Tarıma Değer Katanlar Yarışmasının Kazananları Belli Oldu!

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından DenizBank sponsorluğunda hayata geçirilen “Tarıma Değer Katanlar” yarışmasında kazanan projeler açıklandı. Detaylar haberimizde..

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından DenizBank sponsorluğunda hayata geçirilen “Tarıma Değer Katanlar” yarışmasında kazanan projeler açıklandı.

Toplumsal sorumluluk vizyonu kapsamında Denizbank ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliği ile tarımın gelişimine destek olma çalışmalarının önemli bir parçası olan “Tarıma Değer Katanlar” yarışmasının sonuçları belli oldu.

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun; “Bankamızın tarım ile gönül bağı var. Tarımın sadece finansman tarafıyla değil sosyal tarafı ile de uzun yıllardır ilgileniyor ve bu konuda Bakanlığımız işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz projeler başta olmak üzere birçok öncü girişime imza atıyoruz. Türkiye’nin, lider özel ‘Tarım Bankası’ olarak üreticilerimiz için tüm kaynaklarımızı seferber etmeye bundan sonra da devam edeceğiz.”

Ankara’da düzenlenen ödül töreninde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, DenizBank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun ve ödül almaya hak kazanan yarışmacılar hazır bulundu.

52 İl Müdürlüğünden 11’i kadın, 48’i erkek olmak üzere 59 bireysel çalışma ve 43 adet projeli çalışmadan oluşan toplam 102 proje, yarışmada aday gösterildi. Bireysel çalışmalar ve projeler kategorisinde verilen ödüller ise şu şekilde oluştu;

- Bireysel Çalışmalar Kadın Yayımcılar Kategorisi

 Kazananlar
İl Proje
Birincilik Ödülü: Birsen Ergün Adana Çiftçilerin doğru tarım tekniklerini geliştirerek alternatif üretime yönlendirilmesi
İkincilik Ödülü: Nevin Özer Antalya Karabuğdayın ülkemizde yetiştirilmesi ve yaygınlaştırılması
Üçüncülük Ödülü: Gül Söylemez Özel Malatya Sebze üretimi
Mansiyon Ödülü: Sibel Tagay İzmir Kuşkonmaz yetiştiriciliği

- Bireysel Çalışmalar Erkek Yayımcılar Kategorisi

 Kazananlar
İl Proje
Birincilik Ödülü: Engin Uçar Çanakkale Alternatif enerji kaynaklarının tarımsal sulamada kullanılması
İkincilik Ödülü: Hüseyin Doğançukuru Konya Mutlu inekler, mutlu çiftçiler
Üçüncülük Ödülü: Köksal Katrancı Çorum Tarımsal gelir miktarının artırılması sonucunda kırsal göçün önlenmesi
Mansiyon Ödülü: Uğur Macit Amasya Baklagillerin önemi ve çağımızın sorunu obezite

- Projeler Kategorisi

 Kazananlar
İl Proje
Birincilik Ödülü: Barış Kılınç, Ebubekir Köse, Güler Çapık, Osmaniye Yerfıstığında aflatoksin probleminin çözümünde römorklu kurutma sisteminin uygulanması
İkincilik Ödülü: Hasan Özçelik, Salih Er, Hasan Karakuş,Gürhan Daşçı Kırşehir Toprak işlemesiz tarım
Üçüncülük Ödülü: Ercan Gürbüz Bartın Kırsalda bilinçli kadın ve sütte kalite seferberliği
Mansiyon Ödülü: Kenan Güçlü, Engin Metin Tunceli Pertek tarımsal alet ekipman parkı (ortak makine kullanımı)
Jüri Özel Ödülü: İdris Uce Hakkari Çiçeklerin özü projesi
DenizBank Özel Ödülü: Ahmet Çelen Adana Kırsal alanda kıt su kaynaklarının değerlendirilerek tarımsal üretime dönüştürülmesi

“Üreticimize Desteğimiz Artarak Sürecek”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan DenizBank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen bu yarışma ile tarıma değer katan ve toplumda fark yaratacak projelerin yaygınlaşmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarının altını çizdi.

Sun şöyle devam etti: “Tarım bankacılığına başladığımız ilk günden bugüne üreticilerimizle sürekli iletişim halinde olduk, hayatlarına değer katmayı ve hayatlarında değerli olabilmeyi önemsedik. Bugün çiftçimizle aynı dili konuşabilmenin, aynı hedefe birlikte yürümenin mutluluğu içindeyiz. Tabii tarımın finansmanı yanında sosyal alandaki çalışmalarımıza da her zaman önem verdik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız öncülüğünde birçok  projeye imza attık. Tarıma Değer Katanlar Yarışması da bu yöndeki çabalarımızın bir meyvesi olarak öne çıkıyor. Yarışmaya çalışmalarıyla katılarak ödül almaya hak kazanan tüm yarışmacıları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. DenizBank olarak üreticimize destek vermeye bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.”

Haberimizi tarım sektöründe faaliyet gösteren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor