Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Pazaryeri Odaklı Girişimler 17 Haziran'da Yeni Yasayı Tartışacak!

Türkiye’de 27 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 6493 nolu “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu”na göre 27 Haziran 2015 tarihinden itibaren satıcı, hizmet verenler ile tüketicileri buluşturan emanet modelli sanal pazaryerleri ödeme hizmeti sunamayacak.

E-ticaret sektörünün son günlerde odaklandığı bu konu, ülkemizdeki e-ticaret trafiğinin ve cirosunun önemli bir bölümünü oluşturan pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerini olduğu kadar; milyonlarca satıcıyı, tüketiciyi ve ekonomimizi de yakından ilgilendiriyor. Yasayla birlikte ortaya çıkan çok sayıda soru da hala cevabını arıyor. Bu belirsizliği gidermek adına, e-ticaret sektöründe ödeme denince akla ilk gelen şirketlerin başında olan iyzico liderliğinde, BDDK’dan konunun uzmanlarının ve pazaryeri modeliyle çalışan çok sayıda e-ticaret şirketinin temsilcisinin katılımıyla 17 Haziran günü İstanbul Edition Otel’de önemli bir toplantı gerçekleştirilecek.

Türkiye’de 27 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 6493 nolu “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu”na göre 27 Haziran 2015 tarihinden itibaren satıcı, hizmet verenler ile tüketicileri buluşturan emanet modelli sanal pazaryerleri ödeme hizmeti sunamayacak. Bu doğrultuda son günlerde, e-ticaret sektörünün cirosunun önemli bölümünü oluşturan ve milyonlarca alıcı ve satıcıya hizmet veren e-ticaret şirketleri, faaliyetlerini sürdürme ve ödeme alma konusunda ortaya çıkan çok sayıda önemli sorunun cevabını arıyor.

Online ödeme sistemleri alanının lider şirketi iyzico, bu noktadan hareketle konunun tarafları olan BDDK’dan en uzman isimleri ve Türkiye’de pazaryeri modeliyle çalışan çok sayıda e-ticaret şirketinin üst düzey yöneticilerini merak edilen soruların cevabını bulmak üzere İstanbul’da biraraya getiriyor.

17 Haziran günü İstanbul Edition Otel’de gerçekleştirilecek “27 Haziran, Pazaryeri Tabanlı E-Ticaret Şirketleri İçin Ne Kadar Kritik?” başlığına sahip ve katılımın ücretsiz olduğu toplantının gündemi, konuşmacıları hakkında www.iyzico.com  adresinden bilgi alınıp, etkinliğe kayıt olunabiliyor.

İlgili Yasa Ne Diyor?

6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun, ödeme kuruluşlarının faaliyetleri için BDDK’dan lisans almaları gerektiğini söylüyor. Alıcı ve satıcıların buluşmasını sağlayıp birbirleriyle güvenli alış-veriş yapmalarına imkan veren pazaryerlerinde de alıcıdan ödeme almayı, alış-verişin gerçekleşmesi sırasında ödenen tutarı güvenli bir şekilde tutmayı ve başarılı gerçekleşen operasyondan sonra tutarı satıcıya gönderme kısımlarını lisanlı bir ödeme kuruluşunun gerçekleştirebileceğini belirtiyor.  Teorik olarak 28 Haziran günü emanet modeliyle çalışan pazaryerlerinin kendilerine ait sanal POSları olmaması gerekiyor.

Etkinlik Programı

09:30-10:00 Kayıt ve kahve
10:00-10:10 Açılış konuşması, Barbaros Özbugutu, iyzico CEO
10:10-10:30 BTS Hukuk, Avukat Tuğrul Sevim - “6493 numaralı kanunun gerekçesi nedir ve neden Pazaryeri iş modellerini de kapsamaktadır?”

10:30-10:50
BDDK Hukuk Dairesi Başkanı Av. Dr. Mehmet S. Yurtçiçek – “BDDK'nın Pazar Yerlerine Başkışı ve Yasa ne Diyor”
10:50-11:10 Kahve Molası
11:10-11:30 iyzico CPO’su Hakan Erdoğan, “Pazaryerleri özelinde altyapı ve ödeme akışlarıyla ilgili uygulanması gereken en doğru stratejiler”
11:30-11:50 Sanal pazaryeri alanında faaliyet gösteren sürpriz bir girişimci ise yaşadığı sektörel tecrübeleri ilk ağızdan paylaşacak
11:50-12:15 Soru & Cevap
12:15-13:30 Networking & Öğle Yemeği

İlgili yasanın her yönüyle masaya yatırılacağı ve e-ticaret sektörünü yakından ilgilendiren bu ücretsiz etkinlik hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.iyzico.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren girişimci okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız