Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Fırsat Eşitliğinin Kapsayıcı Kalkınmadaki Rolü Tartışıldı

Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından düzenlenen “Kapsayıcı Kalkınma için Fırsat Eşitliği” başlıklı konferans ile fırsat eşitliğin önemine bir kez daha dikkat çekildi.

TSKB ve AFD, üç yıldır düzenliği fırsat eşitliği ve kadın istihdamı temalı konferanslarının üçüncüsünü bu yıl “Kapsayıcı Kalkınma için Fırsat Eşitliği” başlığı ile gerçekleştirdi.

“Kadınların İşgücüne Katılımı Türkiye İçin Önemli Bir Fırsat”

Konferansın açılış konuşmasını yapan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, fırsat eşitliğinin kalkınmadaki rolüne dikkat çekerek, “Kalkınma, başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla gerçekleşebilecek bir hedef. Bunun bilinciyle biz de TSKB olarak kalkınma hedefimizi sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık temelinde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu çerçevede, AFD ile iki yıl önce temelimi attığımız kadın istihdamı kredi programımız, kapsayıcı finansman konusunda ülkemize örnek teşkil ediyor. Ortak tasarladığımız kredi teması çerçevesinde temin ettiğimiz 100 milyon Euro tutarındaki krediyle; kadın istihdamı, iş sağlığı ve güvenliği konularını odağına alan bir sosyal kalkınma projesi başlattık. Aradan geçen iki yılda kredi sağladığımız şirketlerde kredi kullanım sonrası kadın istihdamı yüzde 20’ye yakın seviyede arttı. Sadece 100 milyon Euro’luk fonla sağlanan bu gelişim kuşkusuz memnuniyet verici. Fakat asıl sevindirici olan, bu konudaki potansiyeli ortaya koymuş olmak. Biz de TSKB olarak özel sektöre sunduğumuz finansal desteklerimiz ve danışmanlık hizmetlerimizle uzun yıllardır ev ödevimizi tüm titizliğimizle yapmaya devam ediyoruz. Bu yönde global iş ortaklarımızdan gelen destek ve ilave finansman kaynakları motivasyonumuzu daha da artırıyor. Diğer yandan, gerek politikalarımız gerek proje ve uygulamalarımızla, kendi kadın dostu şirket karnemizi yüksek tutmak yönünde sorumluluk alıyoruz. Ülkemizin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınması için fırsat eşitliği ve kadın istihdamına yönelik desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

“İhtiyaç Duyulan Değişimin Gerçekleştirilmesinde Finansal Kurumların Rolü Önemli”

AFD Türkiye Grup Direktör Yardımcısı Emilie Huang ise, sürdürülebilir kalkınmaya giden yolda önemli bir rol oynayan cinsiyet eşitliğinin, insani bir yükümlülük olmasının yanı sıra, firmalar için de önemli bir yatırım alanı yarattığının altını çizerek, “Cinsiyet eşitliği konusunda ihtiyaç duyulan değişimin gerçekleştirilmesinde, finansal kurumların önemli bir rolü olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Her Boyutuyla Kadın İstihdamı ve Fırsat Eşitliği

 Üç yıldır düzenlenen konferans serisinde bu yıl Türkiye’nin başarılı kadın girişimcilerinden Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz da konuk konuşmacı olarak deneyimlerini paylaştı. Fransız Sarayı’nda düzenlenen konferansta üç farklı oturumla fırsat eşitliği ve kadın istihdamının ekonomik boyutu her yönüyle tartışıldı.

Moderatörlüğünü TSKB Baş Ekonomisti Burcu Ünüvar’ın üstlendiği ilk oturumda TÜSİAD Baş Ekonomisti Dr. Zümrüt İmamoğlu ve TOBB Üniversitesi, İktisat Bölümü’nden Dr. Güneş Aşık konuşmacı olarak yer aldı.

İkinci oturumda ise TSKB Kurumsal İletişim Müdürü Canan Coşkun ve SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik TSKB, AFD ve SKD Türkiye işbirliğiyle hayata geçen Eşit Adımlar Platformu’nu anlattı. Fırsat eşitliğine dair başarılı örnekler sunarak ekonominin tüm aktörlerini cesaretlendirmeyi hedefleyen Eşit Adımlar Platformu (www.esitadimlar.com) içerdiği araştırma sonuçları, yol haritaları ve güncel uygulama örnekleri ile fırsat eşitliği konusunda gelişim alanı yaratmak isteyen tüm firmalara rehber olmak üzere yola çıktı.

Son oturumda ise TED Üniversitesi, Ekonomi Bölümü’nden Dr. Semih Tümen’in moderatörlüğünde Cinsiyet Eşitliğine Odaklanmış Kalkınma Modelleri tartışıldı. AFD Bankacılık ve Finans Sektörü Proje Sorumlusu Julie Guillonneau, IBRD Sosyal Kapsayıcılık Platformu Lideri Ximena V. Del Carpio, EBRD Cinsiyet Eşitliği Programı Türkiye Koordinatörü Özen Tümer ve IFC Cinsiyet Eşitliği ve Özel Sektör Uzmanı Sammar Essmat kadın dostu finansman yönünde hayata geçirdikleri dikkat çeken örnekleri ve ölçüm mekanizmalarını katılımcılarla paylaştı.

Konferans Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Kadınlar Günü Resepsiyonu ile son buldu.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.315 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Etkinlikler, Kadın Girişimciler, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız