Ana Dili Dijital Olan Gençler Daha Kolay İş Bulabilecek!

Kadir Has Üniversitesi teknoloji iletişimi kavramını daha geniş topluluklara yaymak adına 26 Mart Salı günü “Teknoloji İletişimi Zirvesi” düzenledi. Detaylar haberimizde..

Kadir Has Üniversitesi teknoloji iletişimi kavramını daha geniş topluluklara yaymak adına 26 Mart Salı günü “Teknoloji İletişimi Zirvesi” düzenledi.

Teknoloji İletişimi Zirvesi, TÜSİAD Eski Başkanı ve Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik,Türkiye Bilişim Vakfı Kurucu Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko ve Monster Notebook CEO’su İlhan Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

“Dijital Bir Ekonomiye Geçiş Yaparak Çağı Yakalayabiliriz”

TÜSİAD Eski Başkanı ve Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik; “Yeni bir teknoloji devrinin başlangıç noktasındayız. Uluslararası ticaret savaşları gündemdeyken, gelişmiş ülkeler dijital dönüşüm için mevcut güçlü ekosistemlerini korumaya çalışıyor. Türkiye'nin de içinde bulunduğu, gelişmekte olan ülkeler olarak teknoloji ile gelen "yıkıcı inovasyonun" dinamiklerine ayak uydurarak küresel piyasada nasıl daha sağlıklı bir yer edinebiliriz diye çalışıyoruz. Türkiye olarak, küresel dinamiklerin hızla değiştiği bu dönemde yüksek katma değerli teknolojilerin üretildiği, teknoloji iletişiminin sağlandığı,dijital bir ekonomiye geçiş yaparak çağı yakalayabiliriz" dedi.

“Ana Dili Dijital Olan Gençlerimiz Daha Kolay İş Bulabilecekler”

Erol Bilecik, "Dünyadaki sosyal medya kullanımlarında Instagram'ı en çok kullanan ülke olarak birinciliği İsveç ile paylaşıyoruz.Bu çağda dijital okur-yazarlığa sahip iş gücü gerekliliği yeni iş modellerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Tabii ki buna bağlı olarak dijital yeteneklere ihtiyaç arttı. 2030 yılında ortalama 86 milyon pozisyon,dijital yeteneklere sahip kişiler bulunamadığı için doldurulamayacak. İK karşısında geçmişte olduğu gibi yabancı dil büyük bir öncelik olmayacak, ana dili "dijital" olan gençlerimiz daha kolay iş bulabilecekler. Bu yeni dili öğrenmezsek iletişim çağındailetişimsizlik yaşarız” dedi.

“Gençler Teknoloji İletişimi ile Anlamayı ve Yönetmeyi Öğrenmeli”

Türkiye Bilişim Vakfı Kurucu Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, "Türkiye’de sürdürülebilir Blockchain ekosistemi oluşturarak, bu teknoloji ile yeni dönem iş yapış biçimlerinin önündeki zorlukların giderilmesine yönelik bir paylaşım platformu oluşturmak amacıyla "BlockchainTürkiye"yi kurduk. Teknolojiye uygun davranış şekillerini geliştirmek amacıyla çalışıyoruz. Gençlerin gelecek hakkında öngörüde bulunarak planlamayı öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Blockchain finans dünyasına uyum sağladığı zaman finans dünyasını depreme uğratacak. Teknoloji ile küresel olarak var olan sözleşmelerin tamamı değişecek. Gençler teknolojilerin başta finans olmak üzere tüm sektörlerdeki sözleşmelere getireceği bu esnekliği teknoloji iletişimi ile anlamayı ve yönetmeyi öğrenmeli" dedi.

Kadir Has Üniversitesi'nden Siber Güvenlikte Dünya Çapında Başarı”

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Dr. Hasan Dağ, "Dijital çağda verilerden ciddi ürün ve servisler geliştirmek zorundayız. THY gibi değerli şirketlerimiz dijital çağda ürün ve servislerini geliştirerek dünya devi oldular. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesindeki Siber Güvenlik Merkezi'ndeki çalışmalarımız kapsamında 2 doktora öğrencimizin oluşturduğu ekip dünyanın en büyük veri bilimi yarışma platformu Kaggle’da Microsoft'un dünya çapında var olan virüslü yazılımlar üzerine yaptığı yarışmada 2 bin 426 ekip içerisinden dünya 5’incisi oldu. Dijital yetenekli öğrencilerimiz ile gurur duyuyoruz ve dijital yetenekler yetiştirmek ve yetenekleri geliştirmek üzerine çalışıyoruz" diye konuştu.

“Teknoloji İletişimcisi Pozisyonu Şirketlerin Verimini Yükseltecek”

Teknoloji iletişiminin önemi gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Sertaç Doğanay,“Ünlü bilim insanı Marie Curie’nin dediği gibi: “Hayatta hiçbir şey korkutucu değildir, yeter ki anlaşılabilir olsun” Artık daha az korkmak için daha fazla ve daha iyi anlama zamanı. Teknoloji iletişimi dersimiz ile yakın gelecekte “Teknoloji iletişimcisi”unvanına sahip daha çok kişi olacak. Yeni teknolojilerin, özellikle teknik terimlere hakim olmayan kişiler tarafından anlaşılır hale getirilebilmesi için teknoloji ve iletişim disiplinlerinin güçlerini birleştirmesi gerekiyor. Şirketlerde“Teknoloji iletişimcisi” pozisyonunu gördüğümüzde bu gücün birleşmesi ile verimin çok daha fazla artacağına inanıyoruz. Bu amaçla Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Teknoloji iletişimcisi” olabilecek düzeyde öğrenciler yetiştirmek üzere çalışıyoruz. Öğrencilerimizin eğitimlerini ve vizyonlarını‘Teknolojideki değişim, onu anlama kabiliyetimizi aştığında ne olacak’ sorusunun yanıtına yönelik geliştirmek üzere yaptığımız etkinlikler kapsamında Teknoloji İletişimi Zirvesi’ni düzenliyoruz. Etkinliğe katılan yöneticilerden de yakın gelecekteki yapılanmalarında şirketlerinde bir “Teknoloji İletişimi” pozisyonu açma konusunu değerlendirmelerini bekliyoruz” dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor