Yeni Başlangıçlara Yenilikçi Bir Öneri: Yapmayacaklarım Listesi!

Her yeni dönemde, yeni başlangıçlarda veya her sene başında büyük bir istekle hazırladığınız yapılacaklar listesi, sene sonunda yapılmayan maddeler yüzünden hüsranla sonuçlanıp adeta bir suçluluk listesi haline geliyor mu?

Cevabınız evet ise, yeni dönemler ve yeni başlangıçlar için “Yapacaklarım” listesi yerine, “Yapmayacaklarım” listesi hazırlamaya ne dersiniz?

Yapmamak konusunda senelerdir sürdürdüğümüz istikrar ortada iken bu plan daha sürdürülebilir gibi gözüküyor. Her sene “Yapacaklarım” listenizde yer alanları yapmadığınız için, suçlu hissedip mutsuz olmak yerine, “Yapmayacaklarım” listesindekileri yapmayarak mutlu olmak sanki kulağa daha hoş geliyor.

Üstelik, her zaman bir yapacaklar listeniz oldu, şimdi sıra yapmayacaklarımızda!

Fakat “Yapmayacaklarım” listesini hazırlarken şu 3 temel kritere dikkat etmelisiniz. Yapmadıklarınız, size suçluluk hissettirmesin, üretken olmanıza mani olmasın, duygusal olarak sizi yormasın.

İşte Yeni Başlangıçlarda Size Örnek Bir “Yapmayacaklarım” Listesi

1- Zararlı alışkanlıklarımı sürdürmeyeceğim

Sigara içiyorum ve bu yıl sigara içmemek, listemde 1. sırada. Sigarayı bıraktığı için kimse suçluluk hissetmeyecek sanırım! 

2- Geçmişin, şu anı kontrol etmesine izin vermeyeceğim

Geçmişte olan her ne ise oldu, bitti! Geçmişte yaşanan hiçbir şeyi değiştiremezken, takılıp kalmak niye? Çok sevdiğim bir söz var: “Geçmiş, olanlardan ders çıkardığımız bir yerdir; yaşadığımız yer değil!” Baktınız ki geçmiş ele geçiriyor şimdiki zamanı, bu sözü hatırlayın. Ve unutmayın, şu an kontrol elinizde, değiştirebileceklerinize odaklanmak mümkün. İstediğinizde değişmek, değiştirmek şu anda elinizde.

3- Olumsuz düşüncelerle kendimi zehirlemeyeceğim

Hayata bir kere geliyoruz. Ve anın keyfini çıkarmalıyız. Kontrolü ele alın, zihninizde dönüp duran, duygu ve davranışlarınızı, kısaca işlerinizi aksatan, hayatınızı sabote eden olumsuz iç sesi susturun!

4- Herkesi memnun etmeye çalışmayacağım

Farkına varmanız gereken çok önemli bir şey var. Yaptıklarınızdan memnun olmayan birileri mutlaka çıkacak! O yüzden, sırf insanlar kırılmasın, yanlış anlamasın vs. diye, istemediğiniz halde insanlara EVET / OLABİLİR derseniz, mutsuz olan siz olursunuz! Başkalarının sorumluluğunu almaktan, onları memnun etmeye çalışmaktan vazgeçin. İstemiyorsanız HAYIR diyin! 

5- Kontrolüm dışında olanlar için endişelenerek zaman harcamayacağım

Elinizden geleni yapmanıza rağmen sonuç değişmeyecekse, olanlar kontrolünüz dışında ise üzerinde düşünüp zamanınızı harcamayı ve “Ya en kötüsü olursa” diye endişelenmeyi bırakın. Ne olursa olsun, siz izin verdiğiniz sürece kaygı seviyeniz artar. Durumu felaketleştirmenin bir faydası yok. Devam edin hayatınıza.

Gördüğünüz gibi, bu listede “yapmak istemediklerinize” karar verdikçe, “yapmak istediklerinizi” de şekillendireceksiniz aslında. Bu sayede daha sağlıklı, daha mutlu ve daha üretken bir sene sizin olacak.

Son olarak, yapmak ya da yapmamak için enerji bulamadığınız, olumsuz döngünüzü durdurmak için gücünüzün olmadığı zamanlar muhakkak olacak. Böyle zamanlarda kendinize hatırlatmanızı istediğim bir şey var.

Güzel olacak yeni bir yılda mutlu olmak için, değişmeye GERÇEKTEN karar verdiyseniz, BUGÜN başlarsınız!

Ertelemek mi, başlamak mı? Seçim her zaman sizin!

Uplifers / Yazar: Dilara Kuru tarafından kaleme alınan alıntı makale haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor