Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Samsun'da KodlaSam Projesi Robotik Eğitici Eğitimleri Başlıyor!

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘KodlaSam Projesi’ kapsamında Çelikel Eğitim Vakfı işbirliğiyle Samsun’ da görev yapan öğretmenlere tasarım, robotik ve kodlama eğitimleri düzenleyecek. 36 öğretmenin katılacağı “Robotik Eğitici Eğitimleri” Mayıs aylarında 16 gün boyunca devam edecek.

Yeni eğitim yöntemleri konusunda öğretmenleri bilgilendirmek ve mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla oluşturulan Samsun Öğretmen Akademi’nin “KodlaSam Projesi” kapsamında verilecek tasarım, robotik ve kodlama eğitimleri ile ilgili bilgi veren Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, “Öğrencilerimizi, bilgisayar kullanım becerileriyle donatıp, sadece tüketen değil; aynı zamanda üreten bireyler haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu çerçevede, teknolojiyi yakından takip eden çocuklarımıza kodlamayı, yenilikçiliği ve girişimciliği öğreterek, sadece bilişim uygulamaları kullanan değil, yeni uygulamalar üretebilen ve pazarlayabilen bir nesil yetiştirmek için ilimizdeki 17 ilçenin tamamında birer Robotik & Kodlama Atölyesi açmayı planlıyoruz.” dedi.

Esen, “Bu atölyelerde öğrencilerimize 3D Tasarım (Mekanik Tasarım), Algoritma, Blok Tabanlı Kodlama, Metin Tabanlı Kodlama ve Robotik eğitimleri verilecek. 5, 6, 7,8’inci sınıf öğrencilerimiz ile ortaöğretim 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimiz bu eğitimlerden yararlanabilecekler. Önce öğretmenlerimize Samsun Öğretmen Akademi kapsamında eğitimler aldırıyoruz. Bu öğretmenlerimiz aynı eğitimleri kendi ilçelerinde hizmet içi eğitim kapsamında açarak çalışmaların yaygınlaştırılmasını sağlayacaklar.” diye konuştu.

Kodlama dersinin bu yıl 5 ve 6’ncı sınıflarda zorunlu olacağını, 7 ve 8’inci sınıflarda ise seçmeli olarak verileceğini belirten Esen, “Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ise lise düzeyinde de kodlama dersi verilmesi planlanıyor. Kodlama, bilgisayarlara bir işlemi yerine getirmeleri için izlemeleri gereken yolu adım adım yazılan komutlarla anlatmak olarak tanımlanıyor. Telefonlardan araç göstergelerine, bilgisayarlardan termostatlara kadar birçok cihazın içindeki yazılımlar, yazılımcıların yazdığı kodlar sayesinde çalışıyor.” diyerek kodlama eğitiminin gerekliliğine vurgu yaptı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen eğitimde niteliğin önemini de şu sözlerle dile getirdi: “21. yüzyılın eğitim becerilerini çok önemsiyoruz. Bu eğitim becerilerini öğrencilerimize aktarmanın yolunun ise öğretmenlerimizden geçtiğinin bilincindeyiz. Eğitimde niteliği artırmanın yollarını arıyoruz. O halde nitelik beklentisi nedir? Öğretmenlerimizden ve bizden neler bekleniyor bunları araştırıyoruz. Bu amaçla kodlama ve yazılım konusunda tüm ülkeye örnek olabilecek KODLASAM projesini hayata geçirdik. İşte bu projenin hayata geçmesindeki en temel unsur öğretmen eğitimleri oldu. Biz istiyoruz ki Samsun olarak eğitimde çıtayı bir adım daha yükseltelim. Çocuklarımız 21.yy becerileri kazanarak hayatın içerisinde yer alsın diye çabalıyoruz. KodlaSam Projesi’ndeki katkılarından dolayı Çelikel Eğitim Vakfı’na çok teşekkür ediyorum.”

Çelikel Eğitim Vakfı adına Vakıf Yöneticisi Tuba Çal, KodlaSam Projesi’ne verdikleri destekle ilgili yaptığı konuşmada “Yakın gelecekte teknoloji, büyük veri, yapay zeka tüm çalışma alanlarının ve mesleklerin içinde olacak. Dünya Ekonomik Forumu Raporu’nu incelediğinizde göreceksiniz ki; meslek tanımı artık değişiyor. İşe alımlarda tercih edilebilmeniz için, sizden tek bir alanda derinlemesine uzmanlık beklenirken birçok alanın ve disiplinin de temellerinin bilinmesi bir gereklilik haline geliyor. Özetle, başka disiplinlerle işbirliği yapabilme becerisi kritik bir öneme sahip olacak. Eğitim sistemimizin bu gereklilikler üzerine geliştirilebilmesi için çocuklarımızın 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesini önemsiyoruz. KodlaSam Projesi’ne katkıda bulunabildiğimiz için mutluyuz.” dedi.

Kar amacı gütmeyen bir eğitim ve sivil toplum kuruluşu olan Çelikel Eğitim Vakfı, 2007 yılından bu yana eğitimin niteliğini artırmaya yönelik programlar geliştiriyor ve bunları uyguluyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 792 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Bilişim / Yazılım / İnternet, Eğitim / Üniversite
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız