Dijital Girişimciler İçin Uluslararası Büyük Fırsat Expo 2020 Dubai'de

Accenture, Expo 2020 Dubai iş birliği ile Avrupa ve Asya’dan 8 ülkenin eş zamanlı olarak katılacağı ilk uluslararası hackathon’u hayata geçiriyor. Detaylar haberimizde..

Accenture, Expo 2020 Dubai iş birliği ile Avrupa ve Asya’dan 8 ülkenin eş zamanlı olarak katılacağı ilk uluslararası hackathon’u hayata geçiriyor. Katılımcılara yeni iş olanakları sunacak olan yarışmanın toplam para ödülü 15 bin Euro olurken, kazanan takım projesini Expo 2020 Dubai’de sunma fırsatı yakalayacak.

Accenture, Avrupa ve Asya’nın sekiz ülkesinden yetenekli takımları karşı karşıya getirerek, Expo 2020 Dubai iş birliği ile ilk uluslararası hackathon’u hayata geçiriyor. Accenture Digital Hackathon kapsamında Roma, Londra, Madrid, Amsterdam, Dortmund, Prag, İstanbul ve Dubai’den gelen katılımcılar 26 - 27 Kasım tarihleri arasında 24 saat sürecek bir yarışmaya dâhil olacak.

Hackhathon kapsamında katılımcılardan EXPO 2020 Dubai’nin ana konusu olan üç temaya odaklanmaları talep ediliyor: Fırsat, Mobilite, Sürdürlebilirlik. Nesnelerin İnterneti, Mantıksal Analiz, Yapay Zeka, Artırılmış Sanal Gerçeklik ve Blockchain teknolojilerini kullanarak, yenilikçi, ölçeklenebilir ve yinelenebilir uygulama prototipleri inşa etmeleri bekleniyor.

  • Fırsat: İstihdamı artırmak ve dijitalin birleştirici özelliğinden faydalanmak,
  • Mobilite: Ürün, kişi ve fikir akışını engelleyen fiziksel ve teknolojik bariyerleri ortadan kaldırmak ve acil durumların ele alınış biçimini geliştirmek,
  • Sürdürülebilirlik: Sürdürülebilir yaşam biçimlerini teşvik etmek ve iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalığı artırmak.

Accenture Türkiye Teknoloji Grubu Lideri ve Yönetici Ortağı Emre Hayretci, “Uzmanlarımız her gün dijital teknolojilerin muazzam potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyor. Mobilite, analitik ve dijital pazarlama alanlarındaki uzmanlıklarımız ile, müşterilerimizin büyümelerinde ve inovasyonlarını hızlandırmalarında yardımcı olmaya odaklanıyoruz. Sekiz ülkede eş zamanlı gerçekleşecek olan Hackathon’umuz ile, Accenture uzmanlarımızın, gerçek dijital yenilikler sunabilmek için benimsediği işbirlikçi ruhu ve yaklaşımı vurgulayacağız” dedi.

Expo 2020 Dubai’nin Geliştirmeden Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Hala Ghandour: “Teknoloji bizi birbirimize her zamankinden daha çok yaklaştırıyor. Hayatımızı değiştirecek şekillerde birbirimizle iletişime geçmemizi ve işbirliği yapmamızı sağlıyor. Expo 2020 Dubai olarak Accenture’ın ilk uluslararası Hackathon’unda işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. World Expo 2020’yi şekillendirecek yeni fikirler ve yenilikleri keşfetmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, “Girişimcilik geleceğin liderlerini yetiştirmek için kilit önem arz ediyor. Facebook olarak, girişimcilik ruhunu önceliklendiriyor ve sürekli olarak genç yeteneklere yatırım yapabileceğimiz fırsatları değerlendiriyoruz. Accenture ile işbirliği yaparak, bu genç yetenekleri iletişim, işbirliği ve yaratıcılık alanlarında liderlik etmeleri için yetiştirmeye destek oluyoruz” dedi.

GE Dijital Türkiye Genel Müdürü Uygar Doyuran, “Dijitalleşme; tüketiciler, kurumlar ve endüstriler için bir çok fırsat yaratıyor. Dünyanın öncü dijital endüstriyel şirketi olarak bu dönüşümümüze ve yatırımlarımıza 5 yıl önce başladık. Bugün endüstrileri, fabrikaları daha verimli hale getirebilmek için küresel araştırma merkezilerimiz ve bilim adamlarımız ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü GE olarak her fikrin değerli olduğuna ve evrensel düşünmenin geleceği şekillendirmede önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Accenture ile gerçekleştirdiğimiz bu değerli işbirliği ile gençlere fırsatlar oluşturmaktan ve Dijital Hackathon’un bir paydaşı olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Şehirlerin tamamının birbirine sanal olarak bağlı olacağı etkinlikte ‘hack oyunları’ olarak bilinen, birbirine bağlı oyunlar gerçekleşirken dijital uzmanlar tarafından verilen detaylı çalışmaları içerecek ‘Canlı konuşmalar’ yürütülecek.

Yetenekli gençlerden oluşan üç ile beş kişi arasında değişen takımlara ve bireysel katılımcılara açık olan Accenture Digital Connected Hackathon yarışması süresince Accenture uzmanları, yarışmacılara koçluk yapacak. Etkinliğin İstanbul’daki yerel iş ortakları ise Facebook, Google Cloud ve GE oldu. Projeler, Expo 2020 Dubai temsilcilerinden, Facebook, Google Cloud ve GE uzmanlarından ve Accenture Digital yetkililerinden oluşacak bir jüri tarafından konseptlerinin, tasarım, yazılım ve sunumlarının gücüne göre değerlendirilecek. Jüri bu değerlendirmelerini Accenture’ın bu hackathon özelinde geliştirdiği mobil uygulama üzerinden iletecek.

Her ülkeden seçilecek en başarılı ilk üç proje ödüllendirilirken, yarışma genelinde ödül kazanan projeler uluslararası jüri heyeti tarafından aynı gün seçilecek. Toplam para ödülünün 15 bin Euro olacağı yarışmada, Google Türkiye’de 5bin dolar değerinde Google Cloud hizmeti hediye edecek. Ayrıca tüm ülkelerdeki birincilik ödülünün sahibi, projesini Expo 2020 Dubai'de sunma fırsatına sahip olacak.

Takım çalışması, problem çözme ve hedefe odaklanma yetenekleri ile jüriyi etkileyen bireysel katılımcıların profillerinin, Accenture’ın katılımcı ülkelerdeki işe alım planlarına uyması durumunda ise bu kişiler, Accenture Digital ya da firma içerisindeki başka bir departmanda staj veya iş imkanı bulabilecek.

Yazılım geliştirme, tasarım ve pazarlama konusunda uzman öğrenci, yeni mezun ve 1 ila 3 yaşındaki Start-up’lara açık olan hackhathon’un İstanbul ayağı Accenture İstanbul Ofisi’nde düzenlenecek. Kayıtlar ise www.accenture.com.tr adresinden ücretsiz olarak 22 Kasım tarihine kadar yapılabilecek.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor