Üniversitelerde Farkındalık Hedefleyen Kamu Girişimi: Patent Vadisi!

Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Patent Ofisi işbirliğinde yürütülen “Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında yapılan çalışmaların kamuoyuna duyurulması amacıyla oluşturulan site (www.patentvadisi.gov.tr), kullanımı kolaylaştırılarak yenilendi. Detaylar...

Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Patent Ofisi işbirliğinde yürütülen “Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında yapılan çalışmaların kamuoyuna duyurulması amacıyla oluşturulan site www.patentvadisi.gov.tr, kullanımı kolaylaştırılarak yenilendi.

Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi, üniversitelerde patent farkındalığının arttırılması, üniversite patentlerinin sayılarının arttırılması ve üniversitelerde üretilen bilginin ticarileştirilmesi amacıyla oluşturulmuş bir proje.

Üniversitelerdeki patent çalışmalarına ilişkin istatistik bilgilerin mevcut olduğu sitede, proje kapsamında gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklere,  üniversitelerde sınai mülkiyetle ilgili yetkililerin kim olduğuna, hangi derslerin verildiğine, sınai mülkiyetin akademik yükselme kriterlerindeki yerine ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Sayfa üzerinden üniversite patentlerinin toplam patent başvuruları içindeki payına ilişkin yıllar içerisindeki istatistik verileri de takip edilebilir.

Platformda, ayrıca forumlara katılıp bilgi alışverişinde bulunabilme, sınai mülkiyetle ilgili ders verecek kişiler için hazır eğitim materyallerine ulaşabilme, kişisel yayınları paylaşabilme olanağı sunuyor.

Patent Vadisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.patentvadisi.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor