Şirketlerin Yeni Trendi: Kitle Kaynak Kullanımı, Crowdsourcing!

Twentify'nin Kurucu Ortağı İlker İnanç, şirketlerin yeni trendi olan "Kitle Kaynak Kullanımı (Crowdsourcing)"ı anlatıyor. Detaylar haberimizde..

Twentify'nin Kurucu Ortağı İlker İnanç, şirketlerin yeni trendi olan "Kitle Kaynak Kullanımı"nı anlatıyor. "Crowdsourcing", crowd ve outsourcing kelimelerinin birleşiminden doğmuş, kitlesel kaynak kullanımı, kalabalık ya da toplulukların birlikte kaynak kullanımı anlamına gelen bir terim Kitle Kaynak Kullanımı. Buna basitçe, birçok insanın, belli bir işi gerçekleştirmesi diyebiliriz.

Firmalar için kitlekaynak çözümlerinin, yakın geleceğin en renkli alanlarından birisi olacağına hiç şüphe yok.

Akıllı telefon teknolojisinin oldukça hızlı gelişmesi ve geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanması ile birlikte, bu cihazların hayatımızın olmazsa olmazı haline geldiği bir gerçek. Ayrıca, bu teknolojik aletlerle yapabileceklerimizin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Türkiye’ye gelecek olursak, resmi rakamlara göre şu an Türkiye’de 70 milyondan fazla telefon kullanıcısı var ve bu telefonların %50’ye yakını akıllı cihazlar, yani; fotoğraf ve video çekebilen, depolayan, coğrafi koordinat bilgisi alabilen, kablosuz internet erişimi olan cihazlar. Bu telefon sahiplerinin de ülkenin her yerine dağılmış olduğu düşünüldüğünde, bu kişiler ülkenin her yerinden gerçek-zamanlı, hızlı ve güvenilir saha verisine ulaşmak için eldeki en iyi kaynak haline geliyor. Dolayısıyla, verimli ve hızlı karar alınması gereken günümüz dünyasında, şüphesiz ki bu teknolojik gelişmeleri takip eden ve milyonlarca kişiden oluşan kitleleri karşılıklı fayda sağlayacak şekilde kullanabilen firmalar kazananlar olacaklar.

Karşılaştığınız bir problemi çözmek, yeni projeniz için fikir almak veya herhangi bir saha verisini toplamak için çoğunluğu 18-35 yaş arasında değişen bu ‘ordu’yu neden kullanasınız? Çünkü kitlenin gücünü kullanarak işlerinizi çok daha hızlı, çok daha büyük bir demografide ve en önemlisi çok daha düşük maliyetle yapabilme imkanına sahipsiniz. Geniş bir coğrafyaya yayılmış bu yetenek havuzu, hiçbir zaman sahip olmadığımız insan gücü demek. Günümüz dünyasında, insanlar da şirketler de verimlilik için daha az harcamak ve daha çok iş yapmak istiyorlar.

Kitle kaynak, bu yeni ‘paylaşım ekonomisinin’ temellerini oluşturuyor. Bu şekilde, iki taraf da hızlı ve pratik bir şekilde kendine fayda sağlamış ve ihtiyaçlarını karşılamış oluyor.

Twentify'nin Kurucu Ortağı İlker İnanç'ın kaleme aldığı bülten haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 7.566 kişi okudu.
Kategori: Analiz / Yorum

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor