Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Bilişim Sektöründe Fark Yaratan Projeler Ödüllendirildi!

Türkiye, bilişim alanında dünyaya yön veren projelere imza atıyor. Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de 2016 yılında bilişim sektöründe Türkiye’yi geleceğe taşıyan projeleri ödüllendirdi. TBD Başkanı İlker Tabak, “Bilişimde milli ve yerli projelerin önemini vurgulamak ve başarılı projeleri taçlandırmak amacıyla her yıl verdiğimiz hizmet ödüllerinde bu yıl önceliğimiz FETÖ darbe girişiminde devletin bilişim sorunlarını hızlıca çözen milli projeler oldu” dedi.

Bilişim sektöründe fark yaratan projelere “Bilişim 2016 Hizmet Ödülü” verdiklerini belirten TBD Başkanı İlker Tabak, “TBD olarak her yıl bilişim sektöründe başarılı projeleri “Bilişim Hizmet Ödülleri” kapsamında değerlendiriyoruz. Bu yıl da TBD 33. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda teknoloji, sağlık, adli, bulut, eğitim bilişiminde dünya standartlarının üzerinde projeler gerçekleştiren kurum ve firmalarımızı ödüllendirdik. Bu ödüllerin bu tür çalışmaları ve projeleri teşvik edeceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bilişim alanında dünyaya yön veren projelere imza attığına memnuniyetle tanıklık ediyoruz” diye konuştu.

TBD Bilişim 2016 Hizmet Ödülleri

  • Teknolojik Dönüşüm ödülü: GİB Linux Göçü, 
  • e-Devlet ödülü: TÜRKSAT "e-Devlet'te Engel Yok!, 
  • Adli Bilişim Hizmet ödülü: EMT Elektronik Mühendislik, 
  • Bulut Bilişim ödülü: Sağlık Bakanlığı SBA, 
  • Sosyal Sorumluluk Ödülü: Samsung Dijital Kütüphane, 
  • Bilişim Toplumu ödülü: Herkes için Kütüphane,
  • Bilişim Medyası ödülü: TGRT Haber - Türkiye'nin Sayısal Gündemi Programı

15 Temmuz’da Kamuya Trknolojik Destek Veren Projeye Ödül

TBD’nin Hizmet Ödülü verdiği projeler hakkında da bilgi veren İlker Tabak şunları söyledi: “Türkiye 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimi ile farklı bir döneme girdi. Bilişimin ülke güvenliği ve demokrasi için hayati bin öneme sahip olduğu yaşanarak bir kez daha anlaşıldı. TÜRKSAT gibi ülkemizin can damarı bilişim ve iletişim merkezi hedef alınarak saldırıya uğradı. Darbeciler emniyet ve istihbarat birimindeki toplanan verileri de hedef aldı. Verilerin korunması, kurtarılması ve güvenli ortamlarda saklanması için EMT Elektronik Mühendislik üstün bir çaba gösterdi. Kamuya verdikleri teknolojik destek ve katkılarından dolayı TBD olarak EMT Elektronik Mühendisliğe ‘Adli Bilişim Hizmet Ödülü verdik.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastaneleri kapalı bir ağda ‘Bulut’ yapısıyla bir araya getiren ‘Sağlık Bakanlığı SBA Projesi’, Doküman Yönetim Sistemi, Çekirdek Sağlık Bilgi Sistemi ve Kimlik Paylaşım Sistemi’ni güvenli bir şekilde çalıştırdı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bakanlığına devredilen özel hastaneler güvenlik açısından kendi otomasyon sistemlerini devre dışı bırakılarak, bulut tabanlı sistem üzerinden çalıştırıldı. Ayrıca Kuzey Irak ve Suriye'de konuşlu sahra hastaneleri de Bulut Bilişim Ödülü’nü kazanan Sağlık Bakanlığı SBA Projesi kapsamında faaliyet gösterdi.

Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın kullanımı için geliştirilen ve 30 binden fazla bilgisayarı özgür yazılım ile birbirine bağlayan GİB Linux Göçü Projesi yeni ödeme sistemleri geliştirdi. Kamusal alanda öne çıkan bu proje de ‘Teknolojik Dönüşüm Ödülü’ne layık bulundu. TÜRKSAT’ın işitme engelliler için geliştirdiği ‘e-Devlet'te Engel Yok!’ öne çıkan projeler arasında yer aldı. Proje ile cep telefonundan çağrı merkezine bağlanan işitme engelliler görüntülü olarak karşılıklı işaret diliyle sorunları çözebiliyor.

Bilişim sektörü olarak kültür mirasımızı gelecek nesillerle taşımak için Samsung, Milli Kütüphane’ye 500 bin dolarlık özel bir proje geliştirdi. Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü alan ‘Samsung Dijital Kütüphane’ projesi ile Milli Kütüphane’nin sahip olduğu, içerisinde Osmanlıca, Farsça, Arapça 27 bini aşkın cilt el yazması eser dijital ortama aktarıldı. Pul, afiş, harita ve nota koleksiyonları ile taş plakların da yer aldığı arşive ücretsiz olarak dijital ortamda erişilebilecek. Proje ile araştırmacılar uluslararası akademik yayınlara ücretsiz erişebilecek. Yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerde temel bilgisayar ve Internet erişimi sağlayan Herkes için Kütüphane (H.Ü. Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi) Projesi ‘Bilişim Toplumu Ödülü’nü kazandı.

TGRT Haber’de Prof. Dr. Mustafa Alkan'ın yönetiminde yayınlanan ve 30'dan fazla canlı yayında Türkiye’deki bilişim alanındaki gelişmeleri işleyen Türkiye'nin Sayısal Gündemi programı da Bilişim Medyası ödülüne layık görüldü.”

TBD Bilişim Hizmet Ödülleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tbd.org.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız