Türkiye'nin Yerli Tıbbi Malzeme Üreticisi Yü-Ce Tıbbi Yatırım Aldı!

The Abraaj Group, Türkiye’nin lider tıbbi malzeme üreticisi Yü-Ce Tıbbi’ye yatırım yapıyor. Yatırımla Yü-Ce Tıbbi’nin üretim kapasitesinin arttırılması, satış ve dağıtım ağının genişletilmesi ve tek kullanımlık tıbbi malzeme sektöründeki ürünlerinin daha da çoğaltılması planlanıyor. Detaylar haberim

The Abraaj Group, Türkiye’nin lider tıbbi malzeme üreticisi Yü-Ce Tıbbi’ye yatırım yapıyor. Yatırımla Yü-Ce Tıbbi’nin üretim kapasitesinin arttırılması, satış ve dağıtım ağının genişletilmesi ve tek kullanımlık tıbbi malzeme sektöründeki ürünlerinin daha da çoğaltılması planlanıyor.

Hızlı büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren lider yatırımcılardan The Abraaj Group Türkiye’nin lider tek kullanımlık tıbbi malzeme üreticisi Yü-Ce Tıbbi Gereçler İthalat İhracat Mümessillik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ortak oldu. Yü-Ce Tıbbi, Abraaj’ın yönettiği Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun gerçekleştirmiş olduğu ikinci yatırım ve Şanlıurfa’da bu güne kadar gerçekleşen ilk özel sermaye yatırımı özelliğini taşıyor.

1995 yılında Cengiz Balçık ve Yümnü Balçık tarafından kurulan Yü-Ce Tıbbi, faaliyetlerine tıbbi malzeme ithalatçısı olarak başladı. Şirket, 2007 yılında, Şanlıurfa’da tıbbi gazlı bez ve tıbbi spanç üretmeye başlamış ardından 2013 yılında da, emilebilen ve emilemeyen ameliyat ipliği üretimine geçmiş.

Yü-Ce Tıbbi, günümüzde lider tıbbi gazlı bez ve tıbbi spanç üreticisi olup, aynı zamanda Türkiye’de bulunan az sayıdaki yerli ameliyat ipliği üreten firmalar arasında yer alıyor. Şirket, üretim faaliyetlerini kendine ait iki fabrikada yürütüyor. Yü-Ce Tıbbi, 230’dan fazla devlet, üniversite ve özel hastane ile 190’dan fazla tıbbi distribütörden oluşan müşteri tabanıyla, Türkiye’ye yayılmış geniş bir satış ağı bulunuyor.  

Türkiye tek kullanımlık tıbbi malzeme pazarı son beş yıl içinde, Amerikan Doları cinsinden, %11’lik yıllık büyüme ile halihazırda Türkiye tıbbi gereç ve malzeme pazarının %22’sini oluşturuyor.

Türkiye’nin genç demografik yapısı, yükselen kişi başı gelir düzeyi, artan sağlık harcamaları ve yüksek kalitede sağlık hizmetlerine yönelik artan taleple, bu pazarda daha fazla büyüme bekleniyor. Söz konusu artan talep, özel sağlık sigortasının yaygınlaşması ve Türkiye’nin dünya çapında ilk 10 sağlık turizmi destinasyonu olarak ön plana çıkmasından kaynaklanan sağlık turizmindeki artış ile daha da ivme kazanıyor.  

Abraaj, Balçık ailesi ile birlikte, Yü-Ce Tıbbi’nin üretim kapasitesinin arttırılması, mevcut satış ve dağıtım ağının genişletilmesi ve Şirket’in tek kullanımlık tıbbi malzeme sektöründeki ürünlerinin daha da çoğaltılmasına odaklanacak. Şanlıurfa’da ek istihdam imkanı oluşturacak olan mevcut Şanlıurfa fabrikasının büyütülmesi ve genel üretim kapasitesinin en iyi şekilde kullanılması için yeni makine yatırımları, büyüme planları arasında yer alıyor. Abraaj, Yü-Ce Tıbbi’nin yürürlükteki çevre, güvenlik, sosyal ve yönetişim uygulamalarının iyileştirilmesine de yardımcı olacak.

The Abraaj Group Direktörü ve Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Başkanı, Levent Yeşildağ, yatırıma ilişkin şunları söyledi: “Yü-Ce Tıbbi’ye gerçekleştirdiğimiz bu yatırım, Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun Anadolu’nun gelişmekte olan bölgelerinde bulunan güçlü, büyüme odaklı ve iyi yönetilen şirketlere yatırım yapma stratejisinin bir parçasıdır. Balçık ailesi, tıbbi malzeme alanında çok deneyimli olup eskiden ithal ürünlerin hakim olduğu bu pazarda başarılı bir yerli üretici olmayı başarmıştır. Ortaklığımızla Yü-Ce Tıbbi’nin büyümesini birlikte hızlandırmak için sağlık sektöründeki köklü tecrübelerimizden yararlanmayı amaçlamaktayız.”

Yü-Ce Tıbbi’nin Genel Müdürü, Cengiz Balçık ise, şunları ekledi: “Abraaj’ın Türkiye’deki başarılı geçmişi ve dünya çapındaki yatırım ve işletme uzmanlığı, Yü-Ce Tıbbı olarak büyümemizi bir sonraki aşamaya taşımak, üretim imkanlarımızı arttırmak, satış ağımızı genişletmek ve Türkiye pazarındaki konumumuzu güçlendirmek açısından yardımcı olacaktır. Abraaj’ın Yü-Ce Tıbbi için doğru ortak olduğundan eminiz ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda Abraaj ekibi ile çalışmak için sabırsızlanıyoruz.”  

Abraaj’ın yönettiği Anadolu Girişim Sermayesi Fonu, kişi başına geliri Türkiye ortalamasının yüzde 75’inin altında olan ve önemli büyüme ve gelişme potansiyeli sunan 43 ile yatırım yapıyor. Abraaj, Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun ilk yatırımını Ocak 2015’te Türkiye’nin lider yatak ve uyku ürünleri üreticisi, ihracatçısı ve perakendecisi olan Kayseri merkezli BRN Yatak’a yapmıştı.

Dünyadaki büyüyen pazarlardaki 28 sağlık yatırımına 900 milyon dolar tutarında yatırım yapan The Abraaj Group’un geniş çaplı bir sağlık yatırım tecrübesi bulunuyor. 2007 yılından beri Türkiye’de yatırım yapmakta olan Abraaj’ın portföyünde lider e-ticaret platformu Hepsiburada ve süt ve süt ürünleri üreticisi Yörsan Grup yer alıyor.

Türkiye’nin lider tıbbi malzeme üreticisi Yü-Ce Tıbbi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.yu-cetibbi.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tıbbi malzeme sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor