2023'te Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Olmalıyız!

Bu yıl 140 farklı ülkeden 7000’den fazla yatırımcıyı ve devlet adamını konuk eden, dünyanın en önemli ekonomi, finans ve ticaret zirvelerinden biri olan 17. MÜSİAD EXPO, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı görkemli bir törenle sona erdi. Detaylar haberimizde..

Bu yıl 140 farklı ülkeden 7000’den fazla yatırımcıyı ve devlet adamını konuk eden, dünyanın en önemli ekonomi, finans ve ticaret zirvelerinden biri olan 17. MÜSİAD EXPO, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı görkemli bir törenle sona erdi.

21-24 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul’da gerçekleşen MÜSİAD EXPO, uluslararası iş fırsatları sunan bir platform olduğu kadar, bu yıl, üretmek isteyen sanayicinin yüzünü güldürecek somut projelerin de paylaşıldığı bir fikir paylaşım ortamına dönüştü. Kapanış törenine ayrıca Bakanlar Kurulu’nu temsilen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu katıldı. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da törende hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İş Adamlarımız Dünyada En İyi Şekilde Karşılanıyor”

24 Kasım günü CNR EXPO İstanbul’da gerçekleşen 6. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi kapsamında gerçekleşen MÜSİAD EXPO Kapanış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD EXPO’nun başarısının en önemli göstergesinin 140’dan fazla ülkenin katılımı, 7000’den fazla katılımcı ve 40.000’den fazla şirkete ev sahipliği yapması olduğunu söyledi. Erdoğan MÜSİAD EXPO’nun en önemli ihracat bağlantısı platformuna dönüşmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Ülkemize yatırım için gelenlerin tüm imkanlarımızla yanındayız diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “MÜSİAD’ın bu yıl dile getirdiği bazı projeler de ülkemize katkı sağlaması ve dünyaya model olması açısından önemlidir. GABORAS (Gayrimenkul Kıymetler Borsası), Faizsiz Konut Finansman Sistemi, Yerli Üretim Milli Marka kampanyası, Karz-ı Hasen Sandığı, Orta Ölçekli Sanayi Siteleri, Biyogaz Organik ve Organomineral Gübre Tesisleri gibi projeler ülkemiz için önemlidir, üyeler açısından teşviktir. MÜSİAD attığı her adımda ülkemizi gözeten, işbirliği içinde olduğu coğrafyaları gözeten bir tavır sergiliyor. Biz sadece kendimiz kazanmayı değil birlikte kazanmayı önemseyen yaklaşımımızla gittiğimiz her yerde bir fark ortaya koyuyor, güzel karşılanıyoruz.

Tüm devlet kurumlarımız yerli yatırımcılarımızın da emrine amadedir. Ancak, imkanlarımızı ve potansiyelimizi yurtdışında anlatmaya katkı sağlamak konusunda MÜSİAD başta olmak üzere kurumlarımızdan daha fazla gayret bekliyoruz.”

16 yıllık iktidar dönemlerinde bir başarı öyküsü yarattıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiden eğitme, sağlıktan ulaşıma pek çok alanda büyük projelere imza attıklarını ifade etti. Türkiye’nin 2023 yılında, tasarımdan üretime, 2 trilyon dolar milli geliri olan ve 500 milyar dolar ihracat yapabilen bir ülke olmaya kararlı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacaktır.” dedi.

Törende MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, yönetimde mükemmeliğin sembolü 12 gen saat takdim edildi.

İşte MÜSİAD EXPO’da Lansmanları Yapılan ve Sözleşmeleri İmzalanan Projeler

1- GABORAS: Bölgeye hitap eden Türkiye merkezli bir gayrimenkul borsası

30 Mayıs 2018 tarihinde kurulan Gayrimenkul Kıymetleri Borsası AŞ. (GABORAS), gayrimenkul sektöründeki büyümenin devam etmesi ve hakkaniyet ölçüsünde tüm paydaşlar için şeffaf, güvenilir, elektronik ve hızlı tek bir ortak platformda toparlanması anlamını taşıyor. GABORAS projesi kapsamında, bugün için gelinen aşamada İslam İş Birliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi 57 ülke ile MÜSİAD’ın faaliyette olduğu 74 ülkede, Türkiye merkezli gayrimenkul kıymetler borsası kurulması için çalışmalar başlatıldı. GABORAS’ın kurulmasındaki ana gaye, Türkiye Varlık Fonu’nun kuruluş amaçlarına paralel olarak, ülkemizi gayrimenkul alanında ulusal ve uluslararası düzeyde odak noktası haline getirmek. Bu minvalde, sermaye piyasalarında büyüme ve derinleşme gerçekleştirmek, İslami finansman varlıklarının kullanımında artış göstermek, büyük projelere kamu borcunu artırmayan bütçe dışı kaynak oluşturmak ve yerli şirketlerin proje ve sermaye bazında desteklenerek küresel oyuncu konuma geçmelerini sağlamak.

2- Faizsiz Konut Finansman Sistemi (Yapı Tasarruf Sistemi):

Tüketicinin önceden kararlaştırılmış belirli bir süre mevduat tutması karşılığında konut kredisi veya diğer gayrimenkul kredilerini (işyeri, tadilat vb) alma hakkı elde ettiği finansal faaliyet türü olan sistem, güvenilir ve istikrarlı bir tasarruf aracı olmasının yanı sıra, ulusal tasarruf seviyesini artırma, konut finansmanı için kaynak sağlama, orta ve uzun vadede finansal istikrara katkı, dar gelirliler için uygun konut edinme imkânı gibi faydalar da içeriyor. Türkiye’de hâli hazırda bu sistemin uygulayıcıları ve aynı zamanda MÜSİAD üyeleri de olan BİREVİM, EMİNEVİM, FUZULEV gibi firmalar.

3- Orta Ölçekli Sanayi Siteleri Projesi:

MÜSİAD EXPO’da tanıtımı yapılan bir başka proje de orta ölçekli sanayicilere yönelik 81 ilde gerçekleştirilmesi planlanan “Orta Ölçekli Sanayi Siteleri Projesi”. Ülkemizde küçük sanayi sitelerinde faaliyet gösteren işletmelerin, maddi imkân yetersizliğinden dolayı 3 bin metrekarelik Organize Sanayi Bölgeleri’nde yer almaları mümkün olmuyor. Fiziki ortam, üretim şartlarını etkiliyor ve üretim miktarları düşük oluyor. Orta Ölçekli Sanayi Siteleri, küçük sanayi siteleri ve OSB arasında sıkışmış işletmeleri bir alternatifle buluşturacak. İşletmesini küçükten orta ölçeğe taşıma hedefi olan firmalara cesaret verecek. Proje, TOKİ öncülüğünde gerçekleşecek ve bir “üretim kampüsü” şeklinde inşa edilecek.

4- Yerli Üretim Milli Marka Kampanyası:

“Yerli Üretim Milli Marka Kampanyası” da 17. MÜSİAD EXPO’da başlatılan projelerden biri. Kampanya projesi, Türkiye’nin öz kaynağı olan milli markalarına ve ülkemizi üretim üssü olarak seçmiş markalara dair farkındalığın artırılması ve tüketicilerimizin, ithal ürünlere değil yerli ürünlere teşvik edilmesi hedefini taşıyor.

5- Entegre Tarım ve Enerji Projesi (Biyogaz Organik ve Organomineral Gübre Tesisleri):

MÜSİAD olarak yaygın katılımlı, çok ortaklı, faizsiz finanse edilen Entegre Tarım ve Enerji Projesi (Biyogaz Organik ve Organomineral Gübre Tesisleri) kapsamında, 81 ilde 81 Biyogaz+Organik Gübre Tesisi kurulacak. Projeyle, hayvan dışkıları, organik atıklar ve tarımsal atıklar kullanılarak, enerji üretilecek, kimyasal gübre kullanımı azalacak. Proje 128 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının ve 400 milyon dolarlık kimyasal gübre ithalatının önüne geçerek, 5000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

6- Karz-ı Hasen Sandığı:

Karz-ı Hasen Sandığı’nın, üyeleri, faiz sarmalından korumak ve üyeler arasında yardımlaşma ve dayanışma kültürü oluşturabilmek amacıyla oluşturuldu. Karz, geri almamak üzere verilen borç anlamına geliyor. Üyeler arası veya vefat eden üyenin eş ve çocukları ile üyeler arasında yardımlaşmayı sağlamak üzere faizsiz bir borçlanma sistemi oluşturan proje aynı zamanda, ihtiyaç sahibi üyelerin veya vefat eden üyelerin eş ve çocuklarına karşılıksız yardım boyutunu da içeriyor.

7- Afrika Türkiye Ticaret ve Kültür Merkezleri Projesi

2018’in “Afrika Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte MÜSİAD’ın Afrika’ya yönelik projeleri de hız kazandı. MÜSİAD EXPO’da Afrika Zirvesi başlıklı bir oturum da düzenlendi. Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirmek hedefi taşıyan projede, MÜSİAD, Türkiye ekonomisinin Afrika açılımına Afrika Türk Ticaret ve Kültür Merkezleri ile liderlik edecek.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor