Tasarım Desteği, Hazır Giyim Sektörümüz İçin Milat Olabilir!

TGSD'den yapılan açıklamaya göre, Destek Patent'in desteği ile düzenlenen Tasarım Tebliği Semineri'nin açılışında Fayat, 2014'ün sonunda güncellenen Tasarım Tebliği'nin hazır giyim sektörü için milat olduğunu, tebliğ sayesinde markaların çok daha büyük değer kazanacağını belirtti. Detaylar haberimiz

Firma başına 1,4 milyon dolarlık tasarım desteğinin hazır giyim sektörü için milat olacağını söyleyen TGSD Başkanı Fayat, "Markalarımız daha çok değer kazanacak. Türkiye kazanacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, "Firma başına 1,4 milyon dolarlık tasarım desteği hazır giyim sektörü için milat olacak. Bu sayede  firmalarımız ciddi destek alacak" dedi.

TGSD'den yapılan açıklamaya göre, Destek Patent'in desteği ile düzenlenen Tasarım Tebliği Semineri'nin açılışında Fayat, 2014'ün sonunda güncellenen Tasarım Tebliği'nin hazır giyim sektörü için milat olduğunu, tebliğ sayesinde markaların çok daha büyük değer kazanacağını belirtti.

Fayat, hazır giyimin Türkiye'de katma değeri en yüksek sektörlerden biri olduğunu belirterek, hazır giyim ihracatında hala 23 dolar olan kilogram başına getirinin giderek yükseldiğini vurguladı.

Sektör  ihracatının yüzde 13 düştüğü bir ortamda katma değeri daha yüksek ürünler geliştirmeye devam ettiklerini belirten Fayat, "Firma başına 1,4 milyon dolarlık tasarım desteği hazır giyim sektörü için milat olacak. Bu sayede  firmalarımız ciddi destek alacak. İhracatçılarımızın moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasiteleri artırılarak, katma değerli ürün üretmeleri teşvik edilecek. Markalarımız daha çok değer kazanacak. Türkiye kazanacak" ifadelerini kullandı.

"Destek Zincirinin Son Halkası Tamam"

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Markalaşma ve Ar-Ge Daire Başkanı Mehmet Ali Kılıçkaya ise firmaların ürün değerini ve ihracat kapasitelerini arttırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Tasarım Teşviği ile destek zincirinin son halkasını tamamladıklarını vurgulayan Kılıçkaya, şunları kaydetti:

"Tasarım ve Ürün Geliştirme Projesi'yle stratejisi, hedefi olan, katma değeri yüksek ürün ihraç etmek için tasarım yapmak isteyen firmalarımıza teşvik vermek istiyoruz. Teşvikten yeni tasarım ünitesi kuran ya da mevcut  tasarım departmanını geliştirmek isteyen firmalar yararlanabilecek. Firmalara kurdukları tasarım ünitesi için harcadıkları paranın yüzde 50'si devlet tarafından ödenecek.  Ancak ödenecek teşvik miktarı firma başına 1,4 milyon doları geçemeyecek.  Süresi maksimum 5 yıl olacak teşvikten firmalarımız sadece bir kez faydalanabilecek. Tasarım ve Ürün Geliştirme Projesi'nde teşvikler üç başlık altında toplandı. Her firmaya tasarımcı, modelist ve mühendis istihdamı için bir milyon, alet, teçhizat ve yazılım için 250 bin, seyahatler için de 150 bin dolara kadar teşvik ödemesi yapılabilecek."

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz ise özgün tasarımların firmalara kazandırdığı avantajları anlattı. Yamankaradeniz avantajları, rekabet gücü, müşteri ile duygusal bağ, yüksek katma değer, pazarı yönetebilme, özgün özellikleri koruma ve kurum değerine katkı olarak sıraladı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tgsd.org.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dünya kaynaklı haberimizi hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor