecek gelir de artabilecek. Hükümet önderliğinde kent dinamikleri, üniversiteler, bürokratlar ve belediyelerin, il özel idaresinin, sivil toplum kuruluşlarının ortak bir yapı içinde bu konuyu gündeme taşıması ve çözüm arayışında olması gerekir. Yatırımcıların dikkatleri bu pazara çekilerek, önemli ekonomik kazanımlar elde etmeleri sağlanabilir. Bununla birlikte dini hassasiyetleri olan kitlelerin de tatil ihtiyaçlarının ülke içinde karşılanması sağlanabilir."

"Dünyada Turizm Sektöründe Birinci Olmak Zorundayız"

Helal turizmle ilgili ilk çalışmaların İspanya'da, sertifikalandırma işinin de Hırvatistan'da yapılmasının, İslam ülkeleri açısından "acı bir gerçek" olduğunu söyleyen KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise "Müslüman olmayan ülkelerin helal turizmle ilgili çalışmalarına ne kadar güvenilebileceğinin iyi düşünülmesi gerekir." dedi.

Türkiye'de acilen helal turizmle ilgili resmi kuruluşların kurulup faaliyete geçirilmesi gerektiğini, bu anlamda Helal Akreditasyon Kurumu'nun güzel bir şans olduğunu dile getiren Aydın, kurumun en kısa sürede teşkilatlanmasını tamamlayarak istenilen seviyeye geleceğine inandığını dile getirdi.

Bu pazarda artık zaman kaybetme lüksü bulunmadığına, hitap edilen potansiyelin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Aydın, helal turizmin bir ihtiyaçtan çıktığının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

"İslami usullere göre turizmin" artık bir gerçek olduğunu söyleyen Aydın, Türkiye'nin de İslami ülkeler arasında öncü olma, bu vazifeyi üstlenme zorunluluğu bulunduğunu ifade etti.

Aydın, helal turizme ilişkin ülkedeki tesislere değinerek, "140 civarındaki tesis sayısının en az 10 kat artırılması gerekiyor. Bu sayının artmasıyla tanıtımının da yapılması lazım. Bu bir hayal değil. Dünyada turizm sektöründe 6. sıradayız. Birinci olmak zorundayız." diye konuştu.

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor