Cep Telefonunuz mu Daha Önemli? Yoksa Cüzdanınız mı?

KPMG’nin ‘Ben, hayatım ve cüzdanım’ araştırmasına göre, tüketicinin alışveriş yaparken verdiği kararları teknoloji şekillendiriyor. Üç kıtada 10 bin kişiyle yapılan anket; tüketicinin alışveriş yapmadan önce öncelikli olarak hangisine baktığını ortaya koydu. Detaylar haberimizde..

KPMG’nin ‘Ben, hayatım ve cüzdanım’ araştırmasına göre, tüketicinin alışveriş yaparken verdiği kararları teknoloji şekillendiriyor. Üç kıtada 10 bin kişiyle yapılan anket; tüketicinin alışveriş yapmadan önce öncelikli olarak hangisine baktığını ortaya koydu.

Yıkıcı hızla ilerleyen teknoloji alışveriş alışkanlıklarını temelden değiştiriyor. KPMG; ABD, Hindistan, İngiltere ve Çin’de üç kuşaktan 10 bin tüketiciyle görüştü, perakende sektörünün nereye evrildiğini inceledi. Araştırma geçmişte şirketlerin yönettiği sektörde artık gücün tüketicilere geçtiğini gösteriyor. En değerli kaynağın bilgi olduğu günümüzde tüketiciler kolayca ürün veya hizmetle ilgili bilgiye ulaşıyor, paylaşımlarıyla diğer tüketicilerin tercihlerini değiştirebiliyor. Tüm bunların hepsini sadece bir aletle yapıyor: Cep telefonu!

Araştırma, tüketici için cep telefonlarının anlamını ortaya koyuyor. KPMG’nin araştırması kapsamında 10 bin tüketiciye, “Cep telefonunuzu mu yoksa cüzdanınızı mı kaybetmeyi tercih edersiniz?” diye soruldu. Çin’deki katılımcıların yüzde 71’i, Hindistan’da yüzde 43’ü, İngiltere’de yüzde 39’u, ABD’de yüzde 26’sı cüzdanını kaybetmeyi tercih ettiğini söyledi.

Anket sonuçlarına göre Y kuşağının yüzde 30’u, her beş dakikada, herhangi bir bildirim gelmese de mutlaka cep telefonunu kontrol ediyor. Kuşak farkı, cep telefonunun kullanımını etkilemiyor.

KPMG Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lideri Fikret Çetinkaya, “Geçmişte şirketler tüketicileri sadece yaş, bölge, gelir durumu ile sınıflandırıyor ve onlara bu şekilde sesleniyordu. Ancak artık hayat çok değişti. Aynı yaşta, aynı bölgede, aynı gelir seviyesindeki iki kişi çok farklı şeyleri sevebiliyor. Bunlar için şirketlerin ayrıntılı çalışması, tüketiciye kulak vermesi gerekiyor. Tüketiciler önemsendiğini hissetmek, aynı sorularla tekrar tekrar karşılaşmamak, mümkün olduğunca kolay bir şekilde hizmeti ve ürünü almak istiyor. Şirketler, geçmişe göre daha bilinçli ve farkındalık sahibi müşterilerle karşı karşıya. Her kuşaktan müşteri, teknolojiyi doğru kullanarak şirketlere üstünlük kuruyor” dedi. Çetinkaya, “Geçmişteki ‘Müşteri her zaman haklıdır’ kavramı şekil değiştiriyor. Haklılığını yanına alan müşteriler artık şirketlere ‘nasıl çalışacaklarını’ anlatıyor. Müşteriye kulak vermeyen şirketler kaybetmeye mahkum” yorumunu yaptı.

İşte Araştırmada  Dikkat Çeken Başlıklar

Veri çığ gibi büyüyor

 • Artık tüketici, satın aldığı hizmet ya da ürün hakkında hemen bilgi sahibi olabiliyor. Günde 205 milyon e-mail gönderiliyor. Veri bir çığ gibi büyüyor. 2020 yılında her insan için saatte 6 gb’lık veri üretileceği hesaplanıyor.
 • Veriler üretiliyor, paylaşılıyor. Teknoloji bu konuda başrolü oynuyor. Cep telefonu kullanımının, ABD nüfusunun yüzde 25’ine ulaşması 13 yıl almıştı. Iphone ise 2,5 yılda ABD nüfusunun yüzde 25’ine ulaştı.

Telefonum ya evde kaldıysa!

 • Hindistan’dan ankete katılan tüketicilerin yüzde 42’si cep telefonunu evde unutmaktan büyük kaygı duyuyor. Çin’de bu oran yüzde 36, ABD’de yüzde 35.
 • Katılımcıların yüzde 56’sı kişisel bilgilerinin şirketlerin elinde bulunduğu için endişelendiğini itiraf etti. Ancak Y kuşağı üyelerinin bir bölümü bilgi paylaşmaktan çok, daha önce paylaştığı bilgiler hakkında telefonla aranmaktan rahatsızlık duyuyor.
 • Online alışveriş artık vazgeçilmez bir hal aldı. Bölgelere göre ayrıldığında Çin’de yüzde 83, Hindistan’da yüzde 78, ABD’de yüzde 76, İngiltere’de yüzde 73 oranında online alışveriş yapılıyor.

Çin, teknoloji takipçisi

 • Televizyonun tahtı sallanıyor. ABD’deki geleneksel kablolu yayın şirketi kullanıcılarına 206 kanal yayını yapıyor. Ancak istatistiklere göre kullanıcıların yüzde 72’si 20 ya da daha az kanalı izliyor. Y kuşağı da sosyal medyaya televizyondan daha çok ilgi gösteriyor.
 • Anket sonuçlarına göre Çin yeni teknolojilere en çabuk ayak uyduran ülke. Çin’deki katılımcıların yüzde 88’i bir ödeme metodu olarak WeChat ya da AliPay’i kullanıyor.
 • İngiltere’de bir numaralı ödeme metodu ise banka kartları.

ABD Facebook’tan ‘like’lıyor

 • ABD halkı teknolojiyle ilgili. ABD’de 203 milyon Facebook kullanıcısı (nüfusun yüzde 63’ü), 90 milyon iPhone kullanıcısı (nüfusun yüzde 40’ı) var.
 • ABD’deki cep telefonu kullanıcılarının yüzde 43’ü 10 dakikada bir bildirim alıyor.

Sıkışırsam tatile çıkmam, evde yerim!

 • İngiltere’deki katılımcıların yüzde 76’sı kazancında gerileme olursa evin dışındaki yemek harcamalarında kesinti yapmayı planlıyor.
 • Hindistan’daki tüketiciler kazançlarında düşüş yaşarsa, seyahat bütçelerini kısmayı planlıyor.
 • Hindistan’daki cep telefonu kullanıcılarının yüzde 88’i WhatsApp kullanıyor.

Bir uygulama her şeyi yapabilir mi?

 • Akıllı telefonların çağında yaşıyoruz. Araştırma, ‘modern insanın tüm sorunlarını çözebilen bir uygulama var mı?’ sorusunu akıllara getiriyor. Çin’de 2011’de tasarlanan WeChat, bu soruya yanıt vermeye en çok yaklaşan uygulama gibi görünüyor. Neredeyse bir bankadaki tüm finansal imkânları sunan WePay ayrıca doktor randevusundan, muslukçu çağırmaya, çiçek gönderiminden tatil rezervasyonuna kadar birçok günlük rutin ihtiyacı karşılıyor. 2016 yılında 768 milyon kullanıcıya ulaşan WeChat bir önceki yıla oranla kullanıcı sayısını yüzde 35 artırmıştı.

‘Ben, hayatım ve cüzdanım’ araştırması hakkındaki daha detaylı bilgiye ve araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor