OPMER İle Optik Sistemlerde Yurt Dışı Bağımlılığımız Azalacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) bünyesinde kurulmaya başlanan Optik Sistemler Araştırma ve Uygulama Laboratuvarına (OPMER) ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Optik Sistemler Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında (OPMER) yurt içi Ar-Ge'den yerli üretime geçiş için gerekli çalışmaları gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Laboratuvarla Türkiye, yüksek çözünürlüklü uydu kamerası, yerli astronomik teleskop sistemleri, yüksek güçlü lazer optikleri ve hava ikaz sistemi optiği geliştirilmesi projelerinde önemli mesafeler kat edecek." dedi. 

Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) bünyesinde kurulmaya başlanan Optik Sistemler Araştırma ve Uygulama Laboratuvarına (OPMER) ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'ye teknolojik üstünlük kazandıracak platform ve sistemleri, yurt içinde geliştirmeye devam ettiklerini belirten Özlü, ürün odaklı bir teknoloji yönetim anlayışını benimsediklerini ve çalışmaları da bu doğrultuda yürüttüklerini anlattı.

Özlü, büyük çaplı optik bileşenlerle geliştirilen uydu kameraları, astronomik teleskoplar ve savunma sistemlerinin, Türkiye için stratejik öneme sahip olduğuna işaret ederek, "Bu kapsamda sektöre katkı sağlayacak kalifiyede bir optik sistemler araştırma ve uygulama laboratuvarını kuruyoruz ve burada yurt içi Ar-Ge'den yerli üretime geçiş için gerekli çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

OPMER'in ülke menfaatlerine doğrudan katkı sağlayacak bir hamle olduğunun altını çizen Özlü, laboratuvar bünyesinde uydu, astronomi ve kritik savunma sistemlerinde ihtiyaç duyulan büyük çaplı optik bileşenlerin yapısal şekillendirme, optik özellik kazandırma, yüzey işleme, fonksiyonel kaplama, test, analiz ve sistem entegrasyonları üzerine çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

"Optik Sistemlerde Yurt Dışı Bağımlılığının Giderilmesini Amaçlıyoruz"

Özlü, söz konusu laboratuvarla optik sistemleri ihtiyaçlarına uyum ve yurt dışı bağımlılığın giderilmesini, ileriye dönük teknoloji altyapısının oluşturulmasını, sanayi, üniversite, araştırma enstitüleri ve KOBİ'ler arasında işbirliğini sağlanmayı amaçladıklarını vurgulayarak, "Şu anda TÜBİTAK UZAY bünyesinde çok bantlı görüntüleyici ÇOBAN uydu kamerası, kızılötesi KUZGUN uydu kamerası, balistik görüntü analizi ve tanıma sistemi BALİSTİKA gibi çok önemli projeler sürdürülüyor. Çoban Uydu Kamerası Bilsat Uydusuyla, Kuzgun Uydu Kamerası Göktürk-2 uydusuyla uzaya gönderilirken, BALİSTİKA da ihraç edilen projelerimiz arasında yer alıyor." ifadesini kullandı.

Laboratuvarla Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü uydu kamerası, yerli astronomik teleskop sistemleri, yüksek güçlü lazer optikleri ve hava ikaz sistemi optiği geliştirilmesi projelerinde önemli mesafeler kat edeceğine dikkati çeken Özlü, OPMER'in tamamlanmasıyla ülke için çok önemli bir merkez haline geleceğini dile getirdi.

Sanayi Bakanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 4.973 kişi okudu.
Kategori: KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor