Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türk Yazılım ve Bilişim Şirketlerinden İran'a İhracat Hamlesi

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (Turkish Electro Technology-TET), yazılım ve bilişim sektöründe yatırım görüşmeleri yapmak son yıllarda kalkan ambargo ile küresel ekonomide etkinliğini ve hacmini hızla artıran İran’a ihracat yapmak için yazılım ve bilişim alanında faaliyet gösteren TET üyesi 12 seçkin üye firmayla Tahran’a ziyaret gerçekleştirdi. Tahran’da bulunan Pardis Teknopark’ı ziyaret eden TET ticari heyet temsilcileri daha sonra Azadi Otelde B2B görüşmeleri gerçekleştirdi.

Yazılım ve bilişim teknolojilerinin giderek yaygınlaşması ve tüm dünyada daha aktif olarak kullanılması sonucu başta finans olmak üzere sağlık, enerji, eğitim gibi farklı sektörler bu teknolojilerin avantajlarından artarak fayda sağlıyor. Yazılım ve bilişim teknolojilerinin diğer sektörlere sağladığı kaldıraç etkisi de hesaba katıldığında, sektörün ülke gelişmişliğine yarattığı etkinin sadece kendi alanı ile sınırlı olmadığı görülüyor. Bu anlamda sektör, ülke ekonomisine katkı sağlayan ve ülkelerin mukayese edilmesinde kullanılan bir parametre halini alıyor. Yazılım ve bilişim teknolojileri sektöründe Türkiye’nin elinde bulundurduğu bilgi ve birikimi, hızla gelişmekte olan İran ekonomisi ile buluşturmak ve Bilişim sektörümüzün ihracat hacmini artırmak için Yazılım ve Bilişim sektörüne yönelik TET Ticaret Heyeti Tahran’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Orta vadede İstanbul’un Bilişim sektöründe ticaret ve inovasyon merkezi olacağının altını çizen TET Yönetim Kurulu Üyesi, Bilişim–Yazılım İhracat Komisyonu Başkanı Selahattin Esim, yazılım ve bilişim sektöründe 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için İran’ın öneminin büyük olduğunu ifade etti.

İran’a yönelik heyet ziyaretinde öncelikli amaçlarının; hafifleyen ambargo şartları sonrasında hızla büyüyen İran ekonomisinde Bilişim sektörüne yönelik oluşan talebin Türk yazılım ve bilişim şirketleri tarafından karşılanması olduğunu ifade eden Esim; “Bilgi ve birikimlerimizi daha etkili kullanmak için gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretimizde uzun soluklu işbirlikleri gerçekleştirebileceğimizi yakından müşahede ettik. Bize zor bir pazar olan İran’a gelmememiz tavsiye edildiği halde tüm dünyanın olduğu bir pazar yerinde Türk Bilişim Sektörünün de olması gerektiğini düşünerek ve riski göze alarak bu heyeti gerçekleştirdik. Birçok firmamızda ısrarla bu heyet katılmaları gerektiğini vurgulamamıza rağmen herhalde inanmadıkları için olumlu geri dönüş yapmadılar. Tarihi, kültürel bağlarımızın çok güçlü olduğu İran’da Türklere karşı inanılmaz bir sevgi ve saygı var. Türk Televizyonları ve dizileri çok sıkı takip ediliyor. Bize düşen görev bu sevgi ve saygıya ortaya kaliteli, güvenilir projeler koyarak cevap vermak olacaktır. Firmalarımız görüşme rekoru kırarak bu ülkeye gelmekle ne kadar doğru bir adım attığımızı aslında teyit ettirdiler. Orta vadede öngördüğümüz Bilişim sektöründe İstanbul’un inovasyon merkezi olmasını ve İran’nın son yıllarda hızla büyüyen ekonomisini ve Bilişim sektöründe oldukça büyük pazar potansiyeline sahip olmasını aynı paydada birleştirerek İran’da oluşan kamu ve özel sektördeki ICT ihtiyaçlarına çözüm ortağı olacağız. Yapılan iş bağlantılarının firmalarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye ve İran’ın geleceği çok parlak.” dedi.

3 Aralık 2016 günü Tahran’da Pardis Teknopark’ta düzenlenen İş Forumuna katılan heyet, kamu ve özel sektörden İran’lı yetkililerin katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 4 Aralık Pazar günü İran Bilişim Sektörü Temsilcileri ve Müşteri Firmalar ile B2B görüşmeleri gerçekleştirdikten sonra Türkiye’ye döndü.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız