Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Not İndirimleri Bizi Yıldırmayacak”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, S&P ve Fitch tarafından Türkiye’nin notu ve görünümü ile ilgili gelen güncellemeler hakkında bir açıklama yaptı.

Büyükekşi, açıklamasında şunları söyledi:

Dün S&P yine görünümümüzü negatife çevirerek ileride yeni not indirimlerinin geleceğine işaret etti. Fitch ise kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi. Kararın nedeni olarak da politik sebepler gösterildi. Ancak gözden kaçırılmamasını istediğimiz şey Türkiye’nin 2016 yılında birçok zorlukla karşı karşıya kalmış bir ülke olması. 15 Temmuz gibi kara bir günü yaşadık, birçok terör olayları oldu. Bütün bunlara rağmen hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz demokrasi ile ekonomimizin direncini artıracak uzun vadeli çözümler aramaya devam eden bir ülke olduk.

Hükümetimiz iyi bir yol haritası ve güçlü bir reform gündemi belirledi. İhracatçılar olarak bizler kendimize hedefler koyduk. 2017 yılını ihracatımızda “atılım yılı” ilan ettik. Birkaç gün sonra açıklayacağımız ocak ayı ihracatımızdaki büyük artışla doğru yolda emin adımlarla ilerlediğimizi hep birlikte görmüş olacağız.

Türkiye büyük potansiyele sahip gelişmekte olan bir ülke. Reform ajandasına devam ederse yüksek büyüme gidişatına sahip bir ülke olacak. Not indirimlerine rağmen verilen teşviklerle birlikte yabancı yatırımları almaya devam edecek. Şunu da hatırlatmak isterim: 2002 ile 2007 yılları arasında ülkemizin yatırım yapılabilir notu yoktu. Ancak en yüksek yabancı yatırımları bu dönemde aldık. 2002’de ülkemize 1,1 milyar dolar yatırım gelirken 2007’de 22 milyar dolar yatırım girişi oldu. Yine aynı şekilde 2015 yılında küresel yabancı yatırımlar ciddi oranda azalırken ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 36 oranında artış göstermişti.

Son yıllarda ekonomimizin gidişatı ile bağdaşmayan not indirimleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Ancak bunlar bizi üzse de yıldırmayacak. Biz elimizdeki potansiyelimizle, gerçekleştirdiğimiz reformlarla yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz.”

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.730 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, KAMU, Uluslararası / Global
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız