Boeing, İstanbul'da Teknoloji Merkezi Kurdu

Boeing, Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayesinde şirket tarafından başlatılacak olan Havacılık Sanayi Geliştirme Programı'nı hayata geçirerek ve Mühendislik ve Teknoloji Geliştirme Merkezi ve Bölgesel Uçuş Eğitim Merkezi gibi merkezler kurarak Türkiye'deki faaliyetlerini genişletmeyi planlıyor. Deta

Türkiye'de havacılık sektöründe faaliyet gösteren ABD'li sivil ve askeri uçak üreticisi Boeing, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eylül ayında yaptığı ABD ziyaretinde esnasında Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Yöneticisi Ayşem Sargın ve TYDTA Başkanı Arda Ermut'un düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Sanayii Girişimi'nin ayrıntılarını duyurmuştu.

Türkiye Ulusal Havacılık ve Uzay Sanayii Girişimi kapsamında Boeing, İstanbul'da Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayesinde şirket tarafından başlatılacak olan Havacılık Sanayi Geliştirme Programı'nı hayata geçirerek ve Mühendislik ve Teknoloji Geliştirme Merkezi ve Bölgesel Uçuş Eğitim Merkezi gibi merkezler kurarak Türkiye'deki faaliyetlerini genişletmeyi planlıyor.

Yeni programı değerlendiren Başbakanlık Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, girişimin ülkenin 2023 vizyonuna uygun olarak, Türk havacılık endüstrisinin büyümesini destekleyeceğini ve Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğini geliştireceğini söyledi ve şu açıklamalarda bulundu "Bir şey net olarak anlaşılmalı: Bu girişimin etkisi ve katma değeri, geleneksel bir fabrika yatırımından çok daha güçlü olacak. Doğrudan yatırımlarda teknoloji aktarma, istihdam yaratma ve ihracat odaklı üretime dikkat ediyoruz. Bu perspektiften bakıldığında, her zaman vurguladığımız teknoloji aktarımı, Boeing'in bu girişim altında gerçekleştirdiği teknoloji, mühendislik ve Ar-Ge yatırımları ile başarılacaktır".

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor