Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Robot Okur Yazarlığını Artırmayı Hedefleyen Proje: Cobot!

İnsanlara beraber çalışan robot pazarının lideri Universal Robots, otomasyonda karşılaşabilecek sorunların azaltılmasına yardımcı olmak için online eğitim modülleri geliştirdi. Modüller herkese açık ve ücretsiz olacak. Programı daha etkili kılmak için hazırlanan interaktif simülasyonlar ise; deneyerek öğrenmek için de benzersiz bir imkan sunuyor.

Bu eğitim programı ile insanlarla işbirliği yapan robotun (cobot) kurulumu ve programlaması gerçek robot parçaları kullanılmaksızın sanal ortamda gerçekleştirilebiliyor. Artık “cobot” konseptini öğrenmek isteyen herkes Universal Robots Akademisi’ne giriş yaparak temel programlama becerilerine hakim olacak bilgileri alabilecek.

Universal Robots kurucusu ve CTO’su Esben Østergaard, bu kapsamda bir robot eğitim müfredatının sektör için alışılmadık olduğunu söylüyor.

Østergaard sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu bizim için uzun dönemli bir yatırım. Bizim robot okuryazarlığını ve “cobot”ların hayatımıza girişlerini hızlandırmayı artırmak istememizin nedeni sadece üretimi en iyi haline getirmekle ilgili değil. Üretim sektöründe elimizdeki tüm imkanlarla kapatmamız gereken giderek büyüyen bir yetenek boşluğuyla karşı karşıyayız. Bu doğrultuda tecrübe yaratmayı kolaylaştırma ve robotlarımıza erişim önemli bir adım. Eğitim sektörünün müfredatlarında Akademi modüllerine aktif bir şekilde yer vermesi bizleri heyecanlandırıyor.”

ABD’deki en büyük ve en kapsamlı robotik eğitim merkezi olan Ohio’daki RAMTEC kariyer merkezi modülleri kullanan okullardan biri. Böylece merkezde eğitim gören öğrenciler Universal Robots’un “cobot”larıyla tanışıyorlar.

RAMTEC Endüstriyel Eğitim Koordinatörü Tim Gray, Akademi modüllerinin yaklaşımlarının etkileyici biçimde basit olmasına rağmen temel UR robot eğitimini tamamlamak için gerekli olan tüm yapı bloklarına sahip olduğunu şu sözlerle belirtiyor; “Rastladığım diğer tüm eğitim malzemelerinden çok daha kolay erişimi olan bir müfredat. Diğer robotlarla haftalar içerisinde öğrenebileceğinizi saatler içinde bitirebiliyorsunuz. Açıkçası bu çapta bir eğitim malzemesinin ücretsiz sunulması benim için bir sürpriz oldu. Bunu sınıfta kullanabileceğimiz gibi kendimizi geliştirmek için de kullanabiliriz.”

Online eğitim modülleri İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Çince olarak, UR robotları için gerekli olan temel programlama eğitimlerini oluşturan 6 e-öğrenme modüllerini içeriyor. Bunun içerisinde uç uyarıcılar eklenmesi, I/Os bağlanması, temel programların yaratılmasının yanı sıra cihazların kurulumu ve güvenlik bölgeleri de yer alıyor.

Ücretsiz Teknoloji Desteği, Simülatör ve Online Kaynaklar

Universal Robots, yeni Akademi modüllerine ek olarak ayrıca şirketin destek sitesinden ücretsiz simülatör ve diğer online kaynaklara erişim imkanı sunuyor. Böylece öğrenciler herhangi bir kullanıcı lisansına sahip olmadan bilgileri indirerek kullanabiliyor. Simülatörlerin sınıflar için önemli bir araç olduğunu belirten RAMTEC Robotik Öğretmeni Clayton Hammock, “Herkesin öğrenme süreçleri farklı. Bazı öğrencilerimiz araştırma yaptıktan sonra eve gidip üzerinde birçok kez pratik yapmak istiyor. Böylece yeterli robotumuz olmasa bile her zaman yeterli sayıda simülatörümüz var.” diyerek simülatörün aynı zamanda bir değerlendirme aracı olarak kullanıldığını da ekliyor.

Hammock “Böylece programlamanın çoğu sınıf dışında gerçekleşiyor ve sınıfa geldiğimizde de robotları harici makinelerle entegre etmek gibi çok daha özel şeylere odaklanabiliyoruz. Öğrencilerimize ‘Haydi bir komut programı yazalım ve robotun şık şeyler yapmasını sağlayalım” diyebiliyoruz. Ardından da onların online olup gerekli bilgileri bulup doğru dokümanları indirmelerine izin veriyoruz. Aynen gerçek dünyada yapabilecekleri gibi.” açıklamasında bulundu.

Universal Robots'un online eğitim modülleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.universal-robots.com/academy web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.564 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Uluslararası / Global
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız