Dünya Helal Zirvesi & OIC Halal Expo Fuarı 23-25 Kasım'da İstanbul'da!

World Halal Summit İstanbul (Dünya Helal Zirvesi İstanbul) ve 5.OIC Helal Expo Fuarı, Discover Events ve OIC ortaklığı ile 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Detaylar haberimizde..

World Halal Summit İstanbul (Dünya Helal Zirvesi İstanbul) ve 5.OIC Helal Expo Fuarı, Discover Events ve OIC ortaklığı ile 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

WHS Istanbul ve Helal Expo Fuarı İslam İşbirliği Teşkilatı'nın desteklediği en önemli organizasyonlardan biri olan zirvenin bu yıl üçüncüsü Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılacak. Helal Gıda, İslami Finans, Helal Turizm, İslami Tekstil, Helal Tıp, Helal Kimya ve Ecza konularında 57 si OIC üyesi ülke olmak üzere 80’i aşkın ülkeden, üst düzey konuşmacının katılacağı fuar ile eş zamanlı gerçekleşen World Halal Summit Istanbul 2017 ile uluslararası boyutta ses getirecek bir proje olacak.

5.OIC Helal Expo Fuarı'na Katar, Sudi Arabistan, Malezya, Endonezya, başta olmak üzere 57 farklı islam ülkesinden katılım bekleniyor. 150 yi aşkın yerli ve yabancı firmanın katılımı ile gerçekleşmesi planlanan fuarda ayrıca uluslararası ve yerli market zincirlerinden, gıda toptancılarından, turizm acentalarından ve farklı sektör yatırımcılarından oluşacak satın alma heyetleri ile B2B görüşmeleri organize edilecek.

5. OIC Helal Expo 2017 Devleri Ağırlayacak

23-25 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan organizasyona 57 üye ülke katılım sağlayacak. Gıda 800 milyar dolar, İslami finans 1,7 trilyon dolar, Turizm 200 milyar dolar, yaklaşık 400 milyar dolarda kozmetik, ilaç ve tekstil olarak dağılıyor.

Bu yıl İslam İşbirliği teşkilatı ile ortak yapılacak organizasyon ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatının İSEDAK Bakanlar toplantısı ile beraber yapılacak. Ayrıca tüm dünyadaki Müslümanların ortak tüketebileceği ürün ve hizmetler için ortak helal standartları bu fuar içindeki dünya helal zirvesinde oluşturulacak.
57 üye ülke bakanlarının yanı sıra, tüm dünyadaki kamu kurum ve büyük özel kuruluşlarının katılımı gerçekleşecek. İslam Kalkınma Bankası Başkanı, AOIFI Başkanı, İslam Fetva Akademisi Başkanı gibi önemli isimler zirve konseyi içerisinde geçen yıl olduğu gibi yine katılım sağlayacaklar.

Dünyanın en büyük helal fuarı ve zirvesi olarak kabul edilen bu dev organizasyon İslam İşbirliği Teşkilatı açısından da büyük önem taşıyor.

Helal konusunda farkındalık oluşturmak ve Helal ticaretini geliştirmek, dünya genelinde doğru helal standartlarının oluşturulmasına ortam oluşturmak maksadı ile kurgulanan bu dev organizasyon ile hem yerel, hem de uluslararası helal ticaretine önemli katkılar sağlanması bekleniyor.

Eş zamanlı düzenlenen WHS İstanbul 2017 ile özellikle, Helal gıdanın yanında, Helal Turizm ve İslami Finans konularında dünyadaki güncel gelişmeler hakkında bilgilendirmeler ve değerlendirmeler ile bu sektörlerin gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor. 5.OIC Helal Expo 2017 fuarına da özellikle Helal Turizm konseptine uygun oteller büyük ilgi gösteriyor.

Dünyada Helal Pazarı 860 Milyar Doların Üzerinde

Gıdadan giyime, ilaçtan turizme, geniş bir sektörü barındıran helal pazarının dünyadaki büyüklüğünün sadece helal gıdada 860 milyar Dolar, genel olarak 3 Trilyon Doların üzerinde olduğunu belirten Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2 milyar Müslüman'ın yaşadığı dünyada, hacmin önümüzdeki 10 yılda 2 trilyonu bulmasının beklendiğini ekliyor.

Türkiye'de ortalama 15 milyar Dolara yaklaşan helal gıda pazarı, her yıl yüzde 100 büyüyor. Yunus Ete, iç pazarın bu yıl yaklaşık 30 milyar Doları bulacağını, ihracat tarafında ise hızlı büyüme yaşandığının altını çiziyor.

Öte yandan Müslüman seyahat pazarının değeri 2014 yılında 145 milyar dolara ulaştı ve dolaşım sağlayan 117 milyon Müslüman turist, tüm seyahat ekonomisinin yüzde 10’unu oluşturuyor. 2020 yılı itibariyle 168 milyon Müslüman turistin dolaşım sağlaması ve yaklaşık 200 milyar dolar şeklinde öngörülen bir harcamayla helal turizm pazarının tüm seyahat ekonomisinin yüzde 11’ine çıkması bekleniyor. Müslüman seyahat pazarının büyümesi, söz konusu segmentin konaklama, yemek, alışveriş ve diğer ilgili sektörlerdeki talebinin artmasına katkı sağlayacak.

World Halal Summit İstanbul (Dünya Helal Zirvesi İstanbul) ve 5.OIC Helal Expo Fuarı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.worldhalalsummit.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorumlar

Arif Sezer
Arif Sezer
Emine hanım merhabalar. Ben devlet dairesinden emekli bir girişimciyim. Araştırmalı patentini almış olduğum ürünüm var. Sermayem yok, yatırım yapamıyorum. Eşinizle birlikte buradan insanlara çok yardımcı oluyorsunuz.Sizlere çok teşekkür ediyorum. Ama biz yine işin üstesinden gelemiyoruz. Kosgep'ten Tübitak'tan faydalanamıyoruz.Çünki öncesinden harcayacak sermaye yok. Ayrıca ürünü hayata geçirebilmek için yeterlide olmayabilir.İşin neresinden tutacağımı çözemedim. Sponsor arıyorum ancak öyle çözülür. Henüz onuda bulamadım. Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen TURQUALITY desteğini sizin sayenizde öğrendim.Onu inceleyeyim beni kurtarırmı bilmiyorum. Fikrimi hayata geçirebilmek için başka nasıl yardımcı olabilirsiniz.Her türlü anlaşmayı yapabiliriz. (Patentli ürünüm her evin ihtiyacı olan Pratik Dikey Su Hazneli Süpürge'dir.)Duyan herkes istiyor ama hayata geçiremedim. Çok satacak bir ev eşyasıdır.İyi çalışmalar diliyorum.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor