TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2017’de Ödüller Sahiplerini Buldu

Yeni Yatırımcı İlişkileri Derneği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ‘TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2017’ 12 Aralık tarihinde InterContinental İstanbul Hotel’de gerçekleştirildi. Detaylar haberimizde..

Yeni Yatırımcı İlişkileri Derneği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ‘TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2017’ 12 Aralık tarihinde InterContinental İstanbul Hotel’de gerçekleştirildi.

Zirve, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Başkanı Hakan Yurdakul, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Oruç ve Borsa İstanbul, Yönetim Kurulu Başkanı-Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Şirketlerimizin Rekabet Gücünü Artıracak Finansman Enstrümanlara İhtiyaç Var

İş dünyası tarafından yoğun ilgi gören Zirve’nin açılış konuşmasını yapan TÜYİD Yönetim Kurulu Başkanı ve TAV Havalimanları Holding A.Ş. Yatırımcı İlişkileri Direktörü Nursel İlgen, “Piyasalardaki dalgalanmaları bahane ederek bir yere gelemeyeceğimiz aşikar. IPREO ve TÜYİD olarak hazırladığımız “flow of funds” raporuna göre, Borsa İstanbul bu yıl gelişmekte olan ülkeler arasında Polonya’dan sonra en yüksek getiri sağlayan ikinci piyasa oldu. Hatırlayacağınız gibi 2015 ve 2016 yıllarında gelişmekte olan ülke endekslerinin gerisinde kalmıştık. Gelişmekte olan piyasalara ve Türkiye’ye ciddi anlamda para girişi varken, her sektörden ve her ölçekteki firmanın büyümeye yönelik finansman kaynaklarına sermaye piyasaları yoluyla erişmesi mümkün. Şirketlerimizin rekabet gücünü artıracak finansman enstrümanlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bu yüzden finansmana erişimi kolaylaştırmak ve finansman maliyetini azaltmak çok önemli. Bu bağlamda, kurumsal yönetim ilkelerinin gerekleri çerçevesinde yerli, yabancı tüm yatırımcılar gözünde güvenin tesis edilmesi ve korunması için tüm piyasa katılımcılarına, hepimize görev düşüyor. O nedenle, Zirvemiz için Dernek olarak bu yıl “Yatırımcı İlişkilerini Yeniden Kodlamak - İvme Kazanma Zamanı” temasını uygun gördük’’ dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Oruç, sahip olunan yatırımcı portföyünün farklılaştırılması ve çeşitlendirilmesinin yatırımcı ilişkilerin geleceği açısından önem taşıdığını belirterek, SPK olarak AB'de hayata geçecek yeni uygulamaları yakından takip ettiklerini anlattı.

Türkiye Dengeli ve Sağlıklı Bir Büyümeye Doğru Gidiyor

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Başkanı Hakan Yurdakul ‘’Bildiğiniz gibi 3. Çeyrekte Türkiye yüzde 11,1 büyüdü. Bu büyümede ciddi bir baz etkisi varlığının farkındayız. Aynı zamanda vergi kolaylıkları ve istihdam desteklerinin de bunu desteklediğini ve büyümenin yüksek bir rakam olarak çıkmasına katkı verdiğini biliyoruz” diyen Yurdakul, Türkiye’nin daha dengeli ve sağlıklı bir büyümeye doğru gittiğini gördüklerini ifade etti.

Kamu sektörü ile dış sektörler arasındaki sınırlarda belirsizleştiğini belirten Yurdakul, çok uluslu şirketlerin ajandaları da ile devletlerin ajandalarından farklılaşabildiğini söyledi: “İnsanlar artık eskisine kıyasla daha zengin. Gelir dengesinde küresel ölçekte bir dengesizlik olsa da insanların daha fazla para kazandığı ancak daha yalnız olduğu bir dünya haline geldi. Bir topluma organik olarak üye olmaktan kaynaklı organik değerliklerini kaybettikleri için bunları daha içsel araçlarla sağlamaya yöneldiler. Kişileştirilmiş ürünlerin artması bunun bir sonucu ve bu durum ekonomide ciddi bir çeşitlenmeye, ilginç sektörlerin ortaya çıkmasına yol açtı” dedi.

Türkiye’nin Oldukça Derin Bir Sermaye Piyasası Var

TÜYİD’in düzenlediği zirvenin önemine değinen Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, “Gerçekte bir sermaye piyasası olmasını istiyorsak fikirleri regülasyona, uygulamayı hayata geçirmemizle mümkün olacağını düşünüyorum. Bölgemizdeki ülkelerle kıyasladığımız Türkiye’nin oldukça derin bir sermaye piyasası var. Alt yapımız oldukça güçlü. SPK’nın kabul ettiği İPO ve diğer kağıtlar artık AB sermaye piyasası kurumları ile eş değer kabul ediliyor. Borsa İstanbul’un hiçbir eksiği olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.” diye konuştu.

Yatırımcı İlişkileri Profesyonelleri Zirve’de Buluştu…

Sabah gerçekleşen ilk panel TÜYİD Onursal Üyesi Funda Güngör Akpınar moderatörlüğünde Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, Garanti Bankası CEO’su Fuat Erbil, TAV CEO’su Sani Şener ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany’ın katılımıyla gerçekleşti.

Konuşmacılar ilk panelde şu soruların cevaplarını tartıştı:

 • Yatırımcı İlişkilerinin Artan Stratejik Önemi,
 • Yatırımcı Geri Bildiriminin Şirket Stratejilerine Etkisi,
 • Yatırımcı İlişkilerini Doğru Yönetilmesinin Şirket Değerine Etkileri,
 • Yatırımcı İlişkilerinin İtibar Yönetimine Katkısı,
 • Yatırımcı İlişkilerinin Şirketlerde Konumlandırılması

Yatırımcı İlişkileri ödülleri sahiplerini buldu

Her yıl Yatırımcı İlişkileri profesyonelleri arasında yapılan ‘’Yatırımcı İlişkileri Profili Anketi’’ sonuçlarına göre belirlenen 7 ayrı dalda ödüller zirvede yapılan törende sahiplerini buldu.

 • En Beğenilen Günlük Bülten: Garanti Yatırım
 • Reel Sektör/ Sanayii Alanında En Beğenilen Araştırma Birimi: İş Yatırım
 • En Beğenilen Satış Ekibi: Bank of America Merrill Lynch
 • En Beğenilen Kurumsal Erişim: JP Morgan
 • En Beğenilen Haber Kaynağı: Bloomberg
 • Makro Ekonomi / Strateji Alanında En Beğenilen Araştırma Birimi: Garanti Yatırım
 • Finans / Bankacılık ve Sigorta Sektörü: İş Yatırım

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor