Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Dünyanın En Büyük Bilim Merkezlerinden Biri İstanbul'a Kurulacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 30 Büyükşehir'in tamamında bilim merkezi yapacaklarını, ancak asıl iddialarının İstanbul ile ilgili olduğunu, yakında İstanbul'a dünyanın en büyük bilim merkezlerinden birini kazandıracaklarını söyledi.

Bağcılar Belediyesi Bilişim Şenliği'nin açılışında konuşan Işık, günümüz dünyasında gücü olanın haklı konumda olduğunu, bu çağda güçlü olmanın en önemli yolunun da bilgi olduğunu kaydetti.

Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinin petrol zengini ya da yeraltı zenginliğine sahip ülkeler değil, bilim ve teknolojide en üst seviyedeki ülkeler olduğunu vurgulayan Işık, bu nedenle Türkiye'nin en fazla yatırım yapması gereken alanın bilim ve teknoloji olduğunu anlattı.

"Bilim ve teknoloji işi böyle boya küpüne batırıp çıkarılarak elde edilebilecek bir kazanç değil." diyen Işık, bilim ve teknolojinin çok uzun yıllar uğraş verilerek, yatırım yapılarak ve sabrederek ulaşılan bir nokta olduğunu dile getirdi.

Bakan Işık, tarihin en önemli bilim insanlarının bu medeniyetin evlatları olarak yetiştiğine işaret ederek, "Bizim medeniyetimizin tarihte rönesansa beşiklik ettiğini hiç unutmayalım." dedi.

Ancak İslam dünyasının bilim ve teknolojiden uzaklaştıkça önce durgunluk, ardından da gerilemeye girdiğini ifade eden Işık, bugün Avrupa'nın görece üstün olmasının altında yatan sebebin teknoloji olduğunu söyledi.

"En Önemli Kazanç Özgüven"

Bakan Işık, Türkiye'de son 13 yılda önemli mesafeler alındığını, ancak bu dönemdeki en önemli kazancın özgüven olduğunu söyledi.

Daha 2001-2002 yılında 1 milyar dolar için IMF'nin kapısında bekleyen Türkiye'nin bu rakamı artık sadece bilim merkezleri kurmak için harcadığını anlatan Işık, 30 Büyükşehir'in tamamında bilim merkezi yapacaklarını, ancak asıl iddialarının İstanbul ile ilgili olduğunu, yakında İstanbul'a dünyanın en büyük bilim merkezlerinden birini kazandıracaklarını kaydetti.

Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çalıştıkları bilgisini veren Işık, "İstiyoruz ki dünyanın bilim merkezi yeniden İstanbul olsun." şeklinde konuştu.

Bilimi çocuklara küçükken sevdireceklerini bildiren Işık, 2016 yılında Türkiye'deki yaklaşık 40 bin okulun tamamında bilim şenliği düzenleyeceklerini, çocukların erken yaşlarda bilim ile tanışacağının altını çizdi. Kodlama dersini ilkokula koymayı istediklerini vurgulayarak, çocukların bilgisayarlarda sadece oyun oynayan değil, oyun yazan olarak da yetişmesini istediklerini dile getirdi.

"Arzumuz çocuklarımız dijital dünyada birer tüketici olmasın. Dijital dünyanın efendileri olmak istiyorsak işte bu noktada bilim ve teknolojiye daha fazla ağırlık vereceğiz." ifadelerini kullanan Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) bilim ile ilgili yayınlarına da değindi.

Şenliğin kurdele kesilerek açılışından sonra Bakan Işık stantları gezerek öğrencilerden çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.766 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Bilişim / Yazılım / İnternet, Ulusal, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız