Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Güneş Teknolojisinde Yenilikçi Dalga Japonya ile Geliyor!

Japonya, yeni geliştirdiği perovskit paneller ile güneş teknolojisindeki liderliği Çin’in elinden almaya hazırlanıyor. İnce, hafif ve bükülebilir film benzeri yapıya sahip yeni paneller, arabalara ve duvarlara yapıştırılabilecek. Ayrıca, üretimi maliyetleri de oldukça düşük olacak olan bu ince yapılı panellerin, günümüzde yaygın olarak kullanılan silikon güneş panelleri gibi standart hale getilimesi hedefleniyor.

Perovskite güneş hücreleri üzerindeki çalışma ilk olarak 2009 yılında Yokohama Toin Üniversitesi’nde profesör Tsutomu Miyasaka tarafından açıklanmıştı. Panasonic ve Sekisui Chemica tarafından geliştirilen panellerin, geleneksel tipteki panellerden daha büyük ve daha dayanıklı olaması amaçlanıyor. Böylece duvarlara ve kavisli yüzeylere de bağlanabilecek paneller, daha geniş kullanım alanlarına sahip olacak. Perovskit hücrelerden yapılmış paneller, istenen büyüklükte levhalar oluşturmak için bir araya getirilebilecek. Şirket, bu panellerin enerji üretim verimliliğini %20’ye çıkarmak için yolun yarısını tamamlamış bulunuyor.

Görece pahalı ve karmaşık üretim süreçlerine sahip kalın ve ağır silikon panellerin karşısında oldukça düşük maliyetleri ve geniş kullanım kabiliyetleri ile perovskit paneller, güneş enerjisi kullanımının kapasitesini ve etkinliğini arttıracak.

Gelişme aşamasında olan ve henüz dayanıklılık düzeyleri yeterlilik sağlamayan bu panellerin, ilk olarak geleneksel panellerin uymadığı niş pazarlara doğru yol alması bekleniyor.

Solarbaba kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.016 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Uluslararası / Global
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız