Microsoft, İş Ağı Linkedin'i Tam 26.2 Milyar Dolara Satın Aldı!

ABD'li yazılım şirketi Microsoft, LinkedIn'i 26.2 milyar dolara satın almak için anlaştı. Microsoft, Linkedin için tamamını nakit olarak hisse başına 196 dolar ödeyecek. Satın alma haberinin ardından Linkedin hisseleri cuma gününe göre yüzde 49,5 yükseliş gösterdi. Detaylar haberimizde..

ABD'li yazılım şirketi MicrosoftLinkedIn'i 26.2 milyar dolara satın almak için anlaştı. Microsoft, Linkedin için tamamını nakit olarak hisse başına 196 dolar ödeyecek. Satın alma haberinin ardından Linkedin hisseleri cuma gününe göre yüzde 49,5 yükseliş gösterdi.

Bloomberg verilerine göre, Microsoft'un Linkedin'i satın almak için ödemeyi kabul ettiği miktar, Linkedin'in vergi amortisman faiz öncesi karının 91 katına denk geliyor. Bloomberg verilerine göre, bu çarpan, bu yıl 5 milyar dolar üzerinde gerçekleşen satın almalar arasında en yükseği oldu.

Bugün açıklanan anlaşma, Microsoft CEO'su Satya Nadella'nın yönetiminde gerçekleşen en büyük satın alma oldu. Nadella, göreve geldiği 2014 yılından itibaren bulut tabanlı hizmetler ve üretkenlik araçlarıyla şirket müşterilerini cezbetmeye çalıştı. Linkedin, Microsoft'un süregelen yeniden yapılandırma sürecine tam olarak uymuyor ancak Microsoft'a çalışanlar, iş arayanlar, insan kaynakları şirketleri ve işverenlerin kullandığı dünyanın en büyük sosyal ağına ulaşma imkanı tanıyor. Nadella yaptığı açıklamada, satın alma sayesinde, Linkedin'in büyümesi kadar, Office 365 ve Dynamics hizmetlerinin de büyümesinin sağlanacağını belirtti.

Açıklama sonrasında New York'ta işlem gören Linkedin hisse senetleri yüzde 49 yükselerek 194.63 dolara yükseldi. Microsoft hisseleri yüzde 3.7 gerileyerek 49.60 dolara düştü.

Microsoft'tan Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Linkedin anlaşma gereği marka ismini, şirket kültürünü ve bağımsızlığını koruyacak, şirketin CEO'su Jeff Weiner görevine devam edecek.

Linkedin twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Microsoft ve Linkedin, profesyoneller ve kurumları kuvvetlendirmek için güçlerini birleştiriyor" derken, CEO Jeff Weiner'in sözleşmeye ilişkin görüşlerini paylaştı. Microsoft ise takipçilerine Linkedin'i satın aldıklarını twitter hesabından duyurdu.

Webrazzi'de yer alan bilgilere göre ise, dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn’in hisseleri bir yıl önce 269 doları görecek kadar uçsa da bu yıl başında 100 dolar seviyesine kadar düşmüştü.

İşte Karşınızda LinkedIn Verileri

  • LinkedIn’in üye sayısı 433 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 19
  • Aylık tekil ziyaretçi sayısı 105 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 9
  • Yüzde 60 oranında mobil kullanım var ve büyüme oranı yüzde 49
  • Çeyrek başına 45 milyardan fazla sayfa görüntüleme sayısı, yıllık büyüme oranı % 34
  • 7 milyondan fazla aktif iş ilanı var ve yıllık büyüme oranı yüzde 101

Microsoft bu hamlesiyle; hem kurumsal çözümler tarafında hemde web'deki big data rekabetinde elini oldukça sağlamlaştırmış gözüküyor. 

Linkedin'in Microsoft tarafından satın alınması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz blogs.microsoft.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Microsoft Blog kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor