Türkiye ve Hollanda İnovasyon Alanında İşbirliği Yaptı!

Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında, "İnovasyon Platformu İyi Niyet Anlaşması", TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ile Hollanda Ekonomi Bakanlığı Girişimcilik ve İnovasyon Müsteşarı Jasper Wesseling tarafından imzalandı. Detaylar haberimizde..

Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında, "İnovasyon Platformu İyi Niyet Anlaşması", TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ile Hollanda Ekonomi Bakanlığı Girişimcilik ve İnovasyon Müsteşarı Jasper Wesseling tarafından imzalandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Ekonomi Bakanlığı'nın desteği, Arçelik, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türk Hava Yolları (THY) ve Turkcell'in stratejik ortaklığında, partner ülke Hollanda'nın katkılarıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'nın ikinci gününde, Türkiye Hollanda İnovasyon Platformu İmza Töreni gerçekleştirildi.

Türkiye ve Hollanda arasında ortak inovasyon platformu kurmak üzere yapılan iş birliğiyle, iki ülkenin üniversiteleri, bilim merkezleri ve inovasyon merkezleri ile karşılıklı bilgi alışverişi, öğrenci değişimleri ve teknoloji transferleri hedefleniyor.

Söz konusu platformun kurulması için iyi niyet anlaşması TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ile Hollanda Ekonomi Bakanlığı Girişimcilik ve İnovasyon Müsteşarı Jasper Wesseling tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Hasekioğlu, enerji ve lojistik gibi stratejik alanlarda bilgi paylaşımı yapacaklarını belirterek, "Üniversiteler, kurumlar ve şirketler arasında ortak toplantılar ve seminerler düzenleyerek iş birliğini geliştireceğiz" dedi. Startup'ların gelişimi için çalışmaları hızlandıracaklarını aktaran Hasekioğlu, Hollanda ile sağlanan sinerjiden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Hollanda Ekonomi Bakanlığı Girişimcilik ve İnovasyon Müsteşarı Wesseling ise, Türkiye ile imzalanan anlaşmayla iki ülkenin AB programlarındaki ortak çalışmalarını ileri aşamaya taşıyacağını belirtti. Wesseling, "Horizon 2020 programındaki ortaklıklarımızı ileri aşamaya taşıyacağız. Üniversitelerimiz arasında ortaklıklar yapacağız. Beş sektörde şirketler arasında yeni iş birlikleri inşa edeceğiz" diye konuştu.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor