Ne Krizi? Günde 1 Milyon Lira Ciro Yapan Siteler Var!

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Cenk Çiğdemli, son dönemde e-ticaret sektörüyle alakalı yaratılan kriz algısının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Cenk Çiğdemli, son dönemde e-ticaret sektörüyle alakalı yaratılan kriz algısının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Sektörün son yılda yüzde 25 büyüdüğünü ifade eden Cenk Çiğdemli “Her yıl yüzde 100-150 arası büyüyen firmalarımız var” dedi. 

Günde 1 Milyon Lira Ciro Yapan Siteler Var

Çiğdemli konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu.

"Son dönemde kapanan e-ticaret sitelerinden sonra basında ‘e-ticaretin zora girdiği’ yönünde çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Sonuçta bu bir ticaret, dükkan açmak da dükkan kapatmak da normal. Tüm dünyada yeni siteler açılıyor, bazıları da yanlış pazarlama stratejileri nedeniyle kapanıyor. Türkiye’de de durum farkı değil. Açılan her 100 e-ticaret sitesinden yaklaşık yüzde 20’si kapanıyor. Bunun nedeni operasyonel hatalar, yanlış hedef kitle seçimleri ve kişi veya kurumların açtıkları ticarethanenin üzerinde durmaması, ilgilenmemesi diyebiliriz. Türkiye’de son dönemde yansıtılanın aksine e-ticaret siteleri ciddi atılımlar yapıyor. Sadece Ticimax’in müşteri portföyü 2015 yılında 380 milyon liralık bir satış hacmine sahipti. 2016’da bu 605 milyona yükseldi. 2017’nin ilk çeyreğinde ise satış rakamları 600 milyonu geçti. Yıl sonuna kadar 1 milyar lirayı geçeceğini öngörüyoruz. E-ticaret inanılmaz bir hızla büyüyor. Her yıl yüzde 100-150 büyüyen e-ticaret siteleri var. Bunlardan bazıları günde 1 milyon liraya yakın ciro yapıyor. Perakendede görmediğiniz, hiç reklamı olmayan, günde 400 bin liralık ciro elde eden giyim siteleri de var, günde 70 bin liralık ayakkabı satan da. Son E-ticaret Pazar Büyüklüğü raporlarına göre Türkiye’de son yılda pazar yüzde 25 büyümüş. Bu ciddi bir büyüme rakamı.

Son dönemde kapatılma kararıyla dikkat çeken Markafoni’de yaşanan kriz asla ülke ekonomisiyle veya sektörel bir performans düşüklüğü nedeniyle değildir. Markafoni 2 yıl önce radikal bir şekilde hedef kitle değiştirme kararı almıştı. Operasyonel başarısızlık bana göre bununla alakalıdır. Yani bir öngörü hatası yapılmıştı ve bu durum tamamen Markafoni’ye has bir durumdur, genelleme yapılabilecek bir durum değildir.”

Mahkemeler 24 Saatte Kapatma Kararı Çıkarıyor

"E-ticaret sektörünü kasıtlı olarak karalamak isteyen bazı odaklar internette ‘sahte ürün gönderimi’ gibi gerçeği yansıtmayan fotoğraflar paylaşıyorlar. Bunu yapan kişilerin genellikle amacı, karalamak istediği markadan paylaşımını silmesi karşılığında bir ücret talep etmektir. Yanlışlıklar elbet olabilir, sonuçta gönderi operasyonlarını insan yapıyor. Ama bir yanlışlık olduğunda da anında müdahale ediliyor. Eskiden 3 bin liralık ürünü 300 liraya alıp beklediği ürün yerine sahte bir ürünle karşılaşan mağdur müşteriler vardı. Şimdi müşteriler de akıllandı." diyen Çiğdemli şöyle devam etti; "Zaten kullanıcının şuna da bakması gerekiyor, evet internetten alışveriş daha ucuz olabilir ancak markası, barkodu belli olan bir ürünün asıl fiyatının yüzde 10’una satılması da mümkün değil. Ayrıca bu tarz sitelerle karşılaşmak bugün pek mümkün değil. Devletimizin aldığı önlemlerle mahkemelerimiz bu konuda artık çok hızlı hareket ediyor, 24 saat içinde sahte ürün satışı yapan, suç işleyen dolandırıcı sitelere kapatılma kararı veriliyor. Sahte ürün satışı yapan sitelere yaşam hakkı kesinlikle verilmiyor."

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor