Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Sanayi Ürünleri Web Portalı LONCA'ya Ziyaretçi Akını!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın Mayıs ayında tanıttığı sanayi ürünleri web portalı "www.lonca.gov.tr", 100 binden fazla kişi tarafından tıklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın Mayıs ayında tanıttığı sanayi ürünleri web portalı "www.lonca.gov.tr"yi ziyaret edenlerin sayısı 100 bini aştı.

Talep sahiplerinin ihtiyaç duydukları bilgiye doğrudan ulaşabilmelerinin ve işletmelerle iletişim kurabilmelerinin ülke ekonomisine önemli katkıları olacağı değerlendirilmiş ve bu çerçevede sanayi sicil kayıtları esas alınarak sanayi ürünleri web portalı "Lonca" hazırlanmıştı.

Yurtiçi ve yurtdışı yatırımcı ile araştırmacılara veri kaynağı olması için 13 Mayıs'ta hizmete sunulan sanayi ürünleri web portalı, 2 ay içinde yaklaşık 108 bin kişi tarafından tıklandı.

Sanayinin gelişiminin takip edilmesi, yönlendirilmesi, desteklenmesi için Sanayi Sicil Kanunu gereği oluşturulan sanayi sicili ile mikro, küçük ,orta, büyük üretici ve imalatçı işletmelerin kayıtları bakanlıkça tutuluyor. Sanayi sicil kayıtları dinamik bir yapıda olduğu için sürekli gelişiyor. Her üretim yeri hakkında yüzlerce veri toplanıyor ve yıllık olarak güncelleniyor.

Toplanan verilerden anlamlı bilgiler elde edilebilmesi, bunların belli standartlara dayanılarak düzenlenmiş olmalarına ve ortak bir dil olan sınıflama sistemlerine bağlı oluyor. Bu amaca ulaşabilmek bakımından sanayi sicil veri tabanında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından uluslararası sınıflama sistemlerine entegre olarak geliştirilmiş AB sınıflamalarına uyumlu, 'Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflaması', 'Türkiye Sanayi Ürünleri Listesi ve Avrupa Ekonomik Topluluğunda Faaliyete Göre Ürünlerin İstatistiki Sınıflaması' kullanılıyor.

Bu sınıflamalar kullanılarak ana sektörler ve alt sektörler bazında raporlar da üretilebiliyor. Sanayi işletmeleriyle ilgili olarak bakanlığa yapılan bilgi talepleri, sanayi sicil verilerinden karşılanıyor. Veri madenciliği yapılarak hazırlanan kapsamlı bilgiler yanında çoğunlukla kullanıcılar tarafından işletmelerin unvan, adres, iletişim ve ürün adı bilgileri talep ediliyor.

Ayrıca, sanayi ürünleri web portalı Lonca ile sanayi işletmeleri hakkında bilgiye ulaşılabildiği gibi, sanayi işletmelerini ilgilendiren diğer bilgilere de ulaşabilme imkanı bulunuyor.

Sanayi ürünleri web portalı Lonca hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.lonca.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

www.sanayi.gov.tr kaynaklı haberimizi sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 4.074 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Bilişim / Yazılım / İnternet, Reel Sektör, Tanıtım Haberi, Ulusal, KAMU
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız